Niecierpek (Impatiens) to roślina jednoroczna, która bardzo obficie kwitnie (kwiaty pokrywają prawie całą roślinę). Kwiaty mogą być pojedyncze lub pełne - przypominające różyczki, w najróżniejszych kolorach, także dwubarwne.

Kwitnienie trwa cały sezon wegetacyjny. Wśród niecierpków są zarówno formy karłowe (wys. 15 cm), jak i wysokie (wys. do 50 cm).

Najpopularniejsze gatunki: niecierpek sułtański - Wallera (Impatiens walleriana), nowogwinejski (Impatiens nova-guinea) oraz mieszańcowy (Impatiens velvetea) mogą zdobić zarówno rabaty i balkony (w sezonie letnim), jak i dom (nawet zimą). Odmiany o wiotkich pędach (z serii Spellbound) efektownie wyglądają w wiszących pojemnikach.

W domu niecierpki powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym światłem rozproszonym. W ogrodzie najlepiej czują się w miejscach lekko zacienionych (w głębszym cieniu dobrze się sprawdza tylko niecierpek nowogwinejski).

Podłoże: żyzne i przepuszczalne (np. mieszanka do roślin balkonowych) oraz stale wilgotne (jeśli jednak będziemy podlewać za dużo - rośliny zwiędną). Sprawdźmy czy na rabacie gleba nie jest zbyt piaszczysta lub gliniasta. Rośliny warto zasilać nawozami do gatunków balkonowych i kwitnących - będą wtedy kwitły bardzo obficie.

Załóż ogród w Twoim ulubionym kolorze
żółty kwiat fot. Marisa04 - Pixabay.com
pomarańczowy kwiat fot. PublicDomainPictures
czerwony kwiat fot. Pezibear - Pixabay.com
różowy kwiat fot. Filio - Pixabay.com
niebieski kwiat fot. skeeze - Pixabay.com
biały kwiat fot. schuger - Pixabay.com
Kliknij na kolor i zobacz listę kwiatów.