Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
42
Okazje

Anginka! Czyli geranium jako przyprawa, repelent, lek i kosmetyk

Geranium, anginki, czy też pelargonie pachnące to rośliny szczególnie popularne ze względu na swoje fantazyjne liście i intensywny aromat. Mogą być wykorzystywane w kuchni jako przyprawa do pieczenia i gotowania oraz jako repelent odstraszający owady. Anginki należą też do roślin leczniczych używanych w kosmetologii.

 

W wielu krajach mianem geranium określa się nie tylko rodzaj bodziszków (łac. Geranium), ale wszystkie gatunki roślin z rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). W Polsce natomiast rodzinę bodziszkowatych zwyczajowo rozdzielamy m.in. na popularne w naszych domach gerania (i do nich zalicza się anginka) i pelargonie.

Zwyczajowe nazewnictwo tych grup roślin stało się tak zawiłe ze względu na ich bardzo podobny wygląd.

Anginka, anginowiec, cytrynka i geranium
Pelargonia pachnąca

Pelargonia pachnąca swoją nazwę zawdzięcza olejkom eterycznym wytwarzanym w liściach. Najlżejszy powiew wiatru lub delikatny dotyk sprawiają, że liście wydzielają intensywny zapach. Wachlarz zapachów anginki jest bardzo szeroki: może być porównywana od bzu czy róży, przez pomarańczę, brzoskwinię i cytrynę, aż po kolę, imbir, kokos i czekoladę!

Obecność olejków eterycznych sprawia, że roślina jest nie tylko wyjątkowym składnikiem stosowanym w kuchni i skutecznym repelentem na owady, ale również popularnym lekarstwem i eliksirem upiększającym.

Płatki kwiatów pelargonii pachnącej zwykle niczym się nie wyróżniają, natomiast liście mają bardzo różnorodne kształty.

pelargonie w kuchni fot. Pelargonium For Europe

Uczta dla zmysłów!

Płócienne woreczki i metalowe garnki wypełnione jadalnymi i pachnącymi odmianami pelargonii są przyjemną i oryginalną alternatywą dla tradycyjnych ziół kuchennych.

W zależności od odmiany, pelargonie pachnące mogą mieć aromat jabłka, imbiru, mięty, róży, czekolady lub cytryny.

Anginka w kreatywnej kuchni
Geranium jako przyprawa

W zasadzie wszystkie pelargonie są jadalne. Jednakże jedynie pelargonie pachnące są stosowane przez kucharzy, ponieważ tylko one mają jakikolwiek smak. Ich kwiaty i liście nadają potrawom i napojom niebanalny wygląd i, przede wszystkim, wyjątkowy smak.

Odmiany o zapachu cytrynowym pasują do sałatek, sorbetów czy herbat, natomiast pelargonie o aromacie różanym doskonale podkreślają smak dań słodkich, takich jak ciasta, dżemy czy desery. Pelargonie o zapachu miętowym podkreślą wyjątkowy charakter własnoręcznie przyrządzonej lemoniady. Z pewnością istnieje mnóstwo przepisów, w których można wykorzystać inne aromaty, takie jak jabłkowy, pomarańczowy, brzoskwiniowy, czekoladowy lub cynamonowy.

Geranium anginka w doniczce w kuchni, fot. Pelargonium For Europe

Jadalne pelargonie jako alternatywa dla tradycyjnych ziół kuchennych umieszczone dekoracyjnie na parapecie w kuchni są zaproszeniem do wypróbowania nowych, smacznych przepisów.

Do pieczenia lub gotowania należy wykorzystywać jedynie rośliny niepryskane, uprawiane w sposób naturalny, lub uprawiane specjalnie pod kątem wykorzystania w kuchni, z użyciem wyłącznie nawozów naturalnych.

Anginka nie tylko na zdrowie
Pelargonia na owady!

Bardzo często chwile odpoczynku na balkonie lub tarasie zostają zakłócone przez komary, osy i inne insekty. Anginki stanowią naturalne rozwiązanie tego problemu – pelargonia pachnąca należy do roślinnych repelentów na komary!

Specjalne odmiany geranium o zapachu cytrynowym lub pomarańczowym zostały sklasyfikowane jako skuteczne repelenty na owady. Ich olejki eteryczne, które wydzielają zapach przyjemny dla ludzi, na owady zdają się mieć działanie przeciwne. A ponieważ nie należy obawiać się ich negatywnego wpływu na środowisko lub zdrowie człowieka, rośliny takie można spokojnie trzymać na okiennym parapecie w sypialni lub w postaci saszetki zapachowej w szafie.

Moc uzdrawiania roślin
Geranium czyli anginka

Olejki eteryczne niektórych gatunków pelargonii mają właściwości lecznicze. Na przykład kwiatowy olejek geraniowy nazywany olejkiem pelargonii różanej, łagodzi nastroje depresyjne i stres. Podobnie jak inne olejki eteryczne, ma on także właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Olejki pelargonii mogą być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie – do użytku zewnętrznego należy zawsze rozcieńczyć przed użyciem i sprawdzić, czy są dobrze tolerowane. 

pelargonia w kuchni fot. Pelargonium For Europe pelargonia w kuchni fot. Pelargonium For Europe

Delikatne płatki na potrawach nie tylko ładnie wyglądają, ale również dodają niepowtarzalnego aromatu.

Olejki eteryczne pelargonii pachnących wpływają korzystnie również na stan skóry. Dzięki temu są istotnym składnikiem olejków do twarzy i ciała, maseczek do twarzy i esencji do kąpieli. Dzięki dobrej tolerancji skóry i przyjemnemu kwiatowemu zapachowi, olejek geraniowy jest idealny do codziennej pielęgnacji na przykład cery dojrzałej i z niedoskonałościami.

Łatwe w pielęgnacji i trwałe
Pelargonie pachnące

Pelargonie pachnące mają tak samo niewygórowane wymagania pielęgnacyjne jak ich zwisające i rabatowe siostry. Do obfitego kwitnięcia wymagają jedynie dobrego nasłonecznienia, odpowiedniego nawadniania i niewielkiej ilości nawozu od czasu do czasu.

Najlepiej czują się w donicach i skrzyniach na balkonie lub na tarasie, ale rozkwitają także w domu. Te rośliny wieloletnie z łatwością przetrwają zimę, jeśli na jesieni zostaną przeniesione w chłodne miejsce w pomieszczeniu (osłonięte przed mrozem).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, źródło, zdjęcia – Pelargonium For Europe 

Autor
Anginka! Czyli geranium jako przyprawa, repelent, lek i kosmetyk
Anginka! Czyli geranium jako przyprawa, repelent, lek i kosmetyk
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Komentarze

Gość Malwina

22-06-2020 11:39

Olejek geraniowy absolutnie mnie przekonuje do tej Pelargonii, tylko ciekawe czy można by go uzyskać jakimś domowym sposobem... Tak czy inaczej, uwielbiam za to pelargonie.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

Twoja strona ogrodu