Nemezja powabna (Nemezis strumosa) to roślina jednoroczna należąca do rodziny trędownikowatych (Scrophulariaceae). W środowisku naturalnym występuje w krajach Ameryki Południowej. Roślina ma wzniesiony pokrój i zwykle dorasta do 30-40 cm wysokości.

Wytwarza rozgałęzione, kanciaste łodygi i drobne, ząbkowate liście. Dwuwargowe kwiaty są zebrane w luźne grona. Mają barwę białą, pomarańczową, różową lub czerwoną. Nemezja powabna kwitnie od czerwca do sierpnia.

Uprawa nemezji powabnej

Nemezja powabna najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Optymalne podłoże jest lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

Roślinę najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion do inspektu w kwietniu. Natomiast w drugiej połowie maja rozwinięte sadzonki trzeba wysadzać na miejsce stałe. Zwykle optymalna rozstawa wynosi 20x20 cm.

Nemezja nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Przede wszystkim należy usuwać chwasty i podlewać rośliny w czasie suszy. Dodatkowo co 2-3 tygodnie nemezję warto dokarmić - nawozami dla roślin kwitnących.

Zastosowanie

Nemezję można z powodzeniem stosować na rabaty oraz skalniaki. Roślina dobrze wygląda sadzona w grupach. Czasem wykorzystuje się ją jako ozdobę murków - sadząc w szczelinach. To gatunek, który sprawdza się uprawiany w pojemnikach, dzięki czemu może być ozdobą balkonów i tarasów.

Polecane odmiany:

  • Compacta - o zwartym, niskim pokroju;
  • Blue Gem - o kwiatach niebieskich;
  • Fire King - o kwiatach czerwonych.