Logo
Logo

Łatwe nawożenie pelargonii | Jak i czym to robić?

Nawożenie pelargonii jest konieczne, by utrzymać stałe i obfite kwitnienie. Najczęściej stosuje się nawozy płynne lub granulowane. Dowiedz się, jak je stosować.

Spis treści
Czy pelargonie trzeba nawozić? Jak nawozić pelargonię? O czym pamiętać? FILM: 10 sposobów na obficie kwitnącą pelargonię

Dlaczego pelargonia wymaga nawożenia?

Pelargonia to roślina obficie kwitnąca. Od połowy kwietnia do końca sezonu nieustannie rośnie: tworzy gąszcz ciemnozielonych liści i kaskady różnobarwnych kwiatów. By wytworzyć pędy, liście i kwiaty potrzebuje wielu składników pokarmowych, których nie znajdzie w doniczce, w której kupisz. Wymaga więc przesadzania do żyznego podłoża do kwiatów balkonowych (najlepiej z dodatkiem nawozu długo działającego) oraz regularnego dokarmiania od momentu przesadzenia aż do pierwszych mrozów.

Jak nawozić pelargonię?

Do nawożenia pelargonii masz do wyboru różne rodzaje nawozów: płynne (w postaci kryształków do rozpuszczenia w wodzie, żelu lub koncentratu) oraz posypowe (w postaci proszku lub granulek). Bez znaczenia, który z nich wybierzesz – pamiętaj jednak o tym, by przed zastosowaniem przeczytać dokładnie na opakowaniu, jak je stosować. Niektórych nawozów powinieneś używać przy każdym podlewaniu (w niewielkiej dawce), inne raz na dwa tygodnie, a długo działające – wystarczy zastosować tylko na początku sezonu.

Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą". Składniki pokarmowe zawarte w nawozach mogą zostać pobrane tylko, gdy zostaną rozpuszczone w wodzie. Nawozy płynne dodawaj do konewki przy każdym podlewaniu, a po rozsypaniu na powierzchni ziemi granulek wymieszaj je z podłożem i polej wodą, by zaczęły się rozpuszczać i uwalniać minerały.

Nawóz w płynie do pelargonii

Nawóz długodziałający do pelargonii

Nawozy płynne
Zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu. Specjalny nawóz do pelargonii doskonale spełnia wymagania tych balkonowych piękności. Nawożąc raz w tygodniu zapewnimy im długie i obfite kwitnienie.

Nawozy granulowane
Nawozy o spowolnionym uwalnianiu można stosować w dowolnym momencie wzrostu rośliny. Praktycznym i łatwym w użyciu rozwiązaniem są koreczki do nawożenia, które umieszcza się pod powierzchnią ziemi.

FILM: 10 sposobów na obficie kwitnącą pelargonię

Make Your Life Greener / Youtube

Tekst i zdjęcia: Pelargonium For Europe

Autor
Łatwe nawożenie pelargonii | Jak i czym to robić?
Łatwe nawożenie pelargonii | Jak i czym to robić?
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl