Logo
Logo

Rośliny balkonowe całoroczne | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Na balkonach i trasach ustawiamy zwykle kwitnące rośliny sezonowe, które są ozdobą od wiosny do jesieni. Jednak oprócz pelargonii, surfini, begonii i innych popularnych kwitnących gatunków, dobrym wyborem na balkon mogą być krzewy, karłowe drzewa, byliny lub pnącza, czyli rośliny wieloletnie i dekoracyjne przez cały rok.

Spis treści
Które gatunki wieloletnie mogą rosnąć na tarasie? Jakie pnącza nadają się na balkon? Które krzewy przetrwają na balkonie? Jak uprawiać gatunki wieloletnie na balkonie?

Jakie rośliny wieloletnie nadają się na balkon lub taras?

Wybierając rośliny należy wziąć pod uwagę ich docelowe rozmiary, wymagane stanowisko (słońce lub cień) oraz wymagania i potrzeby pielęgnacyjne danego gatunku. Na balkonie lub tarasie możemy uprawiać w donicach między innymi pnącza, dekoracyjne krzewy liściaste i iglaste, byliny, a nawet karłowe lub szczepione drzewa ozdobne.

Warto wybierać rośliny, które:

 • mają małe rozmiary,
 • wolno rosną lub są karłowymi odmianami
 • oraz są łatwe w pielęgnacji (np. dobrze znoszą przycinanie).

Wieloletnie pnącza na balkon

Warto wybrać ciekawe i dekoracyjne gatunki roślin pnących, ale trzeba pamiętać, że potrzebują one podpór - możemy prowadzić je na kratkach, trejażach i innych podporach. Zwykle rośliny te oprócz dekoracyjnych liści lub kwiatów, mogą zapewnić też odrobinę prywatności, stając się z czasem zieloną i gęstą zasłoną. Warte polecenia są między innymi:

 • bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz jego odmiany – gatunek zimozielony; najlepiej posadzić go w półcieniu lub w zacienionych miejscach; rośnie wolno, wspina się po podporach lub czepia się ścian i z czasem tworzy dość gęstą, zieloną ścianę.
 • winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) oraz winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) gatunki o ładnych dłoniastych i klapowanych liściach i pięknie przebarwiających się na żółto, pomarańczowo i czerwono jesienią; bardziej odporny na niskie temperatury jest w. pięciolistkowy.
 • chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – szybko i mocno rosnące pnącze, które co roku odrasta nawet po silnym cięciu; w szybkim tempie może stworzyć zieloną ścianę; ma ciekawe klapowane liście lub bez klap, szorstkie z wierzchu, dekoracyjne są także żeńskie kwiaty i owoce w kształcie małych szyszek.

Pnacza wieloletnie polecane na balkon lub taras, kol. Pixabay
Fot. w kolażu: Pixabay
1. Bluszcz, 2. Winobluszcz pięciolistkowy, 3. Winobluszcz trójklapowy, 4. Chmiel, 5. Milin amerykański, 6. Powojnik, 7. Wiciokrzew
 • milin amerykański (Campsis radicans) – intensywnie rosnące, efektownie kwitnące pnącze – kwiaty są rurkowate, duże i w zależności od odmiany czerwone, pomarańczowe lub żółte; potrzebuje słonecznego, osłoniętego stanowiska, mocnych podpór i odpowiednio dużego pojemnika.
 • powojniki (Clematis) – bardzo wiele gatunków pnączy o efektownych, różnobarwnych, dużych kwiatach (liczne odmiany); na balkon najlepiej wybierać odmiany najbardziej odporne na ujemne temperatury
 • wiciokrzew (Lonicera) – szczególnie polecany wśród tego rodzaju, jest wiciokrzew Henry'ego, którego ozdobą są zimozielone, błyszczące i lancetowate liście oraz rurkowate, pachnące kwiaty (w zależności od odmiany żółte lub purpurowe).

Ozdobne krzewy iglaste i liściaste na balkon

Krzewy ozdobne z powodzeniem mogą służyć do całorocznej dekoracji balkonów i tarasów. W donicach, na słonecznych stanowiskach dobrze będą się czuły między innymi iglaki:

 • sosna górska/kosodrzewina (Pinus mugo) – nisko krzewiący się gatunek o ładnych, ciemnozielonych igłach; odmiany mogą mieć bardziej karłowy wzrost i zaokrąglony pokrój; nie ma dużych wymagań wodnych, jest odporna na mróz i suszę.
 • jałowce (Juniperus) – na balkony nadają się np. jałowiec pospolity (J. communis) jak i jałowiec płożący (J. horizontalis) i jego niskie, płożące odmiany o ciekawych barwach igieł (zielone, srebrne, złociste); mają podobne wymagania do sosny.

Rosliny iglaste polecane na balkon lub taras, kol. Pixabay
Fot w kolażu: Pixabay
1. Sosna górska, 2. Jałowiec, 3. Świerk, 4. Żywotnik, 5. Cis, 6. Choina
 • świerki (Picea) – do uprawy na balkonach najlepiej wybierać karłowe odmiany świerka białego (Picea glauca) lub inne o powolnym wzroście; mają one dekoracyjne, krótkie igły często nie tylko zielone, ale u odmian także srebrne lub niebieskawe.
 • żywotniki (Thuja) – można wybrać wiele wąskich kolumnowych (np. 'Columna') lub wolno rosnących, zaokrąglonych odmian ('Danica', 'Umraculifera')
 • cisy (Taxus) – wiele odmian; nadaje się do cienia i półcienia
 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – np. odmiany 'Jeddeloh' lub 'Nana'; nadaje się do cienia i półcienia.

 

Spośród krzewów liściastych nadających się na balkon warte polecenia są gatunki i odmiany o dekoracyjnych kwiatach oraz liściach, np.

Na balkonach można uprawiać w donicach również krzewinki o dekoracyjnych i zimozielonych liściach, np.

Uzupełnieniem krzewów mogą być także uprawiane w donicach, dość odporne, niewymagające ozdobne byliny, np.:

Gdy mamy więcej przestrzeni możemy pokusić się o uprawę szczepionych na niewysokim pniu lub wolno rosnących drzew ozdobnych, np.

 • wierzby całolistnej (Salix integra) 'Hakuro Nishiki' lub
 • brzozy brodawkowatej (Betula pendula) 'Youngii',
 • a także szczepionych odmian modrzewi i sosen oraz wielu innych gatunków.

Jak dbać o wieloletnie rośliny na balkonie?

Roślinom trzeba zapewnić pojemniki odpowiedniej wielkości, właściwe podłoże oraz stałe nawadnianie (szczególnie latem) oraz zasilanie nawozami w sezonie wegetacyjnym. Nie można zapomnieć też o zabezpieczeniu roślin przed mrozem (owinięciu donic agrowłókniną, kartonem lub folią bąbelkową) oraz o ich podlewaniu w czasie słonecznych dni na przełomie zimy i wiosny. Niektóre krzewy (np. hortensje, różaneczniki, azalie, wrzosy i większość iglaków) potrzebują kwaśnego podłoża, a na czas zimy warto osłonić także ich korony (np. białą agrowłókniną).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Thejoyofplants.co.uk

Autor
Rośliny balkonowe całoroczne | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Rośliny balkonowe całoroczne | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (15)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl