Tunbergia oskrzydlona (Thunbergia alata) to roślina należąca do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Pochodzi z południowo-wschodniej Afryki a nazwę nadano jej na cześć szwedzkiego botanika Thunberga. W Polsce jest zwykle uprawiana jako jednoroczne pnącze.

Tunbergia oskrzydlona może dorastać do 3 m wysokości. Wytwarza małe sercowate liście i wiotkie pędy, które owijają się wokół podpór. Kwitnie od czerwca do października. Kwiaty są pojedyncze o barwie żółtej lub pomarańczowej z ciemnym oczkiem.

Uprawa tunbergii oskrzydlonej

Tunbergia oskrzydlona najlepiej rośnie na stanowiskach jasnych, dobrze oświetlonych. Lubi miejsca osłonięte od wiatru.

Optymalne podłoże to gleba kompostowa, przepuszczalna, szybko nagrzewająca się. Roślina jest wrażliwa na niedobór wody - podłoże powinno być stale lekko wilgotne.

W czasie sezonu pnącze warto zasilać nawozami w płynie - wieloskładnikowymi lub dla roślin kwitnących - co dwa tygodnie.

Nasiona wysiewa się do inspektów wczesną wiosną a na miejsce stałe wysadza w drugiej połowie maja. Tunbergia świetnie nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Mimo, że jest zwykle uprawiana jako roślina jednoroczna, można ją przezimować w chłodnym, jasnym pomieszczeniu. Do prawidłowego wzrostu wymaga podpór.

Zastosowanie tunbergii

Pnącze jest najczęściej wykorzystywane do dekoracji balkonów i tarasów, jednak z powodzeniem może służyć również jako ozdoba ścian, murków i altan. Sadzona bezpośrednio w gruncie może pełnić funkcję rośliny okrywowej. W ojczyźnie występowania uchodzi za roślinę leczniczą.

fot. Blumenbiene (źródło: flickr.com.cc)