Pelargonie dla leniwych w 3 krokach | Prosty przepis na długie kwitnienie!

Pelargonie dla leniwych w 3 krokach Prosty przepis na długie kwitnienie

Dla tych, dla których regularne podlewanie, nawożenie i przycinanie jest zbyt pracochłonne, eksperci z Pelargonium for Europe (PfE) przygotowali trzy pomocne wskazówki. Stosując się do nich, można sprawić, że pelargonie będą wymagały niewielkiej opieki i nawet Ci z nas, którzy są nieco leniwi jeśli chodzi o kwiaty doniczkowe, poradzą sobie z ich uprawą.

Posłuchaj
00:00
33
Spis treści
Czy dbanie o pelargonie jest proste? Poznaj 3 wskazówki, by mieć piękne pelargonie Stosuj pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania Używaj nawozu o spowolnionym działaniu Wybierz odmiany samoczyszczące

Czy dbanie o pelargonie jest proste?
Prosta pielęgnacja

Pelargonie to wdzięczne rośliny, które tak naprawdę bardzo prosto pielęgnować. Jedynym problemem okazuje się częstotliwość i systematyczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Rośliny te szybko rosną, obficie kwitną, długo się utrzymują i są odporne. Słoneczne stanowisko, systematyczne podlewanie i dużo składników odżywczych wystarczą, aby te popularne, letnie kwiaty mogły kwitnąć od wiosny do jesieni. Od czasu do czasu trzeba też usuwać obumarłe liście i kwiaty, by pelargonie odpłacały się bujnym kwitnieniem.

Co robić, by mieć piękne pelargonie?
3 wskazówki dla leniwych

Wskazówka 1: Stosuj pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania

Pelargonie uwielbiają słońce i upały. Mimo że dzięki grubym łodygom z łatwością znoszą krótkie okresy suszy, potrzebują regularnego podlewania, aby obficie rosnąć i wytwarzać mnóstwo nowych kwiatów. W bardzo gorące dni i w pełnym słońcu konieczne może być podlewanie rano i wieczorem. Pojemniki ze zbiornikiem na wodę lub automatyczne systemy nawadniania znacznie ograniczają podlewanie.

Możemy wybrać wśród wielu już systemów nawadniania roślin doniczkowych albo wykonać samodzielnie, konstrukcje nawadniające – na przykład z plastikowych butelek.

Wskazówka 2: Używaj nawozu o spowolnionym działaniu

Pelargonie są roślinami „zachłannymi”. Oznacza to, że mają szczególnie wysokie wymagania dotyczące składników odżywczych. Aby zapewnić roślinom jak najlepszą opiekę, po kilku tygodniach należy dodać do wody płynny nawóz, nawet jeśli ziemia została wstępnie nawieziona. Jeśli nie chcesz zawracać sobie tym głowy, podczas sadzenia pelargonii wymieszaj z glebą nawóz o spowolnionym działaniu.

WAŻNE! Aby zapewnić dostarczanie składników odżywczych do końca sezonu wegetacyjnego, należy wybrać nawóz dziewięciomiesięczny. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej 20°C, roślina zwykle zużywa składniki odżywcze kilka tygodni przed spodziewanym końcem okresu nawożenia i wymaga ponownego zasilenia nawozem.

Wskazówka 3: Wybierz odmiany samoczyszczące

Pelargonia będzie jeszcze obficiej kwitła, jeśli będziesz regularnie usuwać zwiędnięte kwiaty. Wielu miłośników roślin lubi usuwanie obumarłych kwiatów i uważa to za rodzaj odprężenia. Jeśli nie lubisz tego robić, możesz wybrać odmiany samooczyszczające. Należą do nich obficie kwitnące pelargonie zwisające, które same zrzucają przekwitłe kwiatostany. Te samoczyszczące odmiany idealnie nadają się do skrzynek balkonowych i wiszących koszy.

Warto wiedzieć! Szczegółowe porady dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji pelargonii można uzyskać w specjalistycznych punktach sprzedaży.

Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Obserwuj
Autor
Pelargonium for Europe Pelargonium for Europe

Inicjatywa marketingowa hodowców pelargonii, promująca te rośliny w wielu europejskich krajach.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści