Logo
Logo
40
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki

Jak urządzić przytulny i ładny zakątek na małym balkonie? Kwiaty ożywią z pewnością każdą wolną przestrzeń, ale warto zadbać również o szczegóły, by nadać balkonowi styl. Donice, meble, dekoracje – to wszystko jest ważne i musi idealnie do siebie pasować. Obejrzyj galerię 15 zdjęć z małymi balkonami i zobacz, jak ciekawie można zaaranżować przestrzeń!

 

Każdą przestrzeń przy domu, ogród, taras, czy niewielki balkon, trzeba aranżować z myślą o stylu zabudowy i otaczającym krajobrazie. Niewielki balkon może stać się świetnym i przytulnym miejscem do relaksu. Szczególnie, jeśli nie dysponujemy ogrodem. Jeśli mamy taką potrzebę, czas i chęci, nawet na kilku metrach kwadratowych możemy posadzić rośliny użytkowe (zioła, warzywa), wykorzystując ściany oraz pionowe konstrukcje.

Chcesz szybko odizolować balkon od otoczenia? Posadź jednoroczne pnącze lub postaw parawan z kwiatów, a w kilka tygodni stworzysz zaciszny zakątek.

Od czego zacząć urządzając balkon?

Najpierw zastanów się nad funkcją, jaką ma pełnić przestrzeń na balkonie – inaczej urządzisz balkon wypoczynkowy, inaczej ozdobny, na którym nie ma mebli, a inaczej przeznaczony na rośliny użytkowe (uprawa warzyw, ziół, roślin owocowych).

Pamiętaj, żeby zacząć od wyboru mebli i donic lub skrzyń na rośliny pasujących do tego, czym wyłożony jest balkon i nawiązujących do stylu wnętrza mieszkania. Dopiero potem dołóż odpowiednie elementy dekoracyjne.

Kwiaty rosnące na balkonie i widoczne z mieszkania przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Zielony kolor relaksuje, a prace związane z pielęgnacją roślin sprawiają, że odrywamy myśli od codzienności i kłopotów. Wypoczynek w cieniu roślin wpływa kojąco na nasze nerwy. Nie rezygnuj więc z sadzenia roślin na balkonie, nawet jeśli jest on bardzo mały.

Na balkonie najlepiej postawić jedną lub kilka większych donic, niż kilkadziesiąt małych. Uzyskasz lepszy efekt wizualny, unikniesz bałaganu, a do tego w dużym pojemniku możesz zrobić ciekawą kompozycję, której główną rolę będzie grała jedna duża roślina, np. szczepiona na pniu, karłowy krzew iglasty lub niezbyt wysokie pnącze. Poza tym podłoże w dużej donicy wolnej wysycha i nie nagrzewa się tak szybko, jak w małej doniczce. Rośliny tak uprawiane wymagają rzadszego podlewania i lepiej zimują (jeśli są to gatunki wieloletnie).

Meble na małej przestrzeni, jaką jest balkon powinny być nie tylko wygodne; warto wybrać modele składane i lekkie, które nie obciążą konstrukcji balkonu, ale też takie, których nie porwie wiatr (jeśli balkon jest narażony na jego podmuchy).

Ciekawe efekty na balkonie

Dodatki i dekoracje, takie jak donice, lampiony, rzeźby czy tkaniny dodają przytulności. Małą przestrzeń balkonu możesz powiększyć optycznie wykorzystując jasne, zimne barwy (jasny szary, biel, błękit), a egzotyczny nastrój stworzysz dobierając ciepłe barwy (np. łącząc czerwień, zieleń, pomarańcz i fiolet). Balkon przy domu możesz ozdobić dekorując nie tylko za pomocą przedmiotów, ale również malując ściany, na przykład tworząc na nich roślinne wzory. Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w bloku, na malowanie ścian musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku.

Nie zapomnij o oświetleniu balkonu – jeśli nie masz możliwości podłączenia oświetlenia do sieci, sięgnij po lampy solarne lub po lampiony na świece.

jak urządzić mały balkon
Fot. Flower Council Holland
Zimne kolory i zabawy z perspektywą powiększają optycznie przestrzeń. Obrazy na ścianie muszą jednak idealnie pasować do stylu całej aranżacji i być tak stworzone, by w razie "przemeblowania" na balkonie nie trzeba było się ich pozbywać.

jak urządzić mały balkon - wiszące doniczki
Fot. Flower Council Holland
Ściana budynku lub ścianka działowa między sąsiadującymi balkonami jest idealnym miejscem do uprawy roślin. Posadź w nim wolno rosnące rośliny skalne, miniaturowe odmiany roślin sezonowym albo truskawki lub poziomki, po których owoce będzie można łatwo sięgać.
jak urządzić mały balkon - karłowe rośliny
Fot. Flower Council Holland
Karłowe krzewy iglaste o szarym ulistnieniu, np. jałowce, są łatwe w uprawie i doskonale dają sobie radę na nasłonecznionych balkonach. Odpowiednio zabezpieczone przed mrozem mogą być ozdobą przez wiele lat.

jak urządzić mały balkon - pnącza
Fot. Flower Council Holland
Jednoroczne pnącza, takie jak tunbergia oskrzydlona świetnie sprawdzają się w roli roślin balkonowych. W jednym sezonie może osiągnąć nawet 3 m wysokości.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Mak Media/Flora Press

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (27)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu