Logo
Logo

Pelargonia w skrzynce balkonowej samonawadniającej! Zalety uprawy

Pelargonie można sadzić w różnego typu pojemnikach ale bardzo praktycznym rozwiązaniem są skrzynki samonawadniające. Posiadają one zbiornik na wodę i wskaźnik jej poziomu – pozwalają nam rzadziej podlewać rośliny. Zobacz, jak posadzić pelargonie do skrzynek balkonowych!

Spis treści
Jakie miejsce i pojemnik na balkon wybrać dla pelargonii? Czym są skrzynki samonawadniające? Jak posadzić pelargonię w skrzynce samonawadniającej?

Jakie miejsce i pojemnik wybrać dla pelargonii na balkon?

Pelargonie to jedne z bardziej popularnych kwitnących roślin balkonowych. Są  łatwe w uprawie i obficie kwitną. Można je sadzić w skrzynkach balkonowych po 15 maja, czyli po tzw. Zimnej Zośce, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Od prawidłowego posadzenia roślin zależy ich wygląd.

Do uprawy pelargonii nadają się słoneczne lub tylko lekko zacienione balkony i tarasy. Wybierając doniczkę pamiętajmy, by była ona odpowiedniej wielkości i ustawiajmy ją w miejscu, gdzie będzie do niej łatwe dojście.

Czym są skrzynki samonawadniające?

Donice samonawadniające wyposażone są w drugie dno i przestrzeń, w której gromadzi się na zapas woda. Nie mają otworów drenażowych. To wygodne w użyciu pojemniki do uprawy roślin, ponieważ pozwalają rzadziej je podlewać. Szczególnie dobrze sprawdzają się przy uprawie kwitnących roślin balkonowych o dużym zapotrzebowaniu na wodę.

Jak posadzić pelargonię w skrzynce samonawadniającej?

sadzenie pelargonii

  1. Najpierw rozprowadź na dnie pojemnika specjalną mieszankę granulatu, która jest dodawana do niektórych systemów samopodlewających.
  2. Przed posadzeniem rośliny, rozluźnij bryły korzeniowe sadzonek, co pobudzi wzrost nowych korzeni.
  3. Następnie napełnij donicę do trzech czwartych świeżym podłożem do pelargonii.
  4. Przyciśnij mocno podłoże wokół jej wewnętrznej strony, aby upewnić się, że ziemia nie osunie się po podlaniu.
  5. Posyp ziemię nawozem o spowolnionym uwalnianiu i wymieszaj z górną warstwą albo zastosuj specjalną mieszankę do pelargonii zawierającą nawóz o powolnym uwalnianiu.
  6. Potem namocz bryły korzeniowe roślin w wiadrze z wodą i posadź je w donicy zachowując 20 cm odstępy między roślinami.
  7. Przez kilka pierwszych tygodni rośliny podlewaj także od góry; dzięki temu korzenie będą mogły się rozwinąć na tyle, by pozyskiwać wodę z dołu.
    Gotowe!


Źródło: Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom

Autor
Pelargonia w skrzynce balkonowej samonawadniającej! Zalety uprawy
Pelargonia w skrzynce balkonowej samonawadniającej! Zalety uprawy
Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe to inicjatywa marketingowa europejskich hodowców pelargonii Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis/ P. van der Haak Handelskwekerij, Geranien Endisch, Selecta One i Syngenta Flowers. W zielonym ogródku publikuje porady i inspirujące pomysły na dekoracje z pelargonii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl