Pelargonia pachnąca (Pelargonium graveolens) należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae). Roślina często jest znana jako anginowiec.

W pojemnikach roślina zwykle dorasta do 100 cm wysokości. Liście są głęboko powcinane, pofałdowane i wydzielają intensywny zapach.

Pelargonia pachnąca kwitnie nieregularnie zarówno w pomieszczeniach, na balkonie jak i w ogrodzie. W czasie kwitnienia wytwarza baldachy o barwie kwiatów od białej, przez purpurową aż do fioletowej.

Uprawa

Pelargonia jest mało wymagająca i łatwa w uprawie. Dobrze rośnie w standardowej, uniwersalnej glebie – ważne, aby podłoże było przepuszczalne.

Optymalne są stanowiska jasne, dobrze oświetlone i choć może rosnąć również w półcieniu ma wtedy mniej pędów, a liście słabiej pachną. W porównaniu do innych gatunków pelargonii ma mniejsze wymagania wodne – bardziej szkodzi jej nadmiar niż krótkotrwały brak wody. Od wiosny do jesieni roślinę warto dokarmiać nawozami dla roślin o ozdobnych liściach.

Zastosowanie

Gatunek ten z powodzeniem nadaje się również jako letnia dekoracja na balkon i taras. Jest w tych miejscach niezwykle przydatny – odstrasza bowiem owady, m.in. muszki. Pelargonia pachnąca to również roślina lecznicza, stosowana w medycynie ludowej.

Zdjęcia tytułowe: Jcornelius‎|Mozambique/Wikimedia Commons, Juni, Salchu/Flickr, Forest & Kim Starr/wiki.domenapubliczna