Logo
Logo
13
Okazje

Rośliny balkonowe całoroczne | Jakie wybrać? Jak o nie dbać?

Na balkonach i trasach ustawiamy zwykle kwitnące rośliny sezonowe, które są ozdobą od wiosny do jesieni. Jednak oprócz pelargonii, surfini, begonii i innych popularnych kwitnących gatunków, dobrym wyborem na balkon mogą być krzewy, karłowe drzewa, byliny lub pnącza, czyli rośliny wieloletnie i dekoracyjne przez cały rok.

 

Jakie rośliny wieloletnie nadają się na balkon lub taras?

Wybierając rośliny należy wziąć pod uwagę ich docelowe rozmiary, wymagane stanowisko (słońce lub cień) oraz wymagania i potrzeby pielęgnacyjne danego gatunku. Na balkonie lub tarasie możemy uprawiać w donicach między innymi pnącza, dekoracyjne krzewy liściaste i iglaste, byliny, a nawet karłowe lub szczepione drzewa ozdobne.

Warto wybierać rośliny, które:

 • mają małe rozmiary,
 • wolno rosną lub są karłowymi odmianami
 • oraz są łatwe w pielęgnacji (np. dobrze znoszą przycinanie).

Wieloletnie pnącza na balkon

Warto wybrać ciekawe i dekoracyjne gatunki roślin pnących, ale trzeba pamiętać, że potrzebują one podpór - możemy prowadzić je na kratkach, trejażach i innych podporach. Zwykle rośliny te oprócz dekoracyjnych liści lub kwiatów, mogą zapewnić też odrobinę prywatności, stając się z czasem zieloną i gęstą zasłoną. Warte polecenia są między innymi:

 • bluszcz pospolity (Hedera helix) oraz jego odmiany – gatunek zimozielony; najlepiej posadzić go w półcieniu lub w zacienionych miejscach; rośnie wolno, wspina się po podporach lub czepia się ścian i z czasem tworzy dość gęstą, zieloną ścianę.
 • winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) oraz winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) gatunki o ładnych dłoniastych i klapowanych liściach i pięknie przebarwiających się na żółto, pomarańczowo i czerwono jesienią; bardziej odporny na niskie temperatury jest w. pięciolistkowy.
 • chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – szybko i mocno rosnące pnącze, które co roku odrasta nawet po silnym cięciu; w szybkim tempie może stworzyć zieloną ścianę; ma ciekawe klapowane liście lub bez klap, szorstkie z wierzchu, dekoracyjne są także żeńskie kwiaty i owoce w kształcie małych szyszek.

Pnacza wieloletnie polecane na balkon lub taras, kol. Pixabay
Fot. w kolażu: Pixabay
1. Bluszcz, 2. Winobluszcz pięciolistkowy, 3. Winobluszcz trójklapowy, 4. Chmiel, 5. Milin amerykański, 6. Powojnik, 7. Wiciokrzew
 • milin amerykański (Campsis radicans) – intensywnie rosnące, efektownie kwitnące pnącze – kwiaty są rurkowate, duże i w zależności od odmiany czerwone, pomarańczowe lub żółte; potrzebuje słonecznego, osłoniętego stanowiska, mocnych podpór i odpowiednio dużego pojemnika.
 • powojniki (Clematis) – bardzo wiele gatunków pnączy o efektownych, różnobarwnych, dużych kwiatach (liczne odmiany); na balkon najlepiej wybierać odmiany najbardziej odporne na ujemne temperatury
 • wiciokrzew (Lonicera) – szczególnie polecany wśród tego rodzaju, jest wiciokrzew Henry'ego, którego ozdobą są zimozielone, błyszczące i lancetowate liście oraz rurkowate, pachnące kwiaty (w zależności od odmiany żółte lub purpurowe).

Ozdobne krzewy iglaste i liściaste na balkon

Krzewy ozdobne z powodzeniem mogą służyć do całorocznej dekoracji balkonów i tarasów. W donicach, na słonecznych stanowiskach dobrze będą się czuły między innymi iglaki:

 • sosna górska/kosodrzewina (Pinus mugo) – nisko krzewiący się gatunek o ładnych, ciemnozielonych igłach; odmiany mogą mieć bardziej karłowy wzrost i zaokrąglony pokrój; nie ma dużych wymagań wodnych, jest odporna na mróz i suszę.
 • jałowce (Juniperus) – na balkony nadają się np. jałowiec pospolity (J. communis) jak i jałowiec płożący (J. horizontalis) i jego niskie, płożące odmiany o ciekawych barwach igieł (zielone, srebrne, złociste); mają podobne wymagania do sosny.

Rosliny iglaste polecane na balkon lub taras, kol. Pixabay
Fot w kolażu: Pixabay
1. Sosna górska, 2. Jałowiec, 3. Świerk, 4. Żywotnik, 5. Cis, 6. Choina
 • świerki (Picea) – do uprawy na balkonach najlepiej wybierać karłowe odmiany świerka białego (Picea glauca) lub inne o powolnym wzroście; mają one dekoracyjne, krótkie igły często nie tylko zielone, ale u odmian także srebrne lub niebieskawe.
 • żywotniki (Thuja) – można wybrać wiele wąskich kolumnowych (np. 'Columna') lub wolno rosnących, zaokrąglonych odmian ('Danica', 'Umraculifera')
 • cisy (Taxus) – wiele odmian; nadaje się do cienia i półcienia
 • choina kanadyjska (Tsuga canadensis) – np. odmiany 'Jeddeloh' lub 'Nana'; nadaje się do cienia i półcienia.

 

Spośród krzewów liściastych nadających się na balkon warte polecenia są gatunki i odmiany o dekoracyjnych kwiatach oraz liściach, np.

Na balkonach można uprawiać w donicach również krzewinki o dekoracyjnych i zimozielonych liściach, np.

Uzupełnieniem krzewów mogą być także uprawiane w donicach, dość odporne, niewymagające ozdobne byliny, np.:

Gdy mamy więcej przestrzeni możemy pokusić się o uprawę szczepionych na niewysokim pniu lub wolno rosnących drzew ozdobnych, np.

 • wierzby całolistnej (Salix integra) 'Hakuro Nishiki' lub
 • brzozy brodawkowatej (Betula pendula) 'Youngii',
 • a także szczepionych odmian modrzewi i sosen oraz wielu innych gatunków.

Jak dbać o wieloletnie rośliny na balkonie?

Roślinom trzeba zapewnić pojemniki odpowiedniej wielkości, właściwe podłoże oraz stałe nawadnianie (szczególnie latem) oraz zasilanie nawozami w sezonie wegetacyjnym. Nie można zapomnieć też o zabezpieczeniu roślin przed mrozem (owinięciu donic agrowłókniną, kartonem lub folią bąbelkową) oraz o ich podlewaniu w czasie słonecznych dni na przełomie zimy i wiosny. Niektóre krzewy (np. hortensje, różaneczniki, azalie, wrzosy i większość iglaków) potrzebują kwaśnego podłoża, a na czas zimy warto osłonić także ich korony (np. białą agrowłókniną).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Thejoyofplants.co.uk

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

24-06-2022 19:10

Jesteś miłośnikiem ogrodów i uwielbiasz kwiaty ? Z pewnością w swoim ogrodzie sadzisz róże. Uprawa róż w ogrodzie przynosi ogrom przyjemności jak i satysfakcji jeśli nasze starania dają efekty.  Kwitnące  róże zachwycają każdego. Jeśli chcemy by kwitły długi i obficie ...

Gość Ola Sienkiewicz

12-05-2022 08:50

Bardzo mi się podoba polecam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu