Jak zadbać o rośliny przed wyjazdem na urlop? Sposoby na podlewanie podczas naszej nieobecności

jak zaplanować podlewanie roślin podczas wyjazdu wakacyjnego

Zanim wyruszymy na urlopowe wyjazdy wakacyjne, warto pomyśleć o roślinach w domu i w ogrodzie, aby nasza nieobecność nie odbiła się na ich kondycji. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o rośliny uprawiane w donicach, aby nie były narażone na działanie silnego słońca i przesychanie. W jaki sposób zapewnić roślinom optymalne warunki w czasie naszej nieobecności?

Posłuchaj
00:00
35
Spis treści
Jak zabezpieczyć rośliny domowe na czas naszej nieobecności? Jakie produkty pozwolą nam "zaplanować" i ograniczyć podlewanie? Co zrobić z roślinami ogrodowymi podczas naszego urlopu?

Zabezpieczamy rośliny domowe przed urlopem

Jeżeli planujemy wyjazd dłuższy niż tydzień, na pewno warto pomyśleć o wszystkich roślinach doniczkowych uprawianych w domu, czy mieszkaniu. Chodzi o to, by zapewnić im jak najlepsze warunki i zapewnić optymalny stan wilgotności podłoża. 

Nie należy jednak stosować zasady podlewania na zapas, czyli bardzo mocnego zalania roślin, szczególnie tych, które nie lubią nadmiaru wilgoci i nie są do takiego nawadniania przyzwyczajone. Może to przynieść skutki odwrotne od zamierzonych, czyli skończy się gniciem i zamieraniem rośliny. Wystarczy więc, że podlejemy doniczkowe rośliny w domu, tak jak zwykle, ale przed wyjazdem na urlop w odpowiedni, zazwyczaj prosty sposób przygotujemy je do przetrwania naszej nieobecności. Jak to zrobić? 

Hydrożel ogrodniczy
Hydrożel
Jest superabsorbentem w formie drobnych kryształków, który świetnie dba o gospodarkę wodną uprawianych roślin. Dzięki doskonałej chłonności pobiera on nadmiar wody podczas opadów czy podlewania zwiększając swoją objętość, a oddaje roślinom, gdy zachodzi taka potrzeba. Hydrożel zapobiega więdnięciu i usychaniu roślin, a także zmniejsza częstotliwość nawadniania, zapewniając stale odpowiednią wilgotność. Stanowi również magazyn dla składników pokarmowych, które rośliny mogą pobrać w odpowiednim dla nich momencie. Dzięki ciągłej zmianie objętości hydrożel odpowiada również za polepszenie struktury podłoża.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Przede wszystkim, rozsądnym pomysłem będzie przeniesienie roślin w miejsce, gdzie nie będą narażone na działanie silnego słońca. Zabieramy więc doniczki ze słonecznych parapetów, balkonów i ustawiamy w głębi pomieszczeń, a najlepiej w lekko zacienionych pomieszczeniach. Można przenieść je na klatki schodowe, wstawić do wanny w łazience, postawić na zacienionym tarasie lub w garażu. Dodatkowo, warto ustawić doniczki z roślinami np. na uprawowych tackach, czy kuwetach ogrodniczych i na ich dno nalać cienką warstwą wody, aby rośliny miały do niej dostęp. Gdy roślin nie jest dużo, można też po prostu włożyć je do wanny, czy większych misek i również zostawić nieco wody na ich dnie. 

Kule nawadniające do roślin
Kule nawadniające do roślin
Przeźroczyste kule nawadniające wykonane z nietłukącego tworzywa stanowią doskonałe i praktyczne rozwiązanie nawadniania kwiatów i roślin doniczkowych. Są idealne zarówno dla osób podróżujących, jak i dla tych, którzy nie zawsze pamiętają o regularnym podlewaniu swoich roślin.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Innym domowym sposobem na zapewnienie roślinom doniczkowym wilgoci w glebie, jest wbicie w podłoże (napełnionej do połowy wodą) plastikowej butelki szyjką w dół. Nakrętkę butelki zostawiamy nie dokręconą do końca, tak by woda mogła stopniowo przesiąkać do podłoża. 

Bardziej profesjonalną wersją tego sposobu, jest zastosowanie tzw. ogrodniczych kul do nawadniania. Są to specjalnie stworzone, proste urządzenia (plastikowe lub szklane) w kształcie kuli z cienką, długą szyjką wbijaną w podłoże. Wystarczy nalać wody do kuli i zgodnie z prawami fizyki przesącza się ona do gleby poprzez szyjkę i otwór na jej końcu. W miarę przesychania podłoża w donicy, pojawiają się w nim przestrzenie wypełnione powietrzem, w które przemieszcza się woda. W sprzedaży znajdziemy też inne „nawadniacze” do roślin, działające w podobny sposób. 

Mata nawadniająca kapilarna
Mata nawadniająca kapilarna
Doskonale nadaje się do kiełkowania nasion. Umieść pod dowolnymi tacami na nasiona o standardowych rozmiarach, aby zwiększyć retencję wody, zapewniając roślinom najlepszy możliwy start w życie. Matę można przyciąć do dowolnego kształtu i ułożyć na dnie tacy do podlewania roślin doniczkowych. Mata kapilarna podczas twojej nieobecności zapewni roślinom odpowiednie nawodnienie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Do utrzymania wilgoci w glebie można wykorzystać także nowoczesne hydrożele ogrodnicze, które dzięki swojej budowie i właściwościom magazynują wodę (mają postać kryształków, podobnych do cukru). Wystarczy, że wsypiemy je w niewielkie otwory zrobione w kilku miejscach i następnie zasypiemy podłożem, a roślinę podlejemy obficie. Kryształki zatrzymują wilgoć i stopniowo uwalniają ją potem do gleby, gdy ta przesycha. Hydrożele to dobre rozwiązanie na czas naszego urlopu, które można zastosować dla roślin uprawianych zarówno w donicach w domu, jak również w przypadku roślin ogrodowych. 

Make Your Life Greener / YouTube


Urlop a rośliny w ogrodzie 

Przed dłuższym wyjazdem urlopowym nie można zapomnieć też o roślinach rosnących na zewnątrz – w ogrodzie lub w pojemnikach na balkonach, czy tarasach. 

W przypadku roślin rosnących już w gruncie ogrodzie (dobrze ukorzenionych), kłopotu raczej nie będzie, ponieważ powinny one sobie poradzić. Wystarczy więc dobrze je podlać przed wyjazdem lub wykorzystać system automatycznego nawadniania lub zraszania (jeśli posiadamy go w ogrodzie). W tym przypadku, dzięki specjalnemu sterownikowi można zaprogramować podlewanie roślin w konkretne dni i przez określoną ilość minut. Nowoczesne systemy nawadniania pozwalają także programować nawadnianie zdalnie, dzięki bezprzewodowemu dostępowi do sieci internetowej.

Większej uwagi wymagają wszystkie rośliny, które uprawiamy na zewnątrz w donicach, skrzynkach i innych pojemnikach, ustawianych latem na tarasach i w innych miejscach. Pozostawione w miejscach słonecznych przez kilkanaście lub więcej letnich dni, bez podlewania z pewnością będą narażone na wysychanie i zamieranie. 

Z tego względu warto przenieść donice na czas naszego wyjazdu w miejsca bardziej zacienione, gdzie nie będą narażone na działanie słońca. Tym sposobem ograniczamy parowanie wilgoci z gleby, co jest kluczowe dla kondycji roślin. Ponadto, podobnie jak rośliny w domu, można ustawić pojemniki z roślinami na tackach, miskach, podstawkach z wodą na dnie. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie do uprawy roślin zewnętrznych tzw. donic z wkładem, czyli specjalną wewnętrzną konstrukcją. Dzięki temu, pomiędzy donicą a osłonką znajduje się wolna przestrzeń, która jednocześnie zapobiega przelaniu i zapewnia odpowiednią wilgotność korzeniom roślin.

Ogrodowe rośliny (szczególnie młode lub bardziej wrażliwe na brak regularnego nawadniania) możemy także zabezpieczyć, stosując hydrożele lub domowe sposoby, np. z wbitą obok roślin butelką plastikową z wodą (np. 1,5 l). Możemy stworzyć z niej specjalny lejek, czyli zrobić dziurki w zakrętce i wcisnąć w podłoże napełnioną butelką szyjka w dół. To niezły, praktyczny sposób, żeby woda stopniowo spływała i nawilżała ziemię wokół rośliny. W sprzedaży można znaleźć także różnego rodzaju specjalne tzw. stożki do nawadniania roślin, które wbija się bezpośrednio w glebę lub nakłada na napełnioną wodą butelki i dopiero wbija w glebę (mniejsze ryzyko zapchania się glebą prowizorycznych otworków w zakrętce butelki). 


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: FotoHelin / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści