Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
55
Okazje

Łatwe nawożenie pelargonii

Nawożenie pelargonii jest konieczne, by utrzymać stałe i obfite kwitnienie. Najczęściej stosuje się nawozy płynne lub granulowane. Dowiedz się, jak je stosować.

 

Dlaczego pelargonia wymaga nawożenia?

Pelargonia to roślina obficie kwitnąca. Od połowy kwietnia do końca sezonu nieustannie rośnie: tworzy gąszcz ciemnozielonych liści i kaskady różnobarwnych kwiatów. By wytworzyć pędy, liście i kwiaty potrzebuje wielu składników pokarmowych, których nie znajdzie w doniczce, w której kupisz. Wymaga więc przesadzania do żyznego podłoża do kwiatów balkonowych (najlepiej z dodatkiem nawozu długo działającego) oraz regularnego dokarmiania od momentu przesadzenia aż do pierwszych mrozów.

Jak nawozić pelargonię?

Do nawożenia pelargonii masz do wyboru różne rodzaje nawozów: płynne (w postaci kryształków do rozpuszczenia w wodzie, żelu lub koncentratu) oraz posypowe (w postaci proszku lub granulek). Bez znaczenia, który z nich wybierzesz – pamiętaj jednak o tym, by przed zastosowaniem przeczytać dokładnie na opakowaniu, jak je stosować. Niektórych nawozów powinieneś używać przy każdym podlewaniu (w niewielkiej dawce), inne raz na dwa tygodnie, a długo działające – wystarczy zastosować tylko na początku sezonu.

Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą". Składniki pokarmowe zawarte w nawozach mogą zostać pobrane tylko, gdy zostaną rozpuszczone w wodzie. Nawozy płynne dodawaj do konewki przy każdym podlewaniu, a po rozsypaniu na powierzchni ziemi granulek wymieszaj je z podłożem i polej wodą, by zaczęły się rozpuszczać i uwalniać minerały.

nawóz w płynie do pelargonii fot. Pelargonium For Europe

nawóz długodziałający do pelargonii fot. Pelargonium For Europe

Nawozy płynne
Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu. Specjalny nawóz do pelargonii doskonale spełnia wymagania tych balkonowych piękności. Nawożąc raz w tygodniu zapewnimy im długie i obfite kwitnienie.

Nawozy granulowane
Nawozy o spowolnionym uwalnianiu można stosować w dowolnym momencie wzrostu rośliny. Praktycznym i łatwym w użyciu rozwiązaniem są koreczki do nawożenia, które umieszcza się pod powierzchnią ziemi.

Tekst i zdjęcia: Pelargonium For Europe

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Nowe treści

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu