Odpowiednia pora sadzenia
Eksperci zalecają, aby jeszcze nie sadzić pelargonii na zewnątrz w pierwszej połowie maja. W tym czasie w wysuniętych na północ szerokościach geograficznych Europy mogą występować nocne, wiosenne przymrozki, co może być śmiertelne dla tych ciepłolubnych roślin. Jeśli po zasadzeniu pelargonii znów zrobi się zimno, istnieją jednak sposoby i środki, aby chronić je przed uszkodzeniem.
Odpowiednia ziemia
Świeża ziemia jest ważna dla rozwoju pelargonii, dlatego powinna mieć wysoką jakość. Specjalne podłoże do pelargonii jest optymalnie dostosowane do ich potrzeb. Równie dobrze sprawdzi się wysokiej jakości gleba do roślin balkonowo-doniczkowych lub uniwersalna. Odpowiednia gleba ma wysoką zdolność drenażu i zatrzymywania wody. Daje roślinom wsparcie i dostęp powietrza do korzeni.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Idealny drenaż
Pelargonie nie lubią przelewania. Nadmiar wody musi mieć możliwość odpływu. Oprócz wysokiej jakości ziemi zalecane jest na dnie donicy utworzenie warstwy drenażu w postaci kawałków gliny, keramzytu lub podobnych materiałów, który zapobiega zatykaniu otworów odpływowych przez kompost. Wystarczy ją utworzyć podczas sadzenia.
Odpowiedni odstęp między sadzonkami
Oprócz odpowiedniego pojemnika i wysokiej jakości podłoża, podczas uprawy pelargonii ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między roślinami. Powinny być one oddalone od siebie o co najmniej 20 cm. Oznacza to, że w skrzynce balkonowej o długości 60 cm i szerokości 20 cm zmieszczą się maksymalnie trzy pelargonie, a w skrzynce o długości 100 cm – od czterech do pięciu. Minimalna średnica doniczki na pojedynczą pelargonią powinna wynosić 20 cm. Podpowiedź: Warto sadzić naprzemiennie pelargonie zwisające z rabatowymi mają szansę na swobodniejszy rozwój.
Optymalne stanowisko
Pelargonie kochają słońce. Im mają lepszy dostęp do światła, tym obficiej kwitną. Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, ale poradzą sobie również z półcieniem. Dla odmian o dużych lub pełnych kwiatach najlepsze jest miejsce osłonięte od silnych wiatrów i deszczu, np. przy ścianie domu lub pod dachem.
Podlewanie
Pelargonie potrzebują dużo wody, aby wytwarzać nowe kwiaty. W upalne, słoneczne dni może być konieczne podlewanie ich rano i wieczorem. Woda powinna być letnia. Wodę do doniczki należy wlewać na ziemię (nigdy na roślinę). Skrzynki balkonowe ze zbiornikami lub z własnoręcznie wykonanym automatycznym systemem podlewania znacznie skracają czas podlewania.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Nawożenie
Pelargonie należą do roślin, które mają duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Jeśli stosujesz podłoże wzbogacone nawozem, musisz pamiętać, że po upływie czterech do sześciu tygodni, jego zapasy zostaną wyczerpane.
Aby zapewnić idealne zaopatrzenie pelargonii w składniki odżywcze, wystarczy raz w tygodniu dodać do wody dostępny w sprzedaży płynny nawóz do roślin kwitnących. Alternatywnie, nawozy w pałeczkach mogą zasilać rośliny przez dwa do trzech miesięcy. Nawóz o spowolnionym działaniu zapewni wystarczającą ilość składników odżywczych nawet do dziewięciu miesięcy. Możesz dodać go do gleby później, jeśli nie zrobiłeś tego podczas sadzenia pelargonii.
Zeschnięte pelargonie
Pelargonie wyglądają atrakcyjniej, wytwarzają więcej kwiatów i pozostają zdrowsze, jeśli regularnie usuwa się przekwitłe kwiaty i zwiędłe liście. Jeśli nie chcesz tego robić, dostępne są samooczyszczające się odmiany pelargonii. Te automatycznie zrzucają kwiaty, co sprawia, że kwitną łatwiej. Jednak nadal będziesz musiał ręcznie usuwać zwiędłe liście z tych pelargonii.
Zimowanie pelargonii
Aby przezimować pelargonie, przytnij je do około 15 cm przed pierwszymi nocnymi przymrozkami i przenieś w jasne, chłodne miejsce. Może to być garaż lub inne chłodne miejsce. Podczas zimowej fazy spoczynku pelargonie potrzebują bardzo mało wody. Wiosną ponownie je przytnij, przesadź do świeżej ziemi i umieść w ciepłym miejscu.
Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe