Logo
Logo

Niecierpek (Impatiens)

Niecierpek (Impatiens) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna
 • Kolor kwiatów: bordowe, białe, kremowe, żółte, pomarańczowe, łososiowe, czerwone, purpurowe, różowe, fioletowe, liliowe, wielobarwne
 • Kwiaty: pojedyncze, pełne, drobne
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: stożkowaty, krzaczkowaty
 • Wysokość: 15 - 50 cm
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, wnętrza, rabaty, obwódki rabat, w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, pojemniki, balkony
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Ciekawostki

  Niecierpek (Impatiens) to rodzaj roślin jednorocznych lub bylin, należąceych do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Najliczniej występują na obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Azji. Rodzimy dla Europy jest tylko jeden gatunek – niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere). Kilka gatunków niecierpków rozprzestrzenia się jako rośliny inwazyjne

  Niecierpki jako rośliny ozdobne, występują zarówno w formach karłowych jak i wysokich. Ich liście nieznacznie różnią się u poszczególnych gatunków. Są w większości lancetowate i ząbkowane.

  Ich liczne, grzbieciste kwiaty przypominają różyczki w najróżniejszych kolorach. Pięć płatków korony kwiatu posiada charakterystyczną budowę – jeden z nich zawsze jest odrobinę większy od pozostałych. Mogą być pojedyncze lub pełne i obsypują prawie całą roślinę. Niecierpki kwitną przez cały sezon wegetacyjny.

  Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji
  Przeczytaj także
  Czy sekatory i nożyczki od Fiskars są godne polecenia? Sprawdzamy je w akcji

  Wymagania i uprawa

  Rośliny te najlepiej się czują w cieple i w półcieniu – należy unikać umieszczania ich w bezpośrednim słońcu! Należy tu jednak wspomnieć, że naukowcy cały czas pracują nad odmianami odpornymi na poparzenia.

  Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne oraz wilgotne – bardzo źle znoszą niedobór wody. Aby uzyskać obfite kwitnienie warto je zasilać nawozami do gatunków balkonowych i kwitnących.

  Zastosowanie

  W domu niecierpki powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym rozproszonym światłem. To idealna roślina na lekko zacienione balkony i tarasy. Można ją też sadzić w ogrodzie na rabatach, gdzie dobrze się prezentuje w większych grupach.

  Gatunki i odmiany ozdobne

  Ciekawostki

  Swoją polską nazwę niecierpek ta zawdzięcza owocom – torebkom, które "niecierpliwie" pękają przy nawet najdelikatniejszym dotknięciu.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania; Sarangib, TanteTati/Pixabay; "Impatiens parviflora"/Jörg Hempel/CC BY-SA 2.0

  Autor
  Niecierpek
  Niecierpek
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Tagi
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (5)