Dlaczego pelargonia wymaga nawożenia?
Pelargonia to roślina obficie kwitnąca. Od połowy kwietnia do końca sezonu nieustannie rośnie: tworzy gąszcz ciemnozielonych liści i kaskady różnobarwnych kwiatów. By wytworzyć pędy, liście i kwiaty potrzebuje wielu składników pokarmowych, których nie znajdzie w doniczce, w której kupisz. Wymaga więc przesadzania do żyznego podłoża do kwiatów balkonowych (najlepiej z dodatkiem nawozu długo działającego) oraz regularnego dokarmiania – od momentu przesadzenia aż do pierwszych mrozów.
Jak nawozić pelargonię?
Do nawożenia pelargonii masz do wyboru różne rodzaje nawozów: płynne (w postaci kryształków do rozpuszczenia w wodzie, żelu lub koncentratu) oraz posypowe (w postaci proszku lub granulek). Bez znaczenia, który z nich wybierzesz – pamiętaj jednak o tym, by przed zastosowaniem przeczytać dokładnie na opakowaniu, jak je stosować. Niektórych nawozów powinieneś używać przy każdym podlewaniu (w niewielkiej dawce), inne raz na dwa tygodnie, a długo działające – wystarczy zastosować tylko na początku sezonu.
Pamiętaj, że rośliny "piją", a nie "jedzą". Składniki pokarmowe zawarte w nawozach mogą zostać pobrane tylko, gdy zostaną rozpuszczone w wodzie. Nawozy płynne dodawaj do konewki przy każdym podlewaniu, a po rozsypaniu na powierzchni ziemi granulek – wymieszaj je z podłożem i polej wodą, by zaczęły się rozpuszczać i uwalniać minerały.
Nawozy płynne Nawozy granulowane |
FILM: 10 sposobów na obficie kwitnącą pelargonię
Tekst i zdjęcia: Pelargonium For Europe