Logo
Logo
2
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Najpiękniejsze pelargonie na balkon

Pelargonie to niekwestionowane gwiazdy wśród kwitnących roślin balkonowych. Kwitną obficie, są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a ponadto zachwycają bogactwem odmian i różnorodnością form. Mogą być uprawiane nie tylko w donicach i skrzyniach balkonowych, ale wiele odmian może być także wykorzystanych w kwietnikach. Dowiedz się więcej różnych gatunkach i odmianach pelargonii na balkon.

Niezwykła różnorodność barw i kształtów pelargonii

Wiele współczesnych odmian pelargonii jedynie w niewielkim stopniu przypomina klasyczne letnie kwiaty na babcinym parapecie. Niesamowite bogactwo odcieni, kształtów i rozmiarów sprawia, że nowsze odmiany cieszą się powodzeniem wśród młodszych miłośników kwiatów. Te południowoafrykańskie piękności są odporne i łatwe w pielęgnacji – są wręcz idealnymi kwiatami do posadzenia na balkonie!

Pelargonie balkonowe dzieli się na różne grupy, a każda z nich posiada liczne odmiany. Obok rabatowych i bluszczolistnych, czyli zwisających pelargonii, istnieją także wielkokwiatowe, królewskie (angielskie), mieszańce międzygatunkowe, pachnące i pelargonie o ozdobnych liściach. Warto lepiej przyjrzeć się niezwykłej różnorodności tych pełnych wdzięku, cudownych kwiatów balkonowych.

Pelargonia to roślina zarazem klasyczna i stylowa, oryginalna i nowoczesna, jej różnorodność gwarantuje, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni kolor i kształt. Nic nie ogranicza kreatywności i radości w łączeniu gatunków i odmian.

pelargonie na balkon

Kwiaty pelargonii

Kwiaty pelargonii zachwycają niemal nieograniczoną różnorodnością barw, rozmiarów i kształtów. Zakres ich kolorów sięga od białego przez różowy, purpurowy, liliowy i fioletowy, aż po łososiowy, pomarańczowy i żółty. Do tego należy dodać liczne odcienie czerwieni, od jasnej czerwieni do ciemnoczerwonych odcieni burgundu, a także liczne odmiany dwubarwne lub wzorzyste z pięknymi gradientami barw, paskami i cętkami.

Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, duże, średnie lub małe. Niektóre kwiaty kształtem przypominają motyle, inne – gwiazdy lub palce. Istnieją kwiaty z dużą ilością płatków, przypominających pąki róży, oraz takie, które nigdy się w pełni nie otwierają, przez co wyglądają jak tulipany. Istnieją odmiany pelargonii, które mają małe urocze kwiaty przypominające bratki. Poszczególne płatki również różnią się między sobą, od długich i wąskich do szerokich i okrągłych, postrzępionych lub kształtem przypominających serce.

Liście pelargonii

O liściach pelargonii można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są nijakie. Mogą być szorstkie i gładkie lub pokryte meszkiem, w odcieniu średniej zieleni, ciemnozielone, szarozielone lub niebieskawozielone, a niektóre z mniej lub bardziej wyraźnym brązowym pierścieniem.

Pelargonie na balkon

Pelargonie klasyczne: rabatowe i bluszczolistne

Najlepiej znane rośliny z rodzaju Pelargonium to gatunki i odmiany należące do pelargonii rabatowych i zwisających (czyli bluszczolistnych). Na pierwszy rzut oka różnice, które można łatwo zauważyć są w pokroju i kwiatach tych gatunków.

Pelargonie rabatowe tzw. zonale (z łacińskiego Pelargonium zonale) rosną do góry. Mają soczysto zielone, pokryte meszkiem łodygi i liście, a także liczne małe kwiaty, które rosną w dużych, niemal kulistych kwiatostanach, osadzonych na wyprostowanych pędach. Inaczej rosną pelargonie bluszczolistne, bo ich wiotkie pędy zwisają (stąd nazywane są często pelargoniami zwisającymi), tworząc kaskady kwiatów (zwykle pojedynczych) i wyskowatych, błyszczących liści, przypominających kształtem bluszcz. 

pelargonie rabatowe i bluszczolistne na balkonie

Odmiany międzygatunkowe to hybrydy pelargonii bluszczolistnych i rabatowych, z których część rośnie pionowo, a część ma długie, smukłe pędy. Nowe odmiany są coraz bardziej popularne, ponieważ mają wiele pozytywnych cech zarówno pelargonii bluszczolistnych, jak i rabatowych: kwitną bujnie, są trwałe i odporne na warunki pogodowe, a także niezwykle różnorodne. Hybrydy międzygatunkowe mogą być uprawiane nie tylko w donicach i skrzyniach balkonowych, ale wiele odmian może być także wykorzystanych w kwietnikach. 

Mniej znane pelargonie

Oprócz wyżej wymienionych gatunków (tzw. klasycznych) istnieje również wiele mniej znanych pelargonii idealnych na balkon. Wśród nich można wyróżnić pelargonie pachnące, pelargonie królewskie i wielkokwiatowe, a także pelargonie o ozdobnych liściach.

Pelargonia królewska, zwana inaczej pelargonią wielkokwiatową (Pelargonium grandiflorum) to jedna z najpiękniejszych wśród licznej rodziny. Ma szczególnie atrakcyjne kwiaty o żywych kolorach, często z ciemniejszym środkiem. Liście są zwykle postrzępione, o powierzchni czasem gładkiej i popękanej, a czasem miękkiej i pokrytej meszkiem. Pelargonie królewskie pierwotnie były uprawiane jako rośliny domowe, ponieważ zaczynają kwitnąć wczesną wiosną, w odróżnieniu od ich klasycznych kuzynów uprawianych na zewnątrz. Tymczasem istnieją odmiany, które zakwitają latem i będą dobrze rosły na zewnątrz w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu.

pelargonie wielkokwiatowe, pachnące i liściastena balkonie

Pelargonia pachnąca (Pelargonium crispum) jest równie zniewalająca jak pelargonia królewska dzięki temu, że rozkwita niezwykle bujnie pięknymi, dwubarwnymi kwiatami o ciemnych środkach. Kształty liści pelargonii pachnących są niezwykle zróżnicowane, od mocno postrzępionych aż po mające kształt dysku. Chociaż pelargonie pachnące posiadają mniej efektowne kwiaty, rekompensują to ozdobnym listowiem i intensywnym zapachem. Na spodniej stronie liści mają gruczoły zapachowe wytwarzające olejki eteryczne. Wachlarz zapachów jest zaskakująco szeroki i obejmuje jabłko, bez, różę i cytrynę, imbir, gałkę muszkatołową, kolę, kokos i czekoladę. Pelargonie pachnące mogą służyć jako dodatek smakowy do jedzenia i napojów, bądź mogą być stosowane jako repelent na owady lub jako rośliny lecznicze.

No i wreszcie pelargonie o ozdobnych liściach. Są to głównie pelargonie rabatowe, bluszczolistne lub pelargonie o pachnących liściach, których liście mają piękne wzory i żywe barwy. Wiele odmian o ozdobnych liściach ma dość delikatne kwiaty, które nie są tak efektowne jak u innych odmian.

Źródło: Pelargonium For Europe


Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu