Anginka, anginowiec, cytrynka i geranium | Jak uprawiać, pielęgnować i stosować?

Anginka pelargonia pachnaca Pelargonium graveolens

Anginka, znana również jako geranium, to niezwykła roślina, która zachwyca nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim intensywnym aromatem. Jej fantazyjne liście mogą przypominać zapach czekolady, cytryny czy nawet brzoskwini. Ale to nie wszystko! Anginka to także roślina lecznicza, wykorzystywana w kosmetologii oraz jako naturalny repelent na owady. Jej uprawa nie jest trudna, a właściwe warunki pozwolą cieszyć się nią przez cały rok. Czy chcesz poznać więcej tajemnic tej niezwykłej rośliny? Przeczytaj nasz artykuł.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
68
Spis treści
Anginka, geranium, pelargonia pachnąca – co to za roślina? Jak stosować gerenium w kuchni? Olejek z pelargonii odstrasza owady! Jakie właściwości prozdrowotne ma anginka i jak można ją stosować? Co lubi anginka? Jak o nią dbać, by rosła wiele lat? Co robić, by anginka bezpiecznie przezimowała?

Anginka, anginowiec, cytrynka i geranium? To pelargonia pachnąca!

W wielu krajach mianem geranium określa się nie tylko rodzaj bodziszków (łac. Geranium), ale wszystkie gatunki roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). W Polsce natomiast rodzinę bodziszkowatych zwyczajowo rozdzielamy m.in. na popularne w naszych domach gerania (i do nich zalicza się anginka) i pelargonie. Zwyczajowe nazewnictwo tych grup roślin stało się tak zawiłe ze względu na ich bardzo podobny wygląd.

Anginka to to samo co pelargonia pachnąca. Roślina ta zawdzięcza swoją nazwę olejkom eterycznym, które wytwarza w dużych ilościach. Najlżejszy powiew wiatru lub delikatny dotyk jej liści sprawiają, że wydzielają one intensywny zapach.

Wachlarz zapachów anginki jest bardzo szeroki: może być porównywana od bzu czy róży, przez pomarańczę, brzoskwinię i cytrynę, aż po kolę, imbir, kokos i czekoladę! Płatki kwiatów pelargonii pachnącej zwykle niczym się nie wyróżniają, natomiast liście mają bardzo różnorodne kształty.

Obecność olejków eterycznych sprawia, że roślina jest nie tylko wyjątkowym składnikiem stosowanym w kuchni i skutecznym repelentem na owady, ale również popularnym lekarstwem i eliksirem upiększającym.

pelargonie w kuchni fot. Pelargonium For Europe

Uczta dla zmysłów

Anginka, dzięki swoim unikalnym właściwościom, stała się ulubieńcem wielu ogrodników. Jej różnorodność zapachów sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Czy wiesz, że niektóre odmiany anginki mogą nawet pachnieć czekoladą? To prawdziwa uczta dla zmysłów.

pelargonia w kuchni fot. Pelargonium For Europe pelargonia w kuchni fot. Pelargonium For Europe

Smaki z płatków kwiatów

Delikatne płatki pelargonii na potrawach nie tylko ładnie wyglądają, ale również dodają niepowtarzalnego aromatu.

Geranium jako przyprawa do różnych potraw

W zasadzie wszystkie pelargonie są jadalne. Jednakże jedynie pelargonie pachnące są stosowane przez kucharzy, ponieważ tylko one mają jakikolwiek smak. Ich kwiaty i liście nadają potrawom i napojom niebanalny wygląd i, przede wszystkim, wyjątkowy smak.

Odmiany o zapachu cytrynowym pasują do sałatek, sorbetów czy herbat, natomiast pelargonie o aromacie różanym doskonale podkreślają smak dań słodkich, takich jak ciasta, dżemy czy desery. Pelargonie o zapachu miętowym podkreślą wyjątkowy charakter własnoręcznie przyrządzonej lemoniady. Z pewnością istnieje mnóstwo przepisów, w których można wykorzystać inne aromaty, takie jak jabłkowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy, czekoladowy lub cynamonowy.

Geranium – anginka w doniczce w kuchni

Kuchnia pełna liści i kwiatów

W kuchni anginka jest prawdziwym skarbem. Jej liście i kwiaty nie tylko dodają potrawom wyjątkowego smaku, ale także stanowią piękną dekorację. Wyobraź sobie sałatkę z dodatkiem liści anginki o zapachu cytryny. To nie tylko smaczne, ale także zdrowe.

Pelargonia zapachowa idealna do odpędzania owadów

Bardzo często chwile odpoczynku na balkonie lub tarasie zostają zakłócone przez komary, osy i inne insekty. Anginki stanowią naturalne rozwiązanie tego problemu! Współczesne badania potwierdzają skuteczność anginki jako naturalnego repelentu. Jej olejki eteryczne odstraszają owady, jednocześnie będąc bezpiecznymi dla ludzi i środowiska. Dlatego anginka jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają naturalnych sposobów na komary i inne insekty.

Specjalne odmiany geranium o zapachu cytrynowym lub pomarańczowym zostały sklasyfikowane jako skuteczne repelenty na owady. Ich olejki eteryczne, które wydzielają zapach przyjemny dla ludzi, na owady zdają się mieć działanie przeciwne. Z rośliny można korzystać trzymając ją na okiennym parapecie lub w postaci saszetki zapachowej w szafie.

Hubert Lamański / YouTube


Na co jest dobra anginka? Jak ją stosować?

Olejki eteryczne pelargonii są znane przede wszystkim z tego, że mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Mogą być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie – do użytku zewnętrznego należy zawsze rozcieńczyć przed użyciem i sprawdzić, czy są dobrze tolerowane.

Olejki eteryczne pelargonii pachnących wpływają korzystnie również na stan skóry, dlatego są składnikiem kosmetyków do twarzy i ciała. Dzięki dobrej tolerancji skóry i przyjemnemu kwiatowemu zapachowi, olejek geraniowy jest idealny do codziennej pielęgnacji na przykład cery dojrzałej i z niedoskonałościami.

Więcej o właściwościach i zastosowaniu pelargonii (Geranium) anginki

  • Właściwości lecznicze anginki:
    • Przeciwwirusowe i antybakteryjne: Dzięki zawartości olejków eterycznych anginka działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie.
    • Przeciwzapalne: Pomaga w łagodzeniu stanów zapalnych.
    • Znieczulające: Działa lekko znieczulająco, co jest przydatne w przypadku bólów.

  • Zastosowania w medycynie ludowej:
    • Infekcje dróg oddechowych: Anginka łagodzi objawy infekcji dróg oddechowych.
    • Ból gardła: Pomaga w zmniejszeniu bólu gardła.
    • Katar: Zmniejsza obrzęk błon śluzowych nosa.
    • Zapalenie ucha środkowego: Uśmierza ból ucha.
    • Bóle reumatyczne: Pomaga w łagodzeniu bólów reumatycznych.
    • Ból głowy i nerwobóle: Skutecznie łagodzi bóle głowy.
    • Rany i ukąszenia: Dezynfekuje drobne rany i zmniejsza obrzęk po ukąszeniach owadów.
    • Odświeżanie oddechu: Świeże liście anginki mogą być używane do odświeżania oddechu.
    • Ból zęba: Pomaga w łagodzeniu bólu zęba.
    • Blizny: Pomaga w spłycaniu blizn.
    • Relaks: Wdychanie aromatu liści anginki pomaga się odprężyć i uspokoić.

  • Sposoby stosowania:
    • Olejek z geranium: Można go stosować do inhalacji, w kominkach aromaterapeutycznych, do kąpieli oraz jako dodatek do oliwek czy balsamów. Pamiętaj, aby zawsze rozcieńczać olejek przed nałożeniem go bezpośrednio na skórę.
    • Świeże liście: Mogą być stosowane jako remedium na choroby skóry, infekcje ucha środkowego czy do pielęgnacji skóry. Można je również używać jako okład na bolące miejsca.
    • Napar z liści: Świeżo zerwane liście zalewamy wrzątkiem i zaparzamy. Taki napar może być stosowany jako płukanka na gardło, do leczniczych okładów czy jako baza do innych preparatów.

Jak uprawiać i pielęgnować anginkę, geranium?

Pelargonie pachnące, do których należy anginka, są roślinami niezwykle wdzięcznymi i stosunkowo łatwymi w uprawie. Ich pielęgnacja nie różni się znacząco od innych gatunków pelargonii, jednak warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które pozwolą cieszyć się ich pięknem przez wiele lat.

Stanowisko i nasłonecznienie

Pelargonie pachnące mają tak samo niewygórowane wymagania pielęgnacyjne jak ich zwisające i rabatowe siostry. Przede wszystkim uwielbiają słońce. Dlatego najlepszym miejscem dla nich będzie dobrze nasłonecznione stanowisko, na przykład na południowym oknie lub na balkonie. Jednak warto pamiętać, że bezpośrednie nasłonecznienie w upalne dni może spowodować przypalenia liści, dlatego w takie dni warto roślinę nieco przysłonić.

Podlewanie i nawożenie

Anginki nie lubią nadmiernego podlewania. Ziemia w doniczce powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. W okresie letnim podlewamy je regularnie, ale umiarkowanie, natomiast w zimie ograniczamy podlewanie.

Od wiosny do wczesnej jesieni warto stosować nawozy dla pelargonii lub kwiatów balkonowych. Dzięki temu anginki będą obficie kwitły i zachwycą intensywnym aromatem.

Przycinanie

Regularne przycinanie anginki pozwoli na jej lepszy rozwój i obfitsze kwitnienie. Warto usuwać przekwitłe kwiaty oraz osłabione i chore pędy.

Zimowanie anginki

Pelargonie pachnące najlepiej czują się w donicach i skrzyniach na balkonie lub na tarasie ale jeśli chcemy się nimi cieszyć długie lata, zimę muszą przeczekać w naszych domach. Co robić, by odpowiednio przezimowały?

  1. Przeniesienie do chłodnego pomieszczenia: Wraz z nadejściem pierwszych przymrozków anginki należy przenieść do chłodnego, ale jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura będzie utrzymywać się w granicach 10-15°C. Może to być na przykład garaż, piwnica czy nieogrzewany pokój.
  2. Ograniczenie podlewania: W okresie zimowym rośliny wchodzą w fazę spoczynku, dlatego potrzebują znacznie mniej wody. Podlewamy je rzadko, dbając jedynie o to, aby ziemia nie wyschła całkowicie.
  3. Kontrola roślin: Warto regularnie sprawdzać stan anginki podczas zimowania, aby na bieżąco reagować na ewentualne problemy, takie jak pojawienie się szkodników czy chorób.
  4. Powrót na zewnątrz: Wiosną, gdy minie zagrożenie przymrozków, anginkę można ponownie wystawić na balkon czy taras. Pamiętajmy jednak, aby stopniowo przyzwyczajać ją do słońca, aby uniknąć oparzeń liści.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Pelargonium For Europe, zdjęcie tytułowe: Wabi / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Switch 62,5 WG, środek na choroby grzybowe róż, pelargonii i innych roślin ozdobnych – 4 g
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Podłoże ORCHIDEA, ziemia do storczyków – 3 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Agrocover Spray, zwalcza mszyce, przędziorki, czerwce – 1 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Keramzyt ogrodniczy - 2 l
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Gość Malwina
22-06-2020 13:39
Olejek geraniowy absolutnie mnie przekonuje do tej Pelargonii, tylko ciekawe czy można by go uzyskać jakimś domowym sposobem... Tak czy inaczej, uwielbiam za to pelargonie.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści