Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Pelargonia rabatowa (Pelargonium × hortorum) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Powstała ze skrzyżowania gatunków pelargonii pochodzących z Afryki (Pelargonium zonale i P. inquinans) i nie jest spotykana w naturze. To jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawiana w ogrodach oraz donicach na balkonach i tarasach na świecie.

Wygląd pelargonii rabatowej

To krótkowieczna, drewniejąca u podstawy bylina, którą w naszych warunkach klimatycznych często uprawia się jako roślinę jednoroczną. Osiąga zwykle do 50 cm wysokości. Posiada okrągławe lub nerkowate, karbowane na brzegach liście, wydzielające intensywny zapach. Są zielone i mogą posiadać brązowawe plamy układające się w charakterystyczny pierścień. Wyrastają w okółkach na grubych, łamliwych pędach.

Pelargonia rabatowa kwitnie najczęściej od wczesnej wiosny do późnej jesieni (czas może być mocno zróżnicowany zależnie od warunków). Kwiatostany zawiązują się na długich pędach wyrastających ponad liśćmi. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne i występują w barwach białej, różowej, czerwonej, pomarańczowej lub fioletowej. Owocem jest zamknięta, sucha rozłupnia.

 
 

Wymagania i uprawa pelargonii rabatowej

Pelargonia rabatowa (jak wszystkie rośliny z tego rodzaju) jest łatwa w uprawie i należy do roślin ciepłolubnych. Lubi stanowiska słoneczne, jednak radzi sobie także w półcieniu. Nie ma dużych wymagań glebowych – podłoże powinno być przede wszystkim przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne (np. torf wymieszany z piaskiem). Jest wrażliwa na niskie temperatury i nie posiada mrozoodporności.

Rozmnażanie pelargonii z nasion i sadzonek jest dość prostym zabiegiem, który można wykonać samemu.

Pielęgnacja pelargonii rabatowej

Roślina wymaga regularnego podlewania (w czasie upałów nawet co 1-2 dni). Należy przy tym uważać, aby nie moczyć liści i kwiatów.

Aby pelargonia miała piękne kwiaty wymaga regularnego nawożenia. Dodatkowo można ją regularnie nawozić (co 1-2 tygodnie) nawozami specjalistycznymi dla pelargonii lub do roślin o ozdobnych kwiatach.

Nawóz płynny do pelargonii rabatowych i nie tylko
Forma nawozu umożliwia szybką przyswajalność składników pokarmowych czyniąc go bardzo efektywnym. Zapewnia prawidłowy wzrost oraz obfite i długie kwitnienie.
Kup w sklepie online

Zaleca się uszczykiwać przekwitające kwiaty i pędy (dla lepszego krzewienia). Może być atakowana przez mszyce i ślimaki.

Jeśli planujemy uprawę pelargonii rabatowej dłużej niż przez jeden sezon, jesienią należy ją przygotować. Zimowanie pelargonii odbywa się w widnym, nieogrzewanym pomieszczaniu (temp. nie powinna przekraczać 12 °C. Musimy ją przenieść przed zapowiadanymi mrozami lub spadkami temperatur poniżej 8 °C.

Szkodniki i choroby pelargonii rabatowej

Szkodnikami pelargonii rabatowej są przede wszystkim mączliki, mszyce i przędziorki, na które należy stosować środki owadobójcze.

Wśród chorób grzybowych atakujących te kwiaty najgroźniejsza jest szara pleśń, mączniak, fuzarioza, plamistość liści czy też rdza. Do ich zwalczania należy użyć odpowiednich fungicydów (np. SignumSwitchSaprol lub inne).

 
 

Zastosowanie pelargonii rabatowej

Pelargonia rabatowa to tradycyjny gatunek ceniony w ogrodach wiejskich. Jak sama nazwa wskazuje, powszechnie uprawia się w gruncie – na rabatach. Z tego też względu często traktuje się ją jako roślinę jednoroczną wymarzającą przy pierwszych jesiennych przymrozkach. 

Najbardziej znaną z uprawy na balkonach jest pelargonia bluszczolistna, ale rabatowa wcale nie jest gorsza! Dobrze wygląda sadzona po kilka sztuk w podłużnych pojemnikach. Jest sporo roślin, które możemy posadzić w jednej doniczce z pelargonią, np. petunia, lobelia, scewola, starzec popielaty czy diaskia.


Zdjęcia: Konstantinos, Caner / AdobeStock, "Pelargonium zonale Tango Bravo Light Pink" / Babij / CC BY-SA 2.0, Manfred Antranias Zimmer / Pixabay