Logo
Logo

Zimowanie pelargonii | Kiedy schować? Jak przechować ją do kolejnego sezonu?

Pelargonie, z ich barwnymi kwiatami i aromatycznymi liśćmi, zdobią wiele balkonów i tarasów. Jednak z nadejściem chłodniejszych dni, te piękne rośliny potrzebują naszej pomocy, aby przetrwać zimę. Czy wiesz, kiedy i jak prawidłowo przygotować pelargonie do zimy? A może zastanawiasz się, czy powinieneś je przechowywać w domu, czy na zewnątrz? Dowiedz się, jak sprawić, by pelargonie przetrwały zimę, by w kolejnym sezonie cieszyć się ich urodą.

Streszczenie artykułu
Pelargonie są popularnymi roślinami balkonowymi, które można z powodzeniem przezimować i cieszyć się nimi przez kolejne sezony. Aby to zrobić, należy przestrzegać kilku zasad. Przed pierwszymi przymrozkami, pelargonie powinny zostać przeniesione do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura wynosi 8-10 stopni. W czasie zimowania, rośliny powinny być podlewane oszczędnie, a nawożenie powinno zostać wstrzymane. Przed zimowaniem warto przyciąć pędy i usunąć przekwitłe kwiaty oraz żółte liście. W lutym, gdy rośliny zaczynają wznawiać wegetację, można zacząć je intensywniej podlewać i nawozić. Przed wystawieniem pelargonii na zewnątrz w maju, warto je przesadzić do świeżej ziemi.
Spis treści
Jak dbać o pelargonię w czasie spoczynku? Warunki zimowania pelargonii w domu Jak wybudzić pelargonię ze stanu spoczynku?
Pytanie czytelnika: Jest już prawie koniec października, a moje pelargonie wciąż są piękne i obficie kwitną. Czy mogę je przechować przez zimę? Jeśli tak, to jak to zrobić? Moja Babcia uprawiała pelargonie przez wiele lat, ale z roku na rok były coraz brzydsze i coraz słabiej kwitły.

Pelargonie, które rosną w warunkach naturalnych (w rejonie Morza Śródziemnego) to rośliny wieloletnie. Te, które uprawiamy w doniczce można także z powodzeniem uprawiać przez kilka sezonów, choć są zwykle traktowane jako rośliny jednoroczne. Dawniej kwiaty z balkonu chowano do mieszkania i przetrzymywano przez zimę w temperaturze pokojowej, jednak, tak jak Pan wspomniał, z roku na rok ich kwitnienie było coraz słabsze, a pokrój mniej zwarty. W kolejnym sezonie nie były więc już tak ozdobne, jak młode sadzonki z centrum ogrodniczego.

Jak dbać o pelargonię w czasie spoczynku?

W skrócie, naszą roślinę należy zabrać z balkonu przed mrozem, przyciąć, przetrzymać w chłodzie i pozwolić im przejść w stan uśpienia – w takich warunkach rośliny zatrzymują wegetację. Ten kilkumiesięczny okres spoczynku jest potrzebny roślinom do przyszłorocznego kwitnienia. Jeśli zostaną na ciepłym parapecie wciąż będą rosnąć, a przy braku dostatecznej ilości światła, ich pędy będą wybujałe, a liście żółte!

Warunki zimowania pelargonii w domu

Temperatura i światło

Pelargonie są wrażliwe na mróz! Nie przetrwają zimy na balkonie. Tuż przed pierwszymi przymrozkami (zwykle pod koniec października i na początku listopada) trzeba je przenieść do pomieszczenia. Miejsce powinno być chłodne – optymalna temperatura do zimowania pelargonii rabatowych i bluszczolistnych to 8-10 stopni (temperatura nie powinna spadać poniżej 6 stopni).

Pelargonie angielskie są bardziej ciepłolubne i wymagają około 10-12 stopni w czasie zimowania. Temperatura nie powinna być wyższa niż 12 stopni, by rośliny nie wznowiły wegetacji. Zimujące pelargonie powinny stać w jasnym pomieszczeniu (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu). Nie powinno się trzymać ich w ciemnym miejscu, np. piwnicy lub garażu.

Podlewanie i nawożenie

Rośliny w czasie spoczynku nie potrzebują nawożenia, które mogłoby spowodować zbyt wczesne wznowienie wegetacji, co w warunkach niedostatki światła spowodowałoby wybiegnięcie pędów! Pierwsze nawożenie wykonujemy dopiero po wznowieniu wegetacji, czyli w połowie lutego.

Podlewanie powinno być ograniczone do niezbędnego minimum – t.j. raz na dwa tygodnie. Ziemia może lekko przeschnąć, ale nie wolno dopuścić do przeschnięcia pędów i ich zwiędnięcia. Trzeba jednak sprawdzać podłoże, czy nie jest zbyt wilgotne, i w razie potrzeby usuwać gnijące rośliny, by nie zaraziły sąsiednich.

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
pelargonie na balkonie fot. Pelargonium for Europe
Fot. Pelargonium for Europe
pelargonie na balkonie fot. RitaE - Pixabay.com
Fot. RitaE/Pixabay

Czyszczenie i przycinanie

Pędy należy skrócić do 1/3 wysokości (pelargonie pasiaste, rabatowe) lub o 2/3 (kaskadowe pelargonie bluszczolistne). Pędy powinny mieć max 15-20 cm wysokości. Trzeba także usunąć także wszystkie kwiaty, obumarłe pędy, żółte i zwiędłe liście.

Rośliny przeznaczone do zimowania muszą być koniecznie w doskonałym stanie, bez objawów chorób i widocznych szkodników, bo w trakcie zimowania będą osłabione i każda infekcja mogłaby być dla nich bardzo groźna.

Ziemia

Jeśli rośliny rosły w gruncie to warto także wymienić im podłoże na nowe (może to być świeże uniwersalne podłoże na bazie torfu), by zmniejszyć ryzyko chorób odglebowych. Kilka roślin można przesadzić do jednej skrzynki lub dużej donicy, by ułatwić ich przenoszenie i pielęgnację. Rośliny z balkonu można bez obaw zimować w doniczce, w której rosły.

Anna Skorupska / YouTube


Wznowienie wegetacji | Jak wybudzić pelargonię ze stanu spoczynku?

Jeśli w trakcie zimowania (do połowy stycznia) roślina zacznie wypuszczać nowe pędy (dzieje się to zwykle wtedy, gdy roślina ma zbyt ciepło), należy je usunąć, bo będą miały zbyt mało światła do dobrego wzrostu.

Od lutego można zacząć podlewać intensywniej i częściej, bo roślina powinna zacząć wybudzać się ze spoczynku i wznawiać wegetację. Trzeba tez rozpocząć nawożenie (najlepiej dodać nawóz do wody). Temperatura w pomieszczeniu wtedy się podnosi, a zwiększona dostępność promieni słonecznych powoduje intensywny wzrost.

Gdy młode pędy będą miały długość kilku cm można pobrać z nich sadzonki pelargonii do ukorzenienia – powstaną z nich wkrótce ładne, niewielkie roślinki doskonałe na balkon. Budzącej się do życia rośliny nie trzeba jednak przycinać na sadzonki, ale wtedy pędom warto uszczknąć wierzchołki, by pobudzić je do rozkrzewiania. Przed wystawieniem pelargonii na zewnątrz (po 15 maja), należy ją przesadzić do świeżej ziemi i do większej doniczki.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Moja Pelargonia/Pelargonium for Europe

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jak dbać o pelargonię podczas jej spoczynku?

  W okresie spoczynku pelargonię należy przechowywać w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, z ograniczonym podlewaniem.
 • Jakie są warunki zimowania pelargonii w domu?

  Pelargonie powinny być przechowywane w chłodnym miejscu z temperaturą 8-10 stopni dla pelargonii rabatowych i bluszczolistnych. Pelargonie angielskie wymagają temperatury 10-12 stopni.
 • Jak wybudzić pelargonię ze stanu spoczynku?

  Od lutego zwiększamy podlewanie i nawożenie, aby roślina zaczęła się budzić. Wzrost jest stymulowany przez podwyższoną temperaturę i większą ilość światła.
 • Jakie są wymagania pelargonii w zakresie temperatury i światła?

  Pelargonie są wrażliwe na mróz i powinny być przeniesione do pomieszczenia przed pierwszymi przymrozkami. Miejsce powinno być chłodne i jasne.
 • Jakie są zalecenia dotyczące podlewania i nawożenia pelargonii podczas zimowania?

  W okresie spoczynku pelargonie nie potrzebują nawożenia. Podlewanie powinno być ograniczone do minimum, raz na dwa tygodnie.
 • Jak przycinać i czyścić pelargonie podczas zimowania?

  Pędy pelargonii powinny być skrócone do 1/3 lub 2/3 wysokości w zależności od typu. Należy również usunąć wszystkie kwiaty, obumarłe pędy i żółte liście.
 • Jakie są zalecenia dotyczące ziemi dla pelargonii podczas zimowania?

  Jeśli pelargonie rosły w gruncie, warto wymienić podłoże na nowe, aby zmniejszyć ryzyko chorób odglebowych.
 • Jak wznowić wegetację i wybudzić pelargonię ze stanu spoczynku?

  Jeśli roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy podczas zimowania, należy je usunąć. Od lutego zwiększamy podlewanie i nawożenie, aby roślina zaczęła się budzić.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Zimowanie pelargonii | Kiedy schować? Jak przechować ją do kolejnego sezonu?
Zimowanie pelargonii | Kiedy schować? Jak przechować ją do kolejnego sezonu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Karolina

30-11-2021 14:45

Hejka - dzięki za poradnik, akurat zaczyna się okres zimowy. Niemniej napisaliście: "Rośliny w czasie spoczynku nie potrzebują nawożenia i Pierwsze nawożenie wykonujemy dopiero po wznowieniu wegetacji, czyli w połowie lutego." i zastanawia mnie stosowanie tych preparatow do pelargonii, ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl