Logo
Logo

Czy wiesz, jak dbać o pelargonie w upalne dni? Poznaj 6 sprawdzonych wskazówek

Letnie temperatury mogą być wyzwaniem nie tylko dla nas, ale i dla naszych roślin balkonowych. Pelargonie, choć uwielbiają ciepło, w skwarne dni potrzebują szczególnej opieki. Czy wiesz, jak zapewnić im idealne warunki, by bujnie kwitły pomimo upałów? Odkryj nasze sprawdzone wskazówki, które pomogą Twoim pelargoniom przetrwać gorące letnie dni bez strat. Zdradzamy, jak odpowiednie podlewanie, właściwe sadzenie i specjalne nawożenie mogą uczynić Twój balkon prawdziwym rajem kwiatowym. Czytaj dalej i spraw, aby Twoje pelargonie były zdrowe i piękne całe lato!

To, co kiedyś było uznawane za anomalia pogodowe, coraz częściej staje się normą. Dokuczające upały, w których chodniki niemal parzą stopy, trwają teraz tygodniami. Nie tylko ludzie i zwierzęta, ale również rośliny ciężko znoszą wysokie temperatury. Pocieszające jest, że pelargonie są lepiej przystosowane do gorąca niż większość kwiatów balkonowych. Eksperci z Pelargonium for Europe wyjaśniają czym jest to spowodowane i podpowiadają co zrobić, aby pomóc im przetrwać upalne dni na balkonach i tarasach.

Pelargonie w południowym słońcu
Fot. AdobeStock
Pelargonie uwielbiają słońce i ciepło. Zawdzięczają to swojemu afrykańskiemu pochodzeniu. Mogą wytrzymać przejściową suszę bez trwałych uszkodzeń, ponieważ ich łodygi i mięsiste liście magazynują wodę. Od wiosny do jesieni zamieniają balkony i tarasy w barwny ocean kwiatów, który nie wymaga specjalnej troski i wysiłku. Kwitną obficie i cieszą oczy feerią cudownych kolorów, do czego potrzebują przede wszystkim wody – podczas najgorętszych dni znacznie więcej niż w pozostałe dni.
 

7 wskazówek na gorące, letnie dni: Jak dbać o pelargonie podczas upałów

Wskazówka 1: Zadbaj o podłoże

Pelargonie potrzebują odpowiedniej wilgotności podłoża do kwitnienia i wzrostu, dlatego pierwszą rzeczą, o którą należy zadbać przed nadejściem upałów jest ziemia dla tych roślin. Nie ma jednak potrzeby, by pelargonię sadzić do całkowicie nowej doniczki ze świeżym podłożem – wystarczy zadbać o wierzchnią warstwę ziemi w doniczce – dosypać świeżej lub użyć ściółki, która lekko zahamuje szybkie wysychanie.

Wskazówka 2: Podlewanie rano czy wieczorem

Zalecane jest podlewanie pelargonii rano lub wieczorem, a czasami nawet dwa razy w ciągu dnia – kiedy słońce nie wzeszło jeszcze wysoko lub gdy zbliża się ku zachodowi, a temperatura powietrza jest stosunkowo niska. Dzięki temu woda nie paruje tak szybko jak w południe i ma czas wsiąknąć głęboko w ziemię, do systemu korzeniowego.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Podlewanie pelargonii
Fot. Pelargonium for Europe
Ważne! Odstana woda jest lepsza dla korzeni niż woda z kranu zawierająca chlor.

Wskazówka 3: Bezpośrednio do korzeni

Najlepiej trzymać konewkę między roślinami, kierując strumień wody na podłoże. Mając to na uwadze, wielu ekspertów poleca sadzenie pelargonii w doniczkach samonawadniających. Dzięki nim, rośliny same dozują sobie niezbędną do rozwoju ilość wody. W ten sposób zapobiegamy również niepożądanym procesom gnilnym.

Wskazówka 4: Minimum jedna duża szklanka na roślinę

Celem podlewania jest nawodnienie gleby. W praktyce, na jedno podlewanie potrzebna jest ilość wody stanowiąca około dziesięciu procent objętości doniczki. Oznacza to, że na skrzynkę balkonową o długości 80 cm potrzeba około 2,5 litra wody.

W sieci można znaleźć różne kalkulatory do przeliczeń, które pomagają określić dokładne zapotrzebowanie. Można również przyjąć, że na jedną roślinę potrzebna jest duża szklanka wody.

Wskazówka 5: Tajemnica nawożenia

Ze względu na szybkie parowanie wody w okresie upałów lepiej nawozić pelargonie dwa razy w tygodniu połową dawki nawozu płynnego niż raz pełną dawką. Nie wolno wlewać płynnego nawozu bezpośrednio na wysuszoną glebę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia korzeni.

Wskazówka 6: Mniej wody

Można ograniczyć podlewanie, przenosząc rośliny w bardziej zacienione miejsce lub ustawiając nad nimi parasol przeciwsłoneczny. Warto pamiętać, że jasne donice nagrzewają się nieco mniej niż ciemne, a gliniane, glazurowane odparowują mniej wilgoci niż doniczki bez szkliwionej powłoki.

Pelargonie w cieniu w czasie upałów
Fot. Pelargonium for Europe
Ważne! Nadmiar wody powinien odpłynąć, ale sucha gleba również potrzebuje czasu na pęcznienie, ponieważ nie wchłania dobrze wody. Dlatego zaleca się podlewanie małymi porcjami.

Jak ciepło wpływa na rośliny?

W upalne dni i tropikalne noce wzrasta parowanie. Ziemia podobnie jak roślina odparowuje wodę. Jeśli gleba jest zbyt sucha, zatrzymuje się metabolizm i rośliny kwitną i rosną słabiej niż powinny. Jeśli ziemia pozostaje zbyt długo sucha, rośliny czerpią zmagazynowaną wodą. Jeśli jej zapas się zużywa, stają się zwiotczałe. Jeśli ten stan, zwany plazmolizą, utrzymuje się zbyt długo i jest nieodwracalny, roślina umiera. W przypadku pelargonii zdarza się to niezwykle rzadko, ponieważ w trakcie deszczowych dni przechowują wodę w mięsistych łodygach i liściach. Szczegółowe porady dotyczące wszystkich aspektów pielęgnacji pelargonii można zaczerpnąć w specjalistycznych sklepach ogrodniczych.

Tekst: Pelargonium for Europe

Autor
Czy wiesz, jak dbać o pelargonie w upalne dni? Poznaj 6 sprawdzonych wskazówek
Czy wiesz, jak dbać o pelargonie w upalne dni? Poznaj 6 sprawdzonych wskazówek
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl