Czy pelargonie są trujące dla kotów? Fakty naukowe
Pelargonie są popularne na całym świecie dzięki swojej różnorodności kolorystycznej i łatwości w uprawie. Choć często znajdują miejsce na naszych balkonach i parapetach, właściciele zwierząt domowych powinni podchodzić do nich z pewną ostrożnością.Według American Society for the Prevention of Cruelty to Animals (ASPCA), pelargonie są uznawane za rośliny niebezpieczne dla kotów. Zawierają one geraniol i linalool – związki, które mogą wywoływać u kotów reakcje alergiczne takie jak wymioty, biegunka, apatia czy zmniejszenie apetytu. Chociaż zazwyczaj nie są one śmiertelnie trujące, każda reakcja alergiczna wymaga konsultacji z weterynarzem.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak bezpiecznie uprawiać pelargonie na balkonie?
Chcąc upewnić się, że zarówno koty, jak i pelargonie mogą bezpiecznie współistnieć na tym samym balkonie, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka dodatkowych wskazówek, które mogą pomóc w tej kwestii:
Wybór odpowiednich miejsc dla pelargonii
Pelargonie powinny być umieszczane w miejscach, do których koty mają utrudniony dostęp. Oczywistymi rozwiązaniami są wysokie półki, które są poza zasięgiem skoków kota, lub zawieszone doniczki, które nie tylko ograniczają dostęp, ale także dodają estetycznego uroku przestrzeni balkonowej. Warto również rozważyć użycie stojaków na rośliny z barierami, które uniemożliwią zwierzętom wspinanie się na nie.
Naturalne odstraszacze – bezpieczne i skuteczne
Naturalne odstraszacze to doskonały sposób na zapewnienie bezpieczeństwa roślin bez szkody dla zwierząt. Możliwością są sieci ochronne, które można rozciągnąć wokół balkonu lub poszczególnych sekcji z roślinami. To nie tylko zabezpiecza pelargonie, ale również zapobiega ryzyku, że kot mógłby wypaść z balkonu. Innym rozwiązaniem są naturalne spraye odstraszające, które można przygotować samodzielnie, na przykład z wody i olejków eterycznych, takich jak lawenda czy cytryna, które są znane z odstraszających właściwości wobec kotów. Ważne jest, aby upewnić się, że używane substancje są bezpieczne dla zwierząt.
Dodatkowe środki ostrożności
Zawsze warto upewnić się, że rośliny są stabilne i bezpiecznie osadzone w swoich pojemnikach. To zapobiegnie przypadkowemu przewróceniu doniczki przez zwierzę. Dodatkowo, regularne sprawdzanie, czy w okolicy roślin nie gromadzą się żadne atrakcyjne dla kota przedmioty (takie jak zabawki czy inne małe przedmioty), może pomóc w odciągnięciu uwagi kota od pelargonii.
Zastosowanie tych wskazówek nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pelargonii na balkonie, ale również zapewni spokój ducha właścicielom kotów, pozwalając na cieszenie się pięknem kwiatów bez obaw o zdrowie i bezpieczeństwo ich futrzastych towarzyszy.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Alternatywy dla pelargonii na balkonie z kotem
Jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo swojego kota, istnieje wiele innych roślin, które są uznawane za bezpieczne dla kotów i mogą pięknie zdobić balkon. Należą do nich np. rozchodnik, niecierpek czy petunia. Wybierając bezpieczne rośliny, zawsze warto skonsultować się z weterynarzem.
Zdjęcie tytułowe: AdobeStock