Logo
Logo
77
Okazje

4 sposoby na podlewanie roślin w czasie urlopu

Istnieje wiele sposobów podlewania roślin w czasie wakacji. Najlepszy z nich, to poprosić o pomoc sąsiada. Ale co zrobić, kiedy i on korzysta z zasłużonego wypoczynku? Te cztery, bardzo proste metody sprawdzą się na czas krótkiej, maksymalnie do dwóch tygodni, nieobecności.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Lipiec-Sierpień 2020

Łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Urlop i rośliny doniczkowe nigdy nie mają ze sobą po drodze. Już w czasie kilkudniowej nieobecności wypielęgnowane kwiaty mogą – dosłownie! – uschnąć z tęsknoty za swoim właścicielem. Aby po powrocie z wyjazdu nie zastać ich na granicy odwodnienia, należy je odpowiednio wcześniej przygotować.

Krok po kroku

Zacznij od stworzenia zielonej oazy: zgromadź wszystkie doniczki w jednym, zacienionym miejscu, a następnie obficie podlej. Dzięki temu zabezpieczysz je przed nadmiernym wysychaniem na kilka pierwszych dni. To jednak tylko połowa sukcesu. Ktoś jednak powinien do nich zajrzeć w czasie twojej nieobecności. Chyba, że podleją się same. Sprawdź 4 proste sposoby na podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Krasnal – pomocnik ogrodnika

Ceramiczne kroplowniki w formie zabawnych, kolorowych krasnali wystarczą roślinie rosnącej w średniej wielkości doniczce na kilka dni. Woda zgromadzona w środku dozownika powoli przesiąka przez ceramiczną końcówkę zagłębioną w ziemi. Do nawodnienia większej doniczki użyj jednocześnie kilku dozowników.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Kamienna studnia

Podstawka wypełniona dużymi kamieniami zwiększy wilgotność powietrza wokół rośliny. Rozłóż kamienie równomiernie i napełnij podstawkę wodą. Ustaw doniczkę bezpośrednio na kamieniach. Dno doniczki nie powinno dotykać wody, aby korzenie nie były ciągle mokre, co mogłoby doprowadzić do ich gnicia.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Wiele roślin na raz

Prosty system nawadniający zaopatrzy w wodę nawet na 2-3 tygodnie kilka roślin naraz. Ceramiczną końcówkę z elastycznym przewodem włóż do naczynia, napełnij ją woda i szczelnie zamknij. Następnie wbij końcówkę do ziemi w doniczce, a przewód zanurz w dużym naczyniu z wodą. Woda popłynie kropla po kropli do doniczki.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Końcówka nawadniająca

Ten plastikowy stożek z niewielkim otworem z jednej strony i uniwersalnym gwintem z drugiej wystarczy założyć na plastikową butelkę i od razu umieścić w doniczce. Powoli będzie nawadniać rośliny. Jeśli woda ścieka zbyt szybko, włóż do dozownika kulkę waty. To od pojemności butelki zależy, jak długo roślina będzie się sama podlewać.

Łukasz Skop i Bożka Piotrowska

Tekst: Łukasz Skop Bez-Ogródek
Zdjęcia: Bożka Piotrowska  Foto Bombonierka

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World Polska / Lipiec-Sierpień 2020

 

Tagi
Nowe treści
Lista zakupów
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!