Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Roślina często jest znana jako anginowiec i spotyka się ją w pomieszczeniach. Gatunek ten z powodzeniem nadaje się również jako letnia dekoracja na balkon i taras. Jest w tych miejscach niezwykle przydatny – odstrasza bowiem owady, m.in. muszki.

W pojemnikach roślina zwykle dorasta do 100cm wysokości. Liście są głęboko powcinane, pofałdowane i wydzielają intensywny zapach.

Pelargonia pachnąca kwitnie nieregularnie zarówno w pomieszczeniach, na balkonie jak i w ogrodzie. W czasie kwitnienia wytwarza baldachy o barwie kwiatów od białej, przez purpurową aż do fioletowej.

Uprawa pelargonii pachnącej

Pelargonia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w standardowej, uniwersalnej glebie – ważne, aby podłoże było przepuszczalne.

Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone. Może rosnąć również w półcieniu, ale wtedy pędy są mniej obfite a liście słabiej pachną.

W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne – bardziej szkodzi jej nadmiar niż krótkotrwały brak wody. Od wiosny do jesieni roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

Rozmnażanie pelargonii

Anginowca można łatwo rozmnażać przez pobieranie i ukorzenianie sadzonek pędowych (od wiosny do jesieni).

Właściwości lecznicze

Pelargonia pachnąca to również roślina lecznicza, stosowana w medycynie ludowej.

fot. Salchu (flickr.com), fot. Forest & Kim Starr (wiki.cc), wiki.domenapubliczna