Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane gatunki i odmiany
Ciekawostki

Niecierpek (Impatiens) to rodzaj roślin jednorocznych lub bylin, należąceych do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Najliczniej występują na obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Azji. Rodzimy dla Europy jest tylko jeden gatunek – niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere). Kilka gatunków niecierpków rozprzestrzenia się jako rośliny inwazyjne

Niecierpki jako rośliny ozdobne, występują zarówno w formach karłowych jak i wysokich. Ich liście nieznacznie różnią się u poszczególnych gatunków. Są w większości lancetowate i ząbkowane.

Ich liczne, grzbieciste kwiaty przypominają różyczki w najróżniejszych kolorach. Pięć płatków korony kwiatu posiada charakterystyczną budowę – jeden z nich zawsze jest odrobinę większy od pozostałych. Mogą być pojedyncze lub pełne i obsypują prawie całą roślinę. Niecierpki kwitną przez cały sezon wegetacyjny.

Wymagania i uprawa

Rośliny te najlepiej się czują w cieple i w półcieniu – należy unikać umieszczania ich w bezpośrednim słońcu! Należy tu jednak wspomnieć, że naukowcy cały czas pracują nad odmianami odpornymi na poparzenia.

Podłoże powinno być żyzne i przepuszczalne oraz wilgotne – bardzo źle znoszą niedobór wody. Aby uzyskać obfite kwitnienie warto je zasilać nawozami do gatunków balkonowych i kwitnących.

Zastosowanie

W domu niecierpki powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym rozproszonym światłem. To idealna roślina na lekko zacienione balkony i tarasy. Można ją też sadzić w ogrodzie na rabatach, gdzie dobrze się prezentuje w większych grupach.

Gatunki i odmiany ozdobne

Ciekawostki

Swoją polską nazwę niecierpek ta zawdzięcza owocom – torebkom, które "niecierpliwie" pękają przy nawet najdelikatniejszym dotknięciu.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Floradania; Sarangib, TanteTati/Pixabay; "Impatiens parviflora"/Jörg Hempel/CC BY-SA 2.0