Logo
Logo
42
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki

Jak urządzić przytulny i ładny zakątek na małym balkonie? Kwiaty ożywią z pewnością każdą wolną przestrzeń, ale warto zadbać również o szczegóły, by nadać balkonowi styl. Donice, meble, dekoracje – to wszystko jest ważne i musi idealnie do siebie pasować. Obejrzyj galerię 15 zdjęć z małymi balkonami i zobacz, jak ciekawie można zaaranżować przestrzeń!

 

Każdą przestrzeń przy domu, ogród, taras, czy niewielki balkon, trzeba aranżować z myślą o stylu zabudowy i otaczającym krajobrazie. Niewielki balkon może stać się świetnym i przytulnym miejscem do relaksu. Szczególnie, jeśli nie dysponujemy ogrodem. Jeśli mamy taką potrzebę, czas i chęci, nawet na kilku metrach kwadratowych możemy posadzić rośliny użytkowe (zioła, warzywa), wykorzystując ściany oraz pionowe konstrukcje.

Chcesz szybko odizolować balkon od otoczenia? Posadź jednoroczne pnącze lub postaw parawan z kwiatów, a w kilka tygodni stworzysz zaciszny zakątek.

Od czego zacząć urządzając balkon?

Najpierw zastanów się nad funkcją, jaką ma pełnić przestrzeń na balkonie – inaczej urządzisz balkon wypoczynkowy, inaczej ozdobny, na którym nie ma mebli, a inaczej przeznaczony na rośliny użytkowe (uprawa warzyw, ziół, roślin owocowych).

Pamiętaj, żeby zacząć od wyboru mebli i donic lub skrzyń na rośliny pasujących do tego, czym wyłożony jest balkon i nawiązujących do stylu wnętrza mieszkania. Dopiero potem dołóż odpowiednie elementy dekoracyjne.

Kwiaty rosnące na balkonie i widoczne z mieszkania przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Zielony kolor relaksuje, a prace związane z pielęgnacją roślin sprawiają, że odrywamy myśli od codzienności i kłopotów. Wypoczynek w cieniu roślin wpływa kojąco na nasze nerwy. Nie rezygnuj więc z sadzenia roślin na balkonie, nawet jeśli jest on bardzo mały.

Na balkonie najlepiej postawić jedną lub kilka większych donic, niż kilkadziesiąt małych. Uzyskasz lepszy efekt wizualny, unikniesz bałaganu, a do tego w dużym pojemniku możesz zrobić ciekawą kompozycję, której główną rolę będzie grała jedna duża roślina, np. szczepiona na pniu, karłowy krzew iglasty lub niezbyt wysokie pnącze. Poza tym podłoże w dużej donicy wolnej wysycha i nie nagrzewa się tak szybko, jak w małej doniczce. Rośliny tak uprawiane wymagają rzadszego podlewania i lepiej zimują (jeśli są to gatunki wieloletnie).

Meble na małej przestrzeni, jaką jest balkon powinny być nie tylko wygodne; warto wybrać modele składane i lekkie, które nie obciążą konstrukcji balkonu, ale też takie, których nie porwie wiatr (jeśli balkon jest narażony na jego podmuchy).

Ciekawe efekty na balkonie

Dodatki i dekoracje, takie jak donice, lampiony, rzeźby czy tkaniny dodają przytulności. Małą przestrzeń balkonu możesz powiększyć optycznie wykorzystując jasne, zimne barwy (jasny szary, biel, błękit), a egzotyczny nastrój stworzysz dobierając ciepłe barwy (np. łącząc czerwień, zieleń, pomarańcz i fiolet). Balkon przy domu możesz ozdobić dekorując nie tylko za pomocą przedmiotów, ale również malując ściany, na przykład tworząc na nich roślinne wzory. Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w bloku, na malowanie ścian musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku.

Nie zapomnij o oświetleniu balkonu – jeśli nie masz możliwości podłączenia oświetlenia do sieci, sięgnij po lampy solarne lub po lampiony na świece.

jak urządzić mały balkon
Fot. Flower Council Holland
Zimne kolory i zabawy z perspektywą powiększają optycznie przestrzeń. Obrazy na ścianie muszą jednak idealnie pasować do stylu całej aranżacji i być tak stworzone, by w razie "przemeblowania" na balkonie nie trzeba było się ich pozbywać.

jak urządzić mały balkon - wiszące doniczki
Fot. Flower Council Holland
Ściana budynku lub ścianka działowa między sąsiadującymi balkonami jest idealnym miejscem do uprawy roślin. Posadź w nim wolno rosnące rośliny skalne, miniaturowe odmiany roślin sezonowym albo truskawki lub poziomki, po których owoce będzie można łatwo sięgać.
jak urządzić mały balkon - karłowe rośliny
Fot. Flower Council Holland
Karłowe krzewy iglaste o szarym ulistnieniu, np. jałowce, są łatwe w uprawie i doskonale dają sobie radę na nasłonecznionych balkonach. Odpowiednio zabezpieczone przed mrozem mogą być ozdobą przez wiele lat.

jak urządzić mały balkon - pnącza
Fot. Flower Council Holland
Jednoroczne pnącza, takie jak tunbergia oskrzydlona świetnie sprawdzają się w roli roślin balkonowych. W jednym sezonie może osiągnąć nawet 3 m wysokości.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Mak Media/Flora Press

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (32)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu