Niecierpek (Impatiens) to rodzaj rośliny jednorocznej lub byliny należącej do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Najliczniej występuje na obszarach tropikalnych i subtropikalnych Afryki i Azji. Dla Europy rodzimy jest tylko jeden gatunek – niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere). Obecnie kilka gatunków niecierpków rozprzestrzenia się jako roślina inwazyjna.

Niecierpki występują zarówno w formach karłowych (do 15 cm), jak i wysokich (do 50 cm). Ich liczne kwiaty przypominają różyczki w najróżniejszych kolorach (występują również dwukolorowe) i pokrywają prawie całą roślinę. Mogą być pojedyncze lub pełne. Niecierpki kwitną przez cały sezon wegetacyjny.

Uprawa i wymagania

Podłoże dla niecierpków powinno być żyzne i przepuszczalne oraz wilgotne, ale musimy unikać przelewania. Źle znoszą zbyt piaszczystą lub gliniastą glebę. Aby uzyskać obfite kwitnienie rośliny warto zasilać nawozami do gatunków balkonowych i kwitnących.

Zastosowanie

W domu niecierpki powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym, ale nie na bezpośrednim słońcu – najlepiej, aby światło było rozproszone. W ogrodzie dobrze czują się w miejscach lekko zacienionych. W głębszym cieniu dobrze sprawdzają się tylko odmiany niecierpka nowogwinejskiego.

Uprawiane gatunki

Zdjęcia tytułoe: Floradania, Sarangib / Pixabay