Pięciornik krzewiasty Potentilla fruticosa

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
100
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: każda ogrodowa
Kolor kwiatów: żółte
Kwiaty: pojedyncze
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: ok. 1 m
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina okrywowa, parki, zieleń miejska, skalniaki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) to krzew z rodziny różowatych (Rosaceae). Jest bardzo znanym i lubianym krzewem ozdobnym uprawianym w ogrodach od bardzo dawna. Znanych jest ponad 30 odmian.

Pięciornik krzewiasty może osiągać od 1 do 1,5 metra. Rośnie szybko - nawet do 30 cm rocznie. Kwitnie nieprzerwanie przez pół roku – od maja do października, choć najobficiej w czerwcu i lipcu.

Drobne, pięciopłatkowe kwiaty (o średnicy ok. 3 cm) wyrastają pojedynczo lub po kilka na końcach pędów. Są przeważnie w różnych odcieniach żółci, ale mogą być również białe, różowe i pomarańczowe.

Wymagani i uprawa

Pięciornik krzewiasty jest łatwy w uprawie. Jest bardzo odporny na mrozy, upały, susze i zanieczyszczenia powietrza. Może rosnąć na glebach piaszczystych oraz gliniasto-piaszczystych, przepuszczalnych. Na wilgotniejszym podłożu kwitnie długo i obficie. Nie toleruje dużej ilości wapnia w glebie – wtedy liście żółkną a krzew choruje.

Wymaga stanowiska słonecznego lub lekko ocienionego. Pięciorniki różowe i czerwone mogą rosnąć w półcieniu – kwiaty nie spłowieją od słońca.

Rzadko atakują go szkodniki.

Posadzony w rozstawie 80x80 cm, zaczyna zakrywać glebę już w drugim roku po posadzeniu, dzięki czemu utrudnia wyrastanie chwastom. Młoda roślina zakwita szybko, już w tym samym roku.

Pięciornik krzewiasty można co roku nisko przycinać – krzew jest wtedy mniejszy, bardziej zwarty, później zaczyna kwitnąć, kwitnie mniej obficie lecz dłużej. Coroczne przycinanie korzystnie wpływa na zdrowotność. Ważne jest również usuwanie przekwitłych kwiatów.

Zastosowanie

Pięciornik krzewiasty nadaje się na kwitnące obrzeża rabat, skalniaki, żywopłoty i szpalery. Jest też dobrą rośliną okrywową. Można go sadzić pod wyższymi krzewami i bylinami. Dobrze wygląda z roślinami o fioletowych i niebieskich kwiatach (lawenda, ostróżka, budleja). Tworzy ładne kompozycje z tawułami, berberysami i roślinami iglastymi. Można także hodować go w większym pojemniku na balkonie.

Zdjęcie: anett/konkurs Home Sweet Home 2

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
03-08-2023 14:14
Komentarz dodany przez Maria: Artykuł bdb, wystarczające wiadomości, dziękuję bardzo
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści