Niecierpek Walleriana Impatiens walleriana

Niecierpek Walleriana (Impatiens walleriana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
17
Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
Gleba: piaszczysto-gliniasta, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, białe, pomarańczowe, czerwone
Pokrój: kępy
Wysokość: 10-60cm
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Stanowisko: półcień
Zastosowanie: rabaty, obwódki rabat

Niecierpek Waleriana (Impatiens walleriana) należy do rodziny niecierpkowatych (Balsaminaceae). Gatunek pochodzi z Afryki. Nazwa wzięła się od owoców, które pękają nawet przy najmniejszym ruchu, uwalniając nasiona. W ojczyźnie pochodzenia niecierpek jest byliną, w polskim klimacie uprawia się go jako roślinę jednoroczną.

Ma pokrój kępiasty. Dorasta do 60 cm wysokości. Liście są owalne, ostro zakończone z ząbkowatymi brzegami. Kwiaty drobne (o śr. 2-4cm) mogą mieć różnorodną barwę (białą, różowe, czerwone, pomarańczowe, dwubarwne). Niecierpek kwitnie od maja do października. Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Niecierpek jest łatwy w uprawie. Dobrze znosi warunki lekkiego zacienienia a nawet pełnego cienia. Można uprawiać go nawet pod koroną drzew, chociaż wtedy kwitnie mniej obficie. Preferuje podłoża próchnicze lub piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne.

Sadzonki umieszcza się w gruncie po ostatnich przymrozkach (od drugiej połowy maja). Należy regularnie je podlewać (2-3 razy w tygodniu latem) i odchwaszczać. Roślina nie lubi zarówno przesuszenia jak i nadmiaru wody. Od późnej wiosny do końca lata warto stosować nawozy dla roślin o ozdobnych kwiatach.

Warto usuwać przekwitające kwiaty – to wydłuży okres kwitnienia.

Niecierpek Waleriana może być atakowany przez mszyce.

Zastosowanie

Niecierpki Waleriana to popularne rośliny wykorzystywane do obsadzania rabat. Roślinę można także uprawiać pod koroną drzew i w innych zacienionych miejscach, w których inne gatunki nie chcą rosnąć. Nadaje się także do uprawy pojemnikowej jako dekoracja balkonów, tarasów i kwietników.

zdjęcie: I, Thegreenj, CC BY-SA 3.0via Wikimedia Commons

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści