Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
25
Okazje

Niskie rośliny na obwódki rabat

W ogrodach potrzebne bywają także niskie żywopłoty, osiągające około 30 cm wysokości, które świetnie sprawdzają się jako dekoracyjne obwódki rabat, trawnika lub ścieżek. Jakie rośliny ogrodowe nadają się na mini żywopłoty?

 

Popularne krzewy ozdobne na niskie żywopłoty (tzw. obwódki)

Na obwódki najkorzystniej wybrać niskie lub wolno rosnące i lubiące strzyżenie odmiany krzewów ozdobnych, które można zastosować na miniaturowe żywopłoty. Znajdziemy je między innymi wśród lawend, bukszpanów, berberysów, trzmielin, pięciorników, wrzosów i wrzośców, oraz żywotników. Jakie odmiany wybrać?

  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) 'Hidcote' – zimozielona krzewinka o srebrzystych liściach i pędach oraz intensywnie niebiesko-fioletowych, pachnących kwiatach, zebranych w kłosy na długich szypułkach, które należy ściąć po kwitnieniu. Odporna na suszę, ale niezupełnie wytrzymała na mróz.
  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) 'Suffruticosa' – zimozielony, wolno rosnący krzew o owalnych, jasnozielonych skórzastych i błyszczących liściach. Jego wysokość nie przekracza 1 m. Doskonale znosi cięcie.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Bagatelle' – odmiana o kulistym pokroju i drobnych, bordowo - czerwonych liściach, dorasta do około 30 cm wysokości.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea Nana' – odmiana o płasko-kulistym pokroju dorastająca do około 60 cm wysokości, liście są purpurowo - brązowe.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Kobold' – odmiana o kulistym pokroju i zielonych, lśniących liściach. Dorasta do wysokości około 50 cm.
  • Trzmielina Fortune`a (Euonymus fortunei) 'Emerald Gold' – niska, zimozielona krzewinka o zielono - żółtych liściach. Ma wyprostowany pokrój i osiąga około 40 cm wysokości i znacznie większą szerokość. Wymaga cięcia. Lubi stanowiska półcieniste. Inna odmiana – 'Emerald Gaiety' – ma liście zielone z biało-kremowym obrzeżeniem.
niskie rośliny na obwódki rabat fot. iVerde
Fot. iVerde
1 – lawenda wąskolistna 'Hodcote', 2 – bukszpan 'Suffruticosa', 3 – berberys Thunberga 'Bagatelle', 4 – berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana', 5 – trzmielina Fortune'a 'Emerald Gold, 6 – trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety', 7 – pięciornik krzewiasty 'Kobold', 8 – pięciornik krzewiasty 'Blink', 9 – pięciornik krzewiasty 'Red Ace'

Na obwódki rabat nadają się też niskie odmiany pięciornika krzewiastego (Potentilla fruticosa), które dorastają do 50 cm wysokości. Krzew kwitnie zwykle dość długo – od maja/czerwca do października i w zależności od odmiany, kwiaty mogą być żółte ('Kobold'), białe (odmiany 'Abbotswood' oraz 'Tilford Cream'), pomarańczowe lub w odcieniach czerwieni (odmiana 'Red Ace') oraz różowe ('Blink'). Pięciornik krzewiasty jest odporny na mróz i suszę i ma małe wymagania glebowe. Aby lepiej się zagęszczał, potrzebuje cięcia – co roku wiosną (na przełomie marca i kwietnia).

Obwódki z wrzosów i wrzośców

Wrzosy (Calluna vulgaris) dorastają do 30 cm wysokości, kwitną od lipca do października, a ich drobne, dekoracyjne kwiaty zwykle są fioletowe, czerwone, różowe, żółte lub białe. Istnieją setki odmian wrzosów, które można dowolnie komponować. Najlepiej sadzić je co najmniej po kilka sztuk, na słonecznych stanowiskach i w kwaśnej glebie. Należy pamiętać, że nie znoszą nadmiaru wody i potrzebują podłoża torfowego. Najkorzystniej prezentują i czują się w sąsiedztwie azalii, różaneczników i wrzośców.

Wrzośce (Erica) przypominają wrzosy, ale to odrębny gatunek roślin, które kwitną w innym terminie – od końca zimy (nawet od lutego) do kwietnia. Kwiaty wrzośców mają kształt dzbanuszków, mają zwykle kolory w różnych odcieniach czerwieni, różu oraz białe. Mają podobne wymagania glebowo-uprawowe do wrzosów.

niskie rośliny na obwódki fot. iVerde
Fot. iVerde
1 – wrzos pospolity 'Gold Haze', 2 – wrzosiec 'Maweana', 3 – wrzosiec darlejski, 4 – żywotnik zachodni 'Danica'

Obwódki z iglaków

Na obwódki ścieżek, podjazdów lub rabat ogrodowych stosowane są także często karłowe, zwykle kuliste odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), czyli popularnej „tui”. Najbardziej popularne odmiany to:

  • żywotnik zachodni 'Danica' – odmiana o zaokrąglonym pokroju, zielonych łuskach oraz gęsto ułożonych pędach; dorasta do około 40 cm wysokości i szerokości.
  • żywotnik zachodni 'Hoseri' – krzew o owalnym pokroju i jasnozielonych łuskach; osiąga około 50 cm wysokości i ma niewielkie wymagania glebowe.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcia tytułowe iVerde

Dowiedz się więcejPowiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (22)
Ważne tematy


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu