Logo
Logo

Co zrobić, aby pelargonia miała piękne kwiaty? 6 prostych zasad pielęgnacji!

Odpowiednia doniczka, właściwa lokalizacja i dostateczna ilość wody – to tak naprawdę wszystko, czego potrzebuje pelargonia, aby obficie zakwitnąć. Specjaliści od roślin w Pelargonium for Europe podpowiadają, o czym należy pamiętać, aby cieszyć się pięknem pelargonii przez całe lato.

Spis treści
Jak sprawić, żeby pelargonie obficie kwitły? Poradnik krok po kroku Jak sadzić pelargonię? Gdzie uprawiać pelargonię? Jak podlewać pelargonię? Jak zasilać pelargonię? Jak zimować pelargonię? Jak przycinać pelargonie?

KROK PO KROKU
Jak sprawić, żeby pelargonie obficie kwitły?

Pelargonia (Pelargonium), choć pochodzi z Afryki Północnej, jest niezwykle trwała i łatwa w pielęgnacji, dzięki czemu jest doskonałym wyborem dla osób, które kochają otaczać się dużą ilością kwiatów, nawet jeśli nie mają do nich ręki lub brakuje im czasu na uprawę roślin.

Make Your Life Greener / YouTube

 

1. SADZENIE
Jak sadzić pelargonię?

KIEDY SADZIĆ?
Pelargonie można posadzić na balkonie, gdy tylko temperatury za dnia osiągną wartości dwucyfrowe – zwykle nie później niż zaraz po tzw. "zimnych ogrodnikach" w maju.

JAKI POJEMNIK?
Po kupieniu pelargonii zwykle sadzi się je w donicy lub skrzyni balkonowej. Pojemniki te nie powinny być zbyt małe, gdyż pelargonie wymagają dużej ilości ziemi.

JAK SADZIĆ?
Na dno donicy zawsze dajemy warstwę drenażu – sprawia to, że otwory odprowadzające wodę nie zatykają się. Zalecanym podłożem dla pelargonii jest już nawieziona ziemia przeznaczona specjalnie dla kwiatów balkonowych. Podczas sadzenia należy zachować odstęp minimum 20 centymetrów pomiędzy roślinami.

pelargonia na balkonie fot. Pelargonium For Europe

Na balkonie świetnie sprawdzą się pelargonie rabatowe, bluszczolistne i pachnące. Pelargonie pięknie kwitną i wymagają jedynie niewielkiej pielęgnacji. Dzięki tym kochającym słońce roślinom każdy balkon można zamienić w kolorowe oazy relaksu, nie mając doświadczenia ogrodniczego i ręki do roślin.

Ze względu na kaskadową formę szczególnie odpowiednie do skrzynek balkonowych są pelargonie bluszczolistne, inaczej zwane zwisającymi. Tutaj w połączeniu z lawendą, która również uwielbia słońce.

2. MIEJSCE
Gdzie uprawiać pelargonię?

Pelargonia pochodzi z Afryki Południowej, co oznacza, że najlepiej czuje się w ciepłym miejscu. Potrzebuje też dużo światła, przy czym musimy pamiętać, że niektóre pelargonie mogą cierpieć z powodu zbyt mocnego, letniego słońca, które powoduje tzw. poparzenia (np. przebarwienia na liściach lub usychające brzegi płatków kwiatów). Idealnym miejscem dla pelargonii byłby lekko ocieniony w godzinach mocnej "operacji słonecznej" balkon lub taras.
Dowiedz się więcej

3. WODA
Jak podlewać pelargonię?

Mimo że krótkie okresy posuchy zwykle nie stanowią problemu dla pelargonii, rośliny te lubią być podlewane regularnie i obficie, w gorące dni nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Osoby, dla których stanowi to zbyt duży problem, mogą nabyć specjalne systemy samonawadniające, dostępne w sklepach ogrodniczych, kupić skrzynkę samonawadniającą lub samodzielnie wykonać taki system w wersji ekonomicznej, na przykład przy użyciu plastikowych butelek.

Zbyt wysoka wilgotność i przelanie zaszkodzi roślinie. Nadmiar wody zawsze musi mieć ujście, tak aby nie doszło do gnicia korzeni. Podczas dłuższych okresów utrzymującego się deszczu warto rozważyć tymczasowe przeniesienie roślin w bardziej osłonięte miejsce.

pelargonie we wnetrzach fot. Pelargonium For Europe

Brak balkonu? Nie ma problemu! W mgnieniu oka można wyczarować zielony zakątek we własnych czterech ścianach. Kosze, ręcznie wykonane doniczki filcowe i drewniane donice z bujnie kwitnącymi pelargoniami w żywych, letnich kolorach do tego drink, dobra książka i bujany fotel przyciągają do siebie, żeby choć przez chwilę zrelaksować się na słońcu. Wiszący, szklany wazon z ciętymi pelargoniami stanowi kolorowy akcent i kontrastuje z widokiem na szare miasto.

We wnętrzach świetnie sprawdzą się pelargonie angielskie i pachnące. Możesz też ścinać kwiaty i wkładać je do wazonu.

4. NAWÓZ
Jak zasilać pelargonię?

Aby utrzymać dopływ substancji odżywczych na odpowiednim poziomie i stałe kwitnienie, do systemu nawadniającego należy raz w tygodniu dodawać standardowy nawóz. Zastosowanie specjalnego nawozu o spowolnionym uwalnianiu lub ziemi z dodatkiem nawozu wyeliminuje konieczność cotygodniowego nawożenia.
Dowiedz się więcej

5. ZIMA
Jak przechować pelargonię?

W kolejnych latach pelargonie zakwitną ponownie, jeśli zostaną przycięte do wysokości około 15 centymetrów i przeniesione w jasne, nienarażone na działanie mrozu miejsce przed pojawieniem się pierwszych nocnych przymrozków. W okresie spoczynkowym najlepsza temperatura otoczenia to 5-10°C. W miesiącach zimowych roślina wymaga bardzo małych ilości wody, przez co wydaje się, że obumarła. Ale tak nie jest.

Gdy tylko pelargonia poczuje ciepło i zostanie odpowiednio nawodniona na początku wiosny, wypuści nowe pędy. Roślinę należy wtedy przesadzić do nowej ziemi i, w razie potrzeby, do większej doniczki. Kwitnienie nie jest już jednak tak bujne jak w pierwszym roku, dlatego wielu traktuje pelargonie jako kwiaty jednoroczne.
Dowiedz się więcej

6. CZYSZCZENIE
Jak przycinać pelargonie?

Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i liści oraz przesuszonych pędów sprawia, że roślina wygląda lepiej, jest zdrowsza i jest stymulowana do tworzenia nowych kwiatów. Istnieją odmiany "samooczyszczające się", głównie wśród zwisających odmian, których zwiędnięte kwiaty same odpadają od łodyg; na ich miejscu wyrastają nowe, zwykle w bardzo krótkim czasie. Jedynie wysuszone liście trzeba usuwać ręcznie.
Dowiedz się więcej

Tekst i zdjęcia: Pelargonium for Europe

Autor
Co zrobić, aby pelargonia miała piękne kwiaty? 6 prostych zasad pielęgnacji!
Co zrobić, aby pelargonia miała piękne kwiaty? 6 prostych zasad pielęgnacji!
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl