Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
34
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Najpiękniejsze pelargonie na balkon

Pelargonie to niekwestionowane gwiazdy wśród kwitnących roślin balkonowych. Kwitną obficie, są trwałe i łatwe w pielęgnacji, a ponadto zachwycają bogactwem odmian i różnorodnością form. Mogą być uprawiane nie tylko w donicach i skrzyniach balkonowych, ale wiele odmian może być także wykorzystanych w kwietnikach. Dowiedz się więcej różnych gatunkach i odmianach pelargonii na balkon.

 

Wiele współczesnych odmian pelargonii jedynie w niewielkim stopniu przypomina klasyczne letnie kwiaty na babcinym parapecie. Niesamowite bogactwo odcieni, kształtów i rozmiarów sprawia, że nowsze odmiany cieszą się powodzeniem wśród młodszych miłośników kwiatów. Te południowoafrykańskie piękności są odporne i łatwe w pielęgnacji – są wręcz idealnymi kwiatami do posadzenia na balkonie!

Gatunki i odmiany pelargonii
Niezwykła różnorodność barw i kształtów

Pelargonie balkonowe dzieli się na różne grupy, a każda z nich posiada liczne odmiany. Obok rabatowych i bluszczolistnych, czyli zwisających pelargonii, istnieją także wielkokwiatowe, królewskie (angielskie), mieszańce międzygatunkowe, pachnące i pelargonie o ozdobnych liściach. Warto lepiej przyjrzeć się niezwykłej różnorodności tych pełnych wdzięku, cudownych kwiatów balkonowych.

Pelargonia to roślina zarazem klasyczna i stylowa, oryginalna i nowoczesna, jej różnorodność gwarantuje, że każdy znajdzie dla siebie odpowiedni kolor i kształt. Nic nie ogranicza kreatywności i radości w łączeniu gatunków i odmian.

pelargonie na balkon

Kwiaty pelargonii

Kwiaty pelargonii zachwycają niemal nieograniczoną różnorodnością barw, rozmiarów i kształtów. Zakres ich kolorów sięga od białego przez różowy, purpurowy, liliowy i fioletowy, aż po łososiowy, pomarańczowy i żółty. Do tego należy dodać liczne odcienie czerwieni, od jasnej czerwieni do ciemnoczerwonych odcieni burgundu, a także liczne odmiany dwubarwne lub wzorzyste z pięknymi gradientami barw, paskami i cętkami.

Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne, duże, średnie lub małe. Niektóre kwiaty kształtem przypominają motyle, inne – gwiazdy lub palce. Istnieją kwiaty z dużą ilością płatków, przypominających pąki róży, oraz takie, które nigdy się w pełni nie otwierają, przez co wyglądają jak tulipany. Istnieją odmiany pelargonii, które mają małe urocze kwiaty przypominające bratki. Poszczególne płatki również różnią się między sobą, od długich i wąskich do szerokich i okrągłych, postrzępionych lub kształtem przypominających serce.

Liście pelargonii

O liściach pelargonii można powiedzieć wiele, ale na pewno nie to, że są nijakie. Mogą być szorstkie i gładkie lub pokryte meszkiem, w odcieniu średniej zieleni, ciemnozielone, szarozielone lub niebieskawozielone, a niektóre z mniej lub bardziej wyraźnym brązowym pierścieniem.

Pelargonie na balkon
Rabatowe, bluszczolistne i inne 

Pelargonie rabatowe i bluszczolistne

Najlepiej znane rośliny z rodzaju Pelargonium to gatunki i odmiany należące do pelargonii rabatowych i zwisających (czyli bluszczolistnych). Na pierwszy rzut oka różnice, które można łatwo zauważyć są w pokroju i kwiatach tych gatunków.

Pelargonie rabatowe tzw. zonale (z łacińskiego Pelargonium zonale) rosną do góry. Mają soczysto zielone, pokryte meszkiem łodygi i liście, a także liczne małe kwiaty, które rosną w dużych, niemal kulistych kwiatostanach, osadzonych na wyprostowanych pędach. Inaczej rosną pelargonie bluszczolistne, bo ich wiotkie pędy zwisają (stąd nazywane są często pelargoniami zwisającymi), tworząc kaskady kwiatów (zwykle pojedynczych) i woskowatych, błyszczących liści, przypominających kształtem bluszcz. 

pelargonie rabatowe i bluszczolistne na balkonie

Odmiany międzygatunkowe to hybrydy pelargonii bluszczolistnych i rabatowych, z których część rośnie pionowo, a część ma długie, smukłe pędy. Nowe odmiany są coraz bardziej popularne, ponieważ mają wiele pozytywnych cech zarówno pelargonii bluszczolistnych, jak i rabatowych: kwitną bujnie, są trwałe i odporne na warunki pogodowe, a także niezwykle różnorodne. Hybrydy międzygatunkowe mogą być uprawiane nie tylko w donicach i skrzyniach balkonowych, ale wiele odmian może być także wykorzystanych w kwietnikach. 

Mniej znane pelargonie

Oprócz wyżej wymienionych gatunków (tzw. klasycznych) istnieje również wiele mniej znanych pelargonii idealnych na balkon. Wśród nich można wyróżnić pelargonie pachnące, pelargonie królewskie i wielkokwiatowe, a także pelargonie o ozdobnych liściach.

Pelargonia królewska, zwana inaczej pelargonią wielkokwiatową (Pelargonium grandiflorum) lub też angielską, to jedna z najpiękniejszych wśród licznej rodziny. Ma szczególnie atrakcyjne kwiaty o żywych kolorach, często z ciemniejszym środkiem. Liście są zwykle postrzępione, o powierzchni czasem gładkiej i popękanej, a czasem miękkiej i pokrytej meszkiem. Pelargonie królewskie pierwotnie były uprawiane jako rośliny domowe, ponieważ zaczynają kwitnąć wczesną wiosną, w odróżnieniu od ich klasycznych kuzynów uprawianych na zewnątrz. Tymczasem istnieją odmiany, które zakwitają latem i będą dobrze rosły na zewnątrz w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu.

pelargonie wielkokwiatowe, pachnące i liściastena balkonie

Pelargonia pachnąca (Pelargonium crispum) jest równie zniewalająca jak pelargonia królewska dzięki temu, że rozkwita niezwykle bujnie pięknymi, dwubarwnymi kwiatami o ciemnych środkach. Kształty liści pelargonii pachnących są niezwykle zróżnicowane, od mocno postrzępionych aż po mające kształt dysku. Chociaż pelargonie pachnące posiadają mniej efektowne kwiaty, rekompensują to ozdobnym listowiem i intensywnym zapachem. Na spodniej stronie liści mają gruczoły zapachowe wytwarzające olejki eteryczne. Wachlarz zapachów jest zaskakująco szeroki i obejmuje jabłko, bez, różę i cytrynę, imbir, gałkę muszkatołową, kolę, kokos i czekoladę. Pelargonie pachnące mogą służyć jako dodatek smakowy do jedzenia i napojów, bądź mogą być stosowane jako repelent na owady lub jako rośliny lecznicze.

No i wreszcie pelargonie o ozdobnych liściach. Są to głównie pelargonie rabatowe, bluszczolistne lub pelargonie o pachnących liściach, których liście mają piękne wzory i żywe barwy. Wiele odmian o ozdobnych liściach ma dość delikatne kwiaty, które nie są tak efektowne jak u innych odmian.

Tekst i zdjęcia: źródło – Pelargonium For Europe

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu