Jak urządzić mały balkon? | Inspiracje i praktyczne wskazówki
Jak urządzić przytulny i ładny zakątek na małym balkonie? Kwiaty ożywią z pewnością każdą wolną przestrzeń, ale warto zadbać również o szczegóły, by nadać balkonowi styl. Donice, meble, dekoracje – to wszystko jest ważne i musi idealnie do siebie pasować. Obejrzyj galerię 15 zdjęć z małymi balkonami i zobacz, jak ciekawie można zaaranżować przestrzeń!
Każdą przestrzeń przy domu, ogród, taras, czy niewielki balkon, trzeba aranżować z myślą o stylu zabudowy i otaczającym krajobrazie. Niewielki balkon może stać się świetnym i przytulnym miejscem do relaksu. Szczególnie, jeśli nie dysponujemy ogrodem. Jeśli mamy taką potrzebę, czas i chęci, nawet na kilku metrach kwadratowych możemy posadzić rośliny użytkowe (zioła, warzywa), wykorzystując ściany oraz pionowe konstrukcje.
Od czego zacząć urządzając balkon?
Najpierw zastanów się nad funkcją, jaką ma pełnić przestrzeń na balkonie – inaczej urządzisz balkon wypoczynkowy, inaczej ozdobny, na którym nie ma mebli, a inaczej przeznaczony na rośliny użytkowe (uprawa warzyw, ziół, roślin owocowych).
Kwiaty rosnące na balkonie i widoczne z mieszkania przyczyniają się do poprawy naszego nastroju. Zielony kolor relaksuje, a prace związane z pielęgnacją roślin sprawiają, że odrywamy myśli od codzienności i kłopotów. Wypoczynek w cieniu roślin wpływa kojąco na nasze nerwy. Nie rezygnuj więc z sadzenia roślin na balkonie, nawet jeśli jest on bardzo mały.
Na balkonie najlepiej postawić jedną lub kilka większych donic, niż kilkadziesiąt małych. Uzyskasz lepszy efekt wizualny, unikniesz bałaganu, a do tego w dużym pojemniku możesz zrobić ciekawą kompozycję, której główną rolę będzie grała jedna duża roślina, np. szczepiona na pniu, karłowy krzew iglasty lub niezbyt wysokie pnącze. Poza tym podłoże w dużej donicy wolnej wysycha i nie nagrzewa się tak szybko, jak w małej doniczce. Rośliny tak uprawiane wymagają rzadszego podlewania i lepiej zimują (jeśli są to gatunki wieloletnie).
Meble na małej przestrzeni, jaką jest balkon powinny być nie tylko wygodne; warto wybrać modele składane i lekkie, które nie obciążą konstrukcji balkonu, ale też takie, których nie porwie wiatr (jeśli balkon jest narażony na jego podmuchy).
Ciekawe efekty na balkonie
Dodatki i dekoracje, takie jak donice, lampiony, rzeźby czy tkaniny dodają przytulności. Małą przestrzeń balkonu możesz powiększyć optycznie wykorzystując jasne, zimne barwy (jasny szary, biel, błękit), a egzotyczny nastrój stworzysz dobierając ciepłe barwy (np. łącząc czerwień, zieleń, pomarańcz i fiolet). Balkon przy domu możesz ozdobić dekorując nie tylko za pomocą przedmiotów, ale również malując ściany, na przykład tworząc na nich roślinne wzory. Jeśli mieszkasz w kamienicy lub w bloku, na malowanie ścian musisz uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej lub właściciela budynku.
Nie zapomnij o oświetleniu balkonu – jeśli nie masz możliwości podłączenia oświetlenia do sieci, sięgnij po lampy solarne lub po lampiony na świece.


Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe Mak Media/Flora Press
Komentarze