Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
74
Do góry

4 sposoby na podlewanie roślin w czasie urlopu

Istnieje wiele sposobów podlewania roślin w czasie wakacji. Najlepszy z nich, to poprosić o pomoc sąsiada. Ale co zrobić, kiedy i on korzysta z zasłużonego wypoczynku? Te cztery, bardzo proste metody sprawdzą się na czas krótkiej, maksymalnie do dwóch tygodni, nieobecności.

Łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Urlop i rośliny doniczkowe nigdy nie mają ze sobą po drodze. Już w czasie kilkudniowej nieobecności wypielęgnowane kwiaty mogą – dosłownie! – uschnąć z tęsknoty za swoim właścicielem. Aby po powrocie z wyjazdu nie zastać ich na granicy odwodnienia, należy je odpowiednio wcześniej przygotować.

Krok po kroku

Zacznij od stworzenia zielonej oazy: zgromadź wszystkie doniczki w jednym, zacienionym miejscu, a następnie obficie podlej. Dzięki temu zabezpieczysz je przed nadmiernym wysychaniem na kilka pierwszych dni. To jednak tylko połowa sukcesu. Ktoś jednak powinien do nich zajrzeć w czasie twojej nieobecności. Chyba, że podleją się same. Sprawdź 4 proste sposoby na podlewanie roślin doniczkowych w czasie urlopu.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Krasnal – pomocnik ogrodnika

Ceramiczne kroplowniki w formie zabawnych, kolorowych krasnali wystarczą roślinie rosnącej w średniej wielkości doniczce na kilka dni. Woda zgromadzona w środku dozownika powoli przesiąka przez ceramiczną końcówkę zagłębioną w ziemi. Do nawodnienia większej doniczki użyj jednocześnie kilku dozowników.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Kamienna studnia

Podstawka wypełniona dużymi kamieniami zwiększy wilgotność powietrza wokół rośliny. Rozłóż kamienie równomiernie i napełnij podstawkę wodą. Ustaw doniczkę bezpośrednio na kamieniach. Dno doniczki nie powinno dotykać wody, aby korzenie nie były ciągle mokre, co mogłoby doprowadzić do ich gnicia.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Wiele roślin na raz

Prosty system nawadniający zaopatrzy w wodę nawet na 2-3 tygodnie kilka roślin naraz. Ceramiczną końcówkę z elastycznym przewodem włóż do naczynia, napełnij ją woda i szczelnie zamknij. Następnie wbij końcówkę do ziemi w doniczce, a przewód zanurz w dużym naczyniu z wodą. Woda popłynie kropla po kropli do doniczki.

łatwe podlewanie roślin w czasie urlopu

Końcówka nawadniająca

Ten plastikowy stożek z niewielkim otworem z jednej strony i uniwersalnym gwintem z drugiej wystarczy założyć na plastikową butelkę i od razu umieścić w doniczce. Powoli będzie nawadniać rośliny. Jeśli woda ścieka zbyt szybko, włóż do dozownika kulkę waty. To od pojemności butelki zależy, jak długo roślina będzie się sama podlewać.

Łukasz Skop i Bożka Piotrowska

Tekst: Łukasz Skop Bez-Ogródek
Zdjęcia: Bożka Piotrowska  Foto Bombonierka

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu Gardeners' World Polska / Lipiec-Sierpień 2020


Komentarze

Gość Tadek M.

19-08-2020 19:36

Jest też podobny patent, tylko ze zwykłym sznurkiem. Umieszcza się taki w pojemniku z wodą, a jego koniec w doniczce. Ważne żeby woda była ustawiona trochę wyżej niż doniczka. Sprawdziłem - sprawdza się.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać

Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu