Logo
Logo

Dlaczego pelargonie słabo lub wcale nie kwitną? Błędy w uprawie!

Pelargonia jest uwielbiana nie bez powodu – dzięki tej roślinie jesteśmy w stanie stworzyć prawdziwe morze kwiatów na naszym balkonie czy tarasie! Jednak zdarza się, że pelargonia "strajkuje" i od razu po zakupie traci większość kwiatów. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego pelargonia nie chce kwitnąć? Za taki stan rzeczy może odpowiadać parę czynników. Dowiedz się co robić, żeby Twoja pelargonia pięknie i długo kwitła.

Streszczenie artykułu
Pelargonie, popularne rośliny balkonowe, mogą czasami zawieść w kwestii kwitnienia. Aby cieszyć się ich obfitym kwitnieniem, ważne jest zapewnienie im odpowiednich warunków. Kluczowe czynniki to jasne, dobrze nasłonecznione stanowisko, właściwe podlewanie bez przesuszania i nadmiernego nawadniania, regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów, unikanie chorób takich jak szara pleśń przez zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i unikanie zbyt gęstego sadzenia, oraz odpowiednie nawożenie. Nadmiar azotu może skutkować bujnym wzrostem liści kosztem kwitnienia. Regularne zasilanie nawozami przeznaczonymi dla kwitnących roślin balkonowych wspiera zdrowy rozwój i obfite kwitnienie pelargonii.
Spis treści
Jakie stanowisko wybrać dla pelargonii? Jak podlewać pelargonię, aby długo kwitła? Jakie choroby pelargonii mogą przeszkodzić w kwitnieniu? Jak brak nawożenia wpływa na pelargonię?

Złe nawyki w pielęgnacji pelargonii? Sprawdź, jakie błędy są najczęstsze 

Czy Twoje pelargonie nie kwitną tak obficie jak powinny? Możliwe, że popełniasz błędy w ich uprawie. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny braku kwitnienia pelargonii, takie jak niewłaściwe podlewanie, brak odpowiedniego nawożenia czy niewystarczająca ilość światła. Dowiedz się, jak zapewnić swoim roślinom optymalne warunki do rozwoju i cieszyć się ich pięknem przez cały sezon.

Niewłaściwe stanowisko i za mało światła

Brak lub osłabienie kwitnienia u pelargonii może mieć bezpośredni wpływ z nieodpowiednio dobranym stanowiskiem do jej uprawy. Aby kwitnienie było obfite, pelargonie potrzebują jasnego i dobrze nasłonecznionego miejsca. Jest to roślina, potrzebująca światła przez większość dnia, dlatego najlepiej posadzić (lub ustawić) ją w południowej lub zachodniej części ogrodu.

Nadmierne zacienienie i brak słońca, w przypadku najczęściej uprawianych pelargonii może prowadzić nawet do całkowitego zaniku ich kwitnienia.

Błędy w podlewaniu – za dużo lub za mało wody

Choć wydaje się, że nawadnianie roślin doniczkowych powinno odbywać się codziennie, w przypadku pelargonii, wcale nie musi to być potrzebne. Jeśli uprawiamy rośliny w normalnych, przeciętnych warunkach, najlepiej podlewać pelargonie co 2-3 dni. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w czasie silnych letnich upałów i na słonecznym stanowisku, rośliny będą potrzebowały codziennej kontroli wilgotności gleby i w razie potrzeby także nawadniania (czasem nawet 2 razy dziennie), tak by zawsze miały wystarczająco wilgotną glebę.

Zarówno przesuszenie gleby, jak i nadmierne podlewanie, mogą mieć wpływ na słabsze kwitnienia pelargonii lub jego wstrzymanie.

Trzeba również uważać, aby podlewać te rośliny bezpośrednio do gleby i nie polewać przy tym liści i kwiatów (to też może wpływać na wstrzymywanie kwitnienia). Gdy pelargonie stoją w miejscu szczególnie narażonym na opady, także mogą źle reagować, nie kwitnąć i chorować.

Ważne!
Nowe kwiatostany pojawiają się dość szybko w miejscu przekwitłych kwiatów, dlatego w czasie pielęgnacji pelargonii warto usuwać zeschnięte kwiatostany – wydłuży to czas kwitnienia.

Choroby, które osłabiają pelargonię

Nie można zapominać o tym, że nieodpowiednie warunki uprawy mogą wpływać na rozwojowi groźnych chorób grzybowych, w tym np. szarej pleśni. Rozwijające się choroby powodują także zahamowanie kwitnienia i osłabienie lub wręcz zamieranie fragmentów albo całej rośliny.

W przypadku szarej pleśni, której sprzyja zagęszczenie roślin, nadmiar wilgoci (zbyt częste podlewanie) oraz brak przewiewu, na roślinie pojawiają się brązowe plamy, które następnie pokrywają się szarym, puszystym nalotem. Choroba powoduje karłowacenie roślin, żółknięcie i usychanie pędów, liści oraz pąków kwiatowych, a w efekcie zanik kwitnienia. Aby unikać zagrożenia, należy zapewnić roślinie właściwe stanowisko i warunki uprawy, unikać przelewania, obserwować rośliny, a w przypadku zauważenia pierwszych objawów, zastosować odpowiedni środek (najlepiej jak najmniej toksyczny) przeznaczony do zwalczania chorób grzybowych na roślinach kwitnących.

Niewłaściwe nawożenie – brak składników pokarmowych

Podobnie, jak większość kwitnących roślin doniczkowych (balkonowych), pelargonię charakteryzuje dosyć obfite kwitnienie. Ponadto, w jej przypadku kwitnienia trwa dość długo (od maja nawet do pierwszych przymrozków jesienią). Wszystko to powoduje, ze roślina ta potrzebuje regularnego zasilania nawozami, bo w przeciwnym wypadku nie będzie miała energii, aby wytwarzać kwiaty.

Do nawożenia pelargonii i kwiatów balkonowych, najlepiej stosować płynne nawozy rozpuszczalne w wodzie (np. w postaci żelu lub emulsji) lub nowoczesnych aplikatorów, które wystarczy wbić w ziemię obok rośliny. Zasilamy rośliny zwykle co 2-3 tygodnie, aby je wzmacniać i dostarczać im energii do zawiązywania pąków kwiatowych. Jeśli nie będziemy dokarmiać pelargonii w ogóle, kwiaty będą stawać się coraz drobniejsze i słabsze, a z czasem kwitnienie zupełnie ustanie.

Ważne!
Zasilając pelargonie, koniecznie trzeba pamiętać, aby nie przenawozić ich azotem. Jego nadmiar mocno pobudza do wzrostu części zielone rośliny (pędy i liście), ale dziej się to kosztem kwitnienia, które jest słabe, a kwiaty małe.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: CaterinaTrimarchi/Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie stanowisko jest najlepsze dla pelargonii?

  Aby kwitnienie było obfite, pelargonie potrzebują jasnego i dobrze nasłonecznionego miejsca. Najlepiej posadzić je w południowej lub zachodniej części ogrodu. Nadmierne zacienienie może prowadzić do zaniku kwitnienia.
 • Jak należy podlewać pelargonię, aby kwitła długo?

  Pelargonie najlepiej podlewać co 2-3 dni w normalnych warunkach. W czasie upałów mogą potrzebować codziennej kontroli wilgotności gleby i częstszego podlewania. Zarówno przesuszenie, jak i nadmierne podlewanie mogą wpływać na słabsze kwitnienie.
 • Jakie choroby mogą wpłynąć na kwitnienie pelargonii?

  Nieodpowiednie warunki uprawy mogą prowadzić do rozwoju chorób grzybowych, takich jak szara pleśń. Choroby te mogą osłabiać roślinę i hamować kwitnienie.
 • Czy brak nawożenia wpływa na kwitnienie pelargonii?

  Tak, pelargonia potrzebuje regularnego nawożenia, aby wytwarzać kwiaty. Jeśli nie jest nawożona, kwiaty mogą stać się drobniejsze i słabsze, a kwitnienie może ustąć.
 • Jakie są najczęstsze błędy w uprawie pelargonii?

  Błędy takie jak niewłaściwe stanowisko, błędy w podlewaniu, choroby osłabiające roślinę oraz niewłaściwe nawożenie mogą wpływać na słabe kwitnienie lub brak kwitnienia pelargonii.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Dlaczego pelargonie słabo lub wcale nie kwitną? Błędy w uprawie!
Dlaczego pelargonie słabo lub wcale nie kwitną? Błędy w uprawie!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl