Logo
Logo

Czym pryskać pelargonie? Jaki oprysk na choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin

Lubiana i uprawiana co roku w donicach na balkonach, parapetach, czy tarasach pelargonia jest dość odporna i kwitnie zwykle bardzo długo. Jednak przy niewłaściwej uprawie i pielęgnacji lub niesprzyjającej pogodzie może być atakowana przez choroby lub szkodniki. Jak je rozpoznać i czym zwalczać?

Spis treści
Co zrobić, by pelargonie nie potrzebowały oprysków? Kiedy i czym pryskać pelargonie na choroby? Jakie środki ochrony roślin nadają się do opryskiwania pelargonii? Kiedy i czym pryskać pelargonie na szkodniki?

Odpowiednio pielęgnowane, silne i zdrowe pelargonie nie potrzebują oprysków!  

Bardzo często sprawcami kłopotów w uprawie pelargonii (np. pojawienia się plam, brązowienia oraz zasychania liści i kwiatów) są choroby grzybowe, które rozwijają się głównie w wyniku błędów pielęgnacyjnych. Do najczęstszych należą np. zbyt obfite lub za słabe podlewanie, przenawożenie roślin, duże zagęszczenie roślin oraz niewłaściwe stanowisko uprawy.

Choroby mogą jednak przywędrować do nas także na roślinach, które kupujemy, ale nie zauważamy ich, bo nie dają jeszcze wyraźnych objawów. W takim przypadku infekcje mogą dalej szybko się rozwijać i powodować nawet zamieranie pelargonii. Trzeba również pamiętać, że prócz chorób grzybowych, pelargonie są czasem atakowane przez choroby bakteryjne lub wirusowe, które zwykle są ciężkie do wyleczenia i najlepiej wymienić rośliny na nowe.

Warto kupować rośliny w dobrych sklepach ogrodniczych, dokładnie je oglądać i wybierać tylko okazy bez niepokojących objawów chorobowych (np. ciemne plamy, zahamowany wzrost, zniekształcenia liści lub pędów). Choć czasem takie „mniej atrakcyjne” rośliny sprzedawane są w promocyjnych cenach, to nie warto ryzykować, szczególnie jeśli nie mamy dużego doświadczenia w uprawie roślin.

Zwykle najlepszym sposobem na unikanie problemów pelargonii jest więc zapewnienie pelargonii odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji, w tym przede wszystkim rozsądnego podlewania i nawożenia.

 

 

 

Czym pryskać chore pelargonie?

Biały nalot, pleśń

Do najczęściej pojawiających się chorób grzybowych na pelargoniach należy z pewnością szara pleśń, której sprzyja nadmiar wilgoci w podłożu i ciepła, wilgotna pogoda, a także duże zagęszczenie roślin (brak przewiewu) i przenawożenie azotem. Choroba objawia się w postaci powstających na liściach ciemnych (brunatnych) plam, które z czasem powiększają się, obejmują cały liść liści oraz pokrywają się biało-szarym, mączystym i pylącym nalotem. Zaatakowane mogą być nie tylko liście, ale także inne części roślin, w tym kwiaty. Pelargonie stopniowo brązowieją i zamierają, a choroba może przenosić się na kolejne, rosnące obok rośliny. 

Aby uniknąć infekcji, należy stosować właściwą uprawę, czyli sadzić rośliny w odpowiednim podłożu, zachować odstępy i przewiew między nimi oraz rozsądnie nawadniać (bez polewania, czy moczenia liści) i ostrożnie nawozić. Najrozsądniej jest podlewać rośliny, dopiero gdy widać, że wierzchnia warstwa gleby jest wyraźnie sucha. Dla ograniczenia rozwoju choroby, należy jak najszybciej usuwać wyraźnie porażone części roślin oraz wykonać oprysk jednym ze środków przeznaczonych do zwalczania szarej pleśni w uprawie amatorskiej, np. Amistar, Switch, Scorpion, Teldor (nowa nazwa: Magnicur One Day) lub Signum. 

Oprysk pelargonii - Switch 62,5 WG
Switch 62,5 WG
To środek grzybobójczy, koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i kontaktowym, do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w zwalczaniu chorób grzybowych roślin ozdobnych ale też sadowniczych i warzywniczych. Ma działanie kontaktowe i wgłębne. To oznacza, że działa na patogeny bezpośrednio w miejscu zetknięcia się z nimi oraz przedostaje się do rośliny chroniąc ją. Należy jednak pamiętać, że nie przemieszcza się po tkankach roślinnych, dlatego nie będzie działać np. w nowych przyrostach pędów.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Oprysk pelargonii - Scorpion 325 SC
Scorpion 325 SC
Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o działaniu powierzchniowym i systemicznym, stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób powodowanych przez grzyby w uprawie roślin warzywnych i truskawki. Środek stosuje się przy użyciu opryskiwaczy ręcznych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Oprysk pelargonii - Magnicur One-Day 500 SC
Magnicur One-Day 500 SC
Specjalista w walce z szarą pleśnią w uprawie roślin jagodowych i ozdobnych. Do stosowania zapobiegawczo lub interwencyjnie. Trwała powłoka środka na powierzchni rośliny skutecznie zapobiega infekcji. Może być stosowany pomiędzy zbiorami truskawek i malin, ze względu na krótki okres karencji – tylko 1 dzień.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Plamy na liściach

Na pelargoniach rozwija się czasem także plamistość liści, której objawem są powstające na liściach najpierw drobnych, potem powiększających się ciemniejących, okrągławych plam z czerwonawą obwódką na krawędzi. Po zauważeniu pierwszych objawów, najlepiej wykonać oprysk środkiem przeciwgrzybowym, przeznaczonym do użytku amatorskiego, np. Scorpion, Dithane NeoTec lub Saprol (w sprayu). 

Zakupione pelargonie mogą być także zainfekowane trudnymi do wyeliminowania chorobami bakteryjnymi lub wirusowymi. Należy do nich np. bakteryjna zaraza pelargonii, której objawem są tworzące się na liściach ciemnobrunatne plamy z wyraźnie jaśniejszą obwódką. W wyniku rozwoju choroby liście więdną, a ciemne plamy obejmują też pędy, co prowadzi do zamierania roślin. Tego typu chorobom łatwiej zapobiegać niż je zwalczać, dlatego profilaktycznie warto wykonać opryski wszystkich uprawianych pelargonii preparatem miedziowym, np. Miedzian, który ogranicza rozwój chorób bakteryjnych. Przy dużym nasileniu choroby należy usunąć roślinę, wymienić podłoże, a doniczki odkazić specjalnymi preparatami. 

Bardzo groźny jest również wirus żółtej plamistości pelargonii, przenoszony w czasie rozmnażania roślin, a objawem choroby są drobne, żółte, plamki na liściach, a tkanka w ich miejscu z czasem zasycha i wykrusza się. Ponadto, liście i kwiaty mogą być zdeformowane, a rośliny przestają rosnąć. Chore rośliny ze wspomnianymi objawami, najlepiej po prostu usunąć i nie sadzić nowych w tym samym podłożu. 

Agrocover Spray - oprysk na mszyce
Agrocover Spray (zamiennik Agricolle)
To gotowy do użycia roztwór na bazie oleju rydzowego. Przeznaczony do fizycznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy tj. mszyc, przędziorków, miseczników, mączlików, wciornastków, miodówek, czerwców oraz form zimujących niektórych szkodników. Ciecz użytkowa naniesiona na rośliny pokrywa owady i roztacza cienką, lepką powłokę, która utrudnia oddychanie, poruszanie i żerowanie. Regularne stosowanie preparatu ma znaczący wpływ na ograniczenie występowania szkodników i nie powoduje powstawania populacji szkodników odpornych.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Saprol spray - oprysk na pelargonie
Saprol Spray
Środek grzybobójczy do róż, rododendronów, hortensji, kwiatów i roślin kwitnących. Gotowy do bezpośredniego użycia. Wykorzystywany interwencyjnie i zapobiegawczo. Działa natychmiast po zastosowaniu oraz zapewnia ochronę przed nowymi infekcjami do 3 tygodni. Zwalcza czarną plamistość liści, rdzę, mączniaka prawdziwego. Bardzo szeroki obszar zastosowania od domu, przez balkon, aż po ogród. Pojedyńcze zastosowanie środka może zabezpieczać roślinę na okres do 21 dni, a w przypadku róż (czarna plamistość i rdza) na okres do 28 dni. Program 5 zabiegów może zabezpieczyć rośliny na okres do 4 miesięcy, a róże na okres 5 miesięcy.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Rdzawe kropki

Dość często na liściach pelargonii tworzą się także drobne, najpierw pomarańczowe, a następnie rdzawe plamki, co jest objawem rdzy pelargonii. W wyniku infekcji liście o żółkną, brązowieją i opadają, przez co zahamowany jest wzrost rośliny. Rdzę można zwalczać opryskując rośliny podobnymi środkami, jak w przypadku plamistości liści, czyli Dithane NeoTec, Saprol, Scorpion lub innymi (najlepiej w sprayu, np. naturalny Agricolle Spray), przeznaczonymi do walki z chorobami grzybowymi. 

Mączysty nalot

Na liściach pelargonii mogą tworzyć się też charakterystyczne plamy pokrywające się białym, mączystym nalotem i z czasem ciemniejące. To znak, że roślinę zaatakował mączniak prawdziwy – jedna z najczęstszych i groźnych chorób grzybowych roślin. Może przytrafić się również mączniak rzekomy, którego znakiem rozpoznawczym są ciemne plamy na wierzchniej, a szary nalot na spodniej stronie liści. Rozwój mączniaków z czasem może prowadzić do zamierania pelargonii i łatwo przenosi się na inne rośliny. Po zauważeniu objawów mączniaków, należy wykonać opryski środkami grzybobójczymi, np. uniwersalnym preparatem Scorpion lub Dithane NeoTec, Saprol, Amistar, Fugimat , Agrocover albo Agricolle Spray. 

Gnicie pędów

Groźna dla pelargonii, bo powodująca zamieranie jej pędów jest fuzarioza - choroba grzybowa, w wyniku której pojawiają się wodniste (miękkie), ciemniejące plamy u podstawy pędów. Prowadzi to do gnicia pędów oraz korzeni i zamierania roślin (zgnilizna). Aby unikać fuzariozy, należy umiarkowanie podlewać pelargonie, a po zauważeniu niepokojących objawów, jak najszybciej wykonać oprysk preparatem przeciwgrzybowym przeznaczonym do użytku amatorskiego, np. Saprol (w sprayu).  

Czym pryskać insekty na pelargoniach?

Białe muszki

Podobnie jak inne rośliny doniczkowe, pelargonie często są atakowane przez mączliki szklarniowe, czyli latające wokół roślin malutkie, białawe „muszki”. Składają jaja i żerują na dolnej stronie młodych liści lub na pąkach kwiatów, przez co one zdeformowane i dość szybko więdną. Praktycznym środkiem w zwalczaniu mączlików jest zastosowanie tablic lepowych lub oprysk specjalistycznymi środkami dopuszczanych w uprawie amatorskiej np. Mospilan, Deltam, Sanium (spray), a także wszelkimi preparatami naturalnymi (np. na bazie czosnku lub wrotyczu).

Mospilan 20 SP - oprysk na pelargonię
Mospilan 20 SP
Jest preparatem najnowszej generacji, charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością działania, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Ze względu na swoje działanie systemiczne jest szczególnie przydatny wszędzie tam gdzie walka ze szkodnikami jest utrudniona przez brak bezpośredniego z nimi kontaktu np. wtedy kiedy owady dorosłe lub larwy żerują wewnątrz rośliny. Mospilan 20 SP wnika do wnętrza rośliny, gdzie krążąc z sokami, dociera do jej tkanek. Cechy te zdecydowanie ułatwiają skuteczną walkę ze szkodnikami. Śmierć szkodników następuje po kilku godzinach od zabiegu Mospilanem 20 SP, jednak już natychmiast po jego zastosowaniu przestają one żerować. Preparat ma szerokie spektrum działania, w uprawie owoców, warzyw i roślin ozdobnych
KUP W NASZYM SKLEPIE
Deltam AL - opryskiwanie pelargonii
Deltam AL
Gotowy do użycia środek do ochrony przed szkodnikami uprawianych w domu, na tarasie, w gruncie i pod osłonami róż i roślin ozdobnych oraz warzyw. Dawniej można go było znaleźć pod nazwą Decis. Preparat zwalcza: mszyce, mączliki szklarniowe, gąsienice motyli, poskrzypkę liliową, oprzędziki. Działa na szkodniki kontaktowo i żołądkowo na powierzchni rośliny. Preparat jest jednym z najszybszych na rynku, gdyż zaczyna działać już po 15 min, a pełny efekt biobójczy widoczny jest po 1 godzinie.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Małe pajączki

Drobniutkie, żółtawe, z czasem brązowiejące plamki na liściach mogą być wynikiem żerowania przędziorków. Są drobne i właściwe niewidoczne, bo żerują zwykle na dolnej stronie liści, gdzie wysysają soki, przez co osłabiają rośliny, które z czasem więdną, żółkną i zamierają. Można zwalczać je, stosując środki owadobójcze, np. Mospilan lub Emulpar, Agrocover, Polysect (w formie sprayu).

Polysect - preparat do opryskiwania pelargonii
Polysect Ultra Hobby
To doskonały preparat zwalczający szkodniki. Przeznaczony jest do walki z takimi szkodnikami jak mszyce, przędziorki, mącznik szklarniowy, gąsienie bielinki, wciornastki. Doskonały do stosowania na roślinach domowych, balkonowych i doniczkowych. Możemy go stosować z powodzeniem na insektach w każdym stadium rozwoju: jaja, larwy, poczwarki, postać dorosła. Preparat przeznaczony do opryskiwania, głównie do roślin doniczkowych. Produkt przeznaczony jest do zwalczania owadów atakujących rośliny domowe, balkonowe i doniczkowe. Środek charakteryzuje się bardzo krótkim okresem karencji, który wynosi jedynie 24 h.
KUP W NASZYM SKLEPIE
Emulpar Spray - naturalny preparat do opryskiwania pelargonii
Emulpar Spray
To produkt pochodzenia naturalnego na bazie oleju rydzowego, w formie gotowego do użycia roztworu w spray-u przeznaczony do mechanicznego eliminowania szkodliwych owadów i roztoczy – zwalcza np. mszyce, mączliki, wciornastki czy przędziorki. Środek jest przeznaczony do stosowania w uprawach roślin sadowniczych, warzywniczych, ozdobnych oraz ziół. Pozwala na uzyskanie wysokiej jakości roślin o zwiększonej odporności na choroby grzybowe.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Inwazja małych owadów

Pelargonii nie omijają też mszyce, dlatego warto obserwować najmłodsze pędy i liście, gdzie te niewielkie owady mogą żerować gromadnie. W wyniku wysysania soki z tkanek, mocno osłabiają rośliny, hamują ich wzrost i ograniczają kwitnienie. Mszyce, ale też inne szkodniki (np. mączlika) można zwalczać domowymi sposobami stosując gnojówki z pokrzyw, wywary z czosnku lub cebuli oraz preparaty na bazie octu). Przy dużym nasileniu szkodnika, można również sięgnąć po preparatami do zwalczania tych szkodników (np. Karate, Polysect, Mospilan, Deltam, Sanium) i wykonać opryski.

Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Budimir Jevtic, Floki, Tunatura / Adobe Stock

Autor
Czym pryskać pelargonie? Jaki oprysk na choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin
Czym pryskać pelargonie? Jaki oprysk na choroby i insekty? Sprawdzone środki ochrony roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl