Pelargonia pachnąca | Jak uprawiać? Na co działa i jak stosować?

pelargonia pachnąca fot. DD Images - Fotolia.com

Zielone liście pelargonii pachnącej wydzielają charakterystyczny zapach, który nie dość, że odstrasza insekty, to ma działanie relaksujące. Jest to wdzięczna roślina na balkon i taras, która odwdzięczy się nam nietuzinkowymi liśćmi i aromatem.

Posłuchaj
00:00
24
Spis treści
Na co działa pelargonia pachnąca i jak ją stosować? Skąd się bierze zapach pelargonii? Jak olejek geraniowy odstrasza owady? Jak uprawiać pelargonię pachnącą, by rosła przez wiele lat? Jakich warunków potrzebuje? Co lubi? Jak o nią dbać?

Pelargonia pachnąca, nie tylko na komary!

Łacińska nazwa rośliny Pelargonium graveolens pochodzi od greckiego słowa pelagros – "dziób bociana" (od charakterystycznego kształtu owoców) oraz łacińskiego graveolens, co znaczy "silnie pachnący".

Liście pelargonii pachnącej wydzielają intensywny słodko-cytrynowy, przyjemny dla ludzi zapach, którego nie znoszą komary. Wystarczy lekko musnąć roślinę by rozniósł się intensywny aromat. Pod nazwą pelargonia pachnąca kryją się dziesiątki różnych odmian i mieszańców. Popularna jest domowa Pelargonium x citrosum, zwana także anginką.

Substancje zawarte w olejku eterycznym pelargonii (geraniowym) oprócz właściwości odstraszających owady działają przeciwzapalnie, przeciwwirusowo i znieczulająco. Roztarte liście pomagają uśmierzyć bóle reumatyczne, łagodzić zaczerwienienia w miejscach po ukąszeniu owadów, drobnych rankach i oparzeniach.

pelargonia pachnąca fot. DD Images - Fotolia.com

Liście warto umieścić także w sypialni bo ich zapach (nawet po wysuszeniu) działa uspokajająco, nasennie i odprężająco. Nie lubią go też mole, więc pelargonię pachnącą z powodzeniem można umieszczać w szafach jako odstraszacze na te uciążliwe owady. Inne rośliny balkonowe odstraszające komary to np. bazylia, komarzyca (plektrantus), kocimiętka, lawenda, mięta, mirt, itp.

Świeże liście można stosować jako przyprawę i dodawać do sosów, potraw mięsnych i rybnych oraz do nabiału i masła.

Jak uprawiać pelargonię pachnącą?

Warunki
Pelargonia pachnąca pochodzi z Afryki, jest więc rośliną ciepłolubną i źle znosi mrozy. Najczęściej jest uprawiana jako domowa roślina doniczkowa, ale od maja do października może być trzymana na balkonie lub tarasie. Oprócz właściwości aromatycznych ma także walory dekoracyjne. Jej liście mogą być doskonałą ozdobą barwnych balkonowych kompozycji. Niektóre (nieliczne) odmiany wprawdzie kwitną, ale kwiaty są niepozorne i nie są uznawane za ozdobne. Roślina najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, gdzie najintensywniej pachnie. Uprawiana w cieniu ma słabszy aromat, a jej pędy nadmiernie się wyciągają.

Pielęgnacja
W sezonie lubi regularne podlewanie, ale źle znosi, gdy korzenie będą zbyt długo mokre. Zimę musi spędzić w mieszkaniu, wtedy podlewanie powinno być oszczędne, a stanowisko jak najbardziej widne i chłodne.

logo BudujemyDom.pl Źródło: magazyn Budujemy Dom 7-8/2017, tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: DD Images/Fotolia.com

Zdjęcie w tekście: DD Images / Fotolia

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelargonia bluszczolistna Pelargonium × hederifolium

Pelargonia pasiasta Pelargonium × hortorum

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Pelargonia pachnąca / Geranium pachnące / Anginka Pelargonium graveolens

To Cię zainteresuje
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Redakcja poleca
Tagi
Najnowsze treści