Logo
Logo

Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki

Jak urządzić przytulny i ładny zakątek na małym balkonie? Kwiaty ożywią z pewnością każdą wolną przestrzeń, ale warto zadbać również o szczegóły, by nadać balkonowi styl. Donice, meble, dekoracje – to wszystko jest ważne i musi idealnie do siebie pasować. Obejrzyj galerię 15 zdjęć z małymi balkonami i zobacz, jak ciekawie można zaaranżować przestrzeń!

Spis treści
Dlaczego warto dobrze urządzić mały balkon? Jak zaaranżować mały balkon? Galeria inspiracji

Dlaczego warto dobrze urządzić mały balkon?

Niewielki balkon może stać się świetnym i przytulnym miejscem do relaksu. Szczególnie, jeśli nie dysponujemy ogrodem. Jeśli mamy taką potrzebę, czas i chęci, nawet na kilku metrach kwadratowych możemy posadzić rośliny użytkowe (zioła, warzywa), wykorzystując ściany oraz pionowe konstrukcje.

Chcesz szybko odizolować balkon od otoczenia? Posadź jednoroczne pnącze lub postaw parawan z kwiatów, a w kilka tygodni stworzysz zaciszny zakątek.

 

Jak zaaranżować mały balkon?

Od czego zacząć urządzając balkon

Każdą przestrzeń przy domu, ogród, taras, czy niewielki balkon, trzeba aranżować z myślą o stylu zabudowy i otaczającym krajobrazie

Najpierw zastanów się nad funkcją, jaką ma pełnić przestrzeń na balkonie – inaczej urządzisz balkon wypoczynkowy, inaczej ozdobny, na którym nie ma mebli, a inaczej przeznaczony na rośliny użytkowe (uprawa warzyw, ziół, roślin owocowych).

Pamiętaj, żeby zacząć od wyboru mebli i donic lub skrzyń na rośliny pasujących do tego, czym wyłożony jest balkon i nawiązujących do stylu wnętrza mieszkania. Dopiero potem dołóż odpowiednie elementy dekoracyjne.

Praktyczne wskazówki dla małych balkonów

Na balkonie najlepiej postawić jedną lub kilka większych donic, niż kilkadziesiąt małych. Uzyskasz lepszy efekt wizualny, unikniesz bałaganu, a do tego w dużym pojemniku możesz zrobić ciekawą kompozycję, której główną rolę będzie grała jedna duża roślina, np. szczepiony na pniu, karłowy krzew iglasty lub niezbyt wysokie pnącze. Poza tym podłoże w dużej donicy wolnej wysycha i nie nagrzewa się tak szybko, jak w małej doniczce. Rośliny tak uprawiane wymagają rzadszego podlewania i lepiej zimują (jeśli są to gatunki wieloletnie).

Na małej przestrzeni jaką jest balkon, meble powinny być nie tylko wygodne; warto wybrać modele składane i lekkie, które nie obciążą konstrukcji balkonu, ale też takie, których nie porwie wiatr (jeśli balkon jest narażony na jego podmuchy).

Jak ładnie i tanio urządzić balkon?

  • Małą przestrzeń balkonu możesz tanio powiększyć optycznie wykorzystując jasne, zimne barwy, a egzotyczny nastrój stworzysz dobierając ciepłe barwy. Dodatki i dekoracje, takie jak donice, lampiony, rzeźby czy tkaniny nie muszą być drogie, tylko przemyślane.
  • Balkon przy domu możesz ozdobić dekorując nie tylko za pomocą przedmiotów, ale również malując ściany, na przykład tworząc na nich roślinne wzory. Pamiętaj! Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w bloku, na malowanie ścian musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku.
  • Nie zapomnij o oświetleniu balkonu – jeśli nie masz możliwości podłączenia oświetlenia do sieci, sięgnij po lampy solarne lub po lampiony na świece.

jak urządzić mały balkon
Fot. Flower Council Holland
Zimne kolory i zabawy z perspektywą powiększają optycznie przestrzeń. Obrazy na ścianie muszą jednak idealnie pasować do stylu całej aranżacji i być tak stworzone, by w razie "przemeblowania" na balkonie nie trzeba było się ich pozbywać.
Fot. Flower Council Holland
Ściana budynku lub ścianka działowa między sąsiadującymi balkonami jest idealnym miejscem do uprawy roślin. Posadź w nim wolno rosnące rośliny skalne, miniaturowe odmiany roślin sezonowym albo truskawki lub poziomki, po których owoce będzie można łatwo sięgać.
jak urządzić mały balkon - karłowe rośliny
Fot. Flower Council Holland
Karłowe krzewy iglaste o szarym ulistnieniu, np. jałowce, są łatwe w uprawie i doskonale dają sobie radę na nasłonecznionych balkonach. Odpowiednio zabezpieczone przed mrozem mogą być ozdobą przez wiele lat.
jak urządzić mały balkon - pnącza
Fot. Flower Council Holland
Jednoroczne pnącza, takie jak tunbergia oskrzydlona świetnie sprawdzają się w roli roślin balkonowych. W jednym sezonie może osiągnąć nawet 3 m wysokości.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Mak Media/Flora Press

Autor
Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki
Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl