Logo
Logo

Chcesz mieć piękne pelargonie? Musisz tylko to robić!

Ze swoimi kolorowymi, różnorodnymi kwiatami pelargonie są ucztą dla zmysłów. W skrzynkach balkonowych, doniczkach i klombach te łatwe w pielęgnacji rośliny tworzą letni nastrój i pozytywną atmosferę. Wystarczy zastosować się do kilku kluczowych wskazówek dotyczących sadzenia i pielęgnacji, aby te południowoafrykańskie rośliny okazały swoją wdzięczność, prezentując się w najlepszym wydaniu od wiosny do jesieni.

Eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) podpowiadają, w jaki sposób stworzyć raj pełen cudownych pelargonii.

Spis treści
1. Sadź pod koniec maja
2. Wybierz dobrą ziemię
3. Zapewnij drenaż
4. Sadź w odpowiednich odstępach
5. Zapewnij dobre stanowisko
6. Systematycznie podlewaj
7. Stosuj odpowiednie nawozy
8. Regularnie usuwaj uschnięte kwiaty
9. Przytnij przed zimowaniem

Odpowiednia pora sadzenia

Eksperci zalecają, aby jeszcze nie sadzić pelargonii na zewnątrz w pierwszej połowie maja. W tym czasie w wysuniętych na północ szerokościach geograficznych Europy mogą występować nocne, wiosenne przymrozki, co może być śmiertelne dla tych ciepłolubnych roślin. Jeśli po zasadzeniu pelargonii znów zrobi się zimno, istnieją jednak sposoby i środki, aby chronić je przed uszkodzeniem.

Odpowiednia ziemia

Świeża ziemia jest ważna dla rozwoju pelargonii, dlatego powinna mieć wysoką jakość. Specjalne podłoże do pelargonii jest optymalnie dostosowane do ich potrzeb. Równie dobrze sprawdzi się wysokiej jakości gleba do roślin balkonowo-doniczkowych lub uniwersalna. Odpowiednia gleba ma wysoką zdolność drenażu i zatrzymywania wody. Daje roślinom wsparcie i dostęp powietrza do korzeni.

Dobrą ziemię można poznać po przyjemnym, ziemistym zapachu, sypkiej konsystencji oraz dodatkach takich jak glinka i perlit.

Idealny drenaż

Pelargonie nie lubią przelewania. Nadmiar wody musi mieć możliwość odpływu. Oprócz wysokiej jakości ziemi zalecane jest na dnie donicy utworzenie warstwy drenażu w postaci kawałków gliny, keramzytu lub podobnych materiałów, który zapobiega zatykaniu otworów odpływowych przez kompost. Wystarczy ją utworzyć podczas sadzenia.

Odpowiedni odstęp między sadzonkami

Oprócz odpowiedniego pojemnika i wysokiej jakości podłoża, podczas uprawy pelargonii ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między roślinami. Powinny być one oddalone od siebie o co najmniej 20 cm. Oznacza to, że w skrzynce balkonowej o długości 60 cm i szerokości 20 cm zmieszczą się maksymalnie trzy pelargonie, a w skrzynce o długości 100 cm – od czterech do pięciu. Minimalna średnica doniczki na pojedynczą pelargonią powinna wynosić 20 cm. Podpowiedź: Warto sadzić naprzemiennie pelargonie zwisające z rabatowymi mają szansę na swobodniejszy rozwój.

Optymalne stanowisko

Pelargonie kochają słońce. Im mają lepszy dostęp do światła, tym obficiej kwitną. Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, ale poradzą sobie również z półcieniem. Dla odmian o dużych lub pełnych kwiatach najlepsze jest miejsce osłonięte od silnych wiatrów i deszczu, np. przy ścianie domu lub pod dachem.

Podlewanie

Pelargonie potrzebują dużo wody, aby wytwarzać nowe kwiaty. W upalne, słoneczne dni może być konieczne podlewanie ich rano i wieczorem. Woda powinna być letnia. Wodę do doniczki należy wlewać na ziemię (nigdy na roślinę). Skrzynki balkonowe ze zbiornikami lub z własnoręcznie wykonanym automatycznym systemem podlewania znacznie skracają czas podlewania.

Nawet w deszczowe dni może być konieczne podlewanie. Krople deszczu często nie docierają do gleby w przypadku roślin o krzaczastym pokroju.

Nawożenie

Pelargonie należą do roślin, które mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli stosujesz podłoże wzbogacone nawozem, musisz pamiętać, że po upływie czterech do sześciu tygodni, jego zapasy zostaną wyczerpane.

Aby zapewnić idealne zaopatrzenie pelargonii w składniki odżywcze, wystarczy raz w tygodniu dodać do wody dostępny w sprzedaży płynny nawóz do roślin kwitnących. Alternatywnie, nawozy w pałeczkach mogą zasilać rośliny przez dwa do trzech miesięcy. Nawóz o spowolnionym działaniu zapewni wystarczającą ilość składników odżywczych nawet do dziewięciu miesięcy. Możesz dodać go do gleby później, jeśli nie zrobiłeś tego podczas sadzenia pelargonii.

Zeschnięte pelargonie

Pelargonie wyglądają atrakcyjniej, wytwarzają więcej kwiatów i pozostają zdrowsze, jeśli regularnie usuwa się przekwitłe kwiaty i zwiędłe liście. Jeśli nie chcesz tego robić, dostępne są samooczyszczające się odmiany pelargonii. Te automatycznie zrzucają kwiaty, co sprawia, że kwitną łatwiej. Jednak nadal będziesz musiał ręcznie usuwać zwiędłe liście z tych pelargonii.

Zimowanie pelargonii

Aby przezimować pelargonie, przytnij je do około 15 cm przed pierwszymi nocnymi przymrozkami i przenieś w jasne, chłodne miejsce. Może to być garaż lub inne chłodne miejsce. Podczas zimowej fazy spoczynku pelargonie potrzebują bardzo mało wody. Wiosną ponownie je przytnij, przesadź do świeżej ziemi i umieść w ciepłym miejscu.


Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Autor
Chcesz mieć piękne pelargonie? Musisz tylko to robić!
Chcesz mieć piękne pelargonie? Musisz tylko to robić!
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz