Po 15 maja, gdy minie niebezpieczeństwo pojawienia się wiosennych przymrozków, na słonecznych i lekko zacienionych balkonach i tarasach można już sadzić kwiaty balkonowe. Najbardziej popularne są pelargonie. Odpowiednio posadzone i pielęgnowane będą kwitły od wiosny do jesieni. Zobacz, jak prawidłowo sadzić pelargonię w donicy!
Pelargonie (Pelargonium), niezależnie od gatunku czy odmiany, kochają słońce i wymagają żyznego, zdrenowanego podłoża. Można je sadzić w różnego rodzaju pojemnikach – klasycznych glinianych doniczkach i skrzynkach balkonowych oraz w pojemnikach samonawadniających, które pozwalają nam na rzadsze podlewanie roślin. Pelargonie będą obficie kwitły, jeśli zapewnimy im regularne nawożenie preparatem do kwitnących roślin balkonowych (nawozem w płynie lub nawozem o powolnym działaniu).
Kupując sadzonki pelargonii zwróćmy uwagę na ich zdrowotność. Nie wybierajmy tych, których bryła korzeniowa jest przesuszona lub zbyt mocno przemoczona. Korzenie rośliny nie powinny też wystawać poza doniczkę. Sprawdźmy, czy liście i kwiaty nie są uszkodzone i nie ma na nich śladu szkodników lub objawów chorób.
Sadzenie pelargonii w klasycznej skrzynce balkonowej
Sadzenie pelargonii do donicy
Podstawą jest zakup odpowiedniej skrzynki. Wybierz tę, która ma w dnie otwory drenażowe (jeśli ich nie ma, należy je koniecznie zrobić). Na dno skrzynki należy wsypać warstwę keramzytu lub innego materiału, który poprawi drenaż i zapobiegnie zapychaniu się otworów ziemią. Pod skrzynką trzeba umieścić tackę, w której będzie się zbierać nadmiar wody.
Najpierw napełnij skrzynkę balkonową do trzech czwartych świeżym podłożem do pelargonii. Przyciśnij mocno podłoże wokół wewnętrznej strony skrzynki, aby upewnić się, że ziemia nie osunie się po podlaniu posadzonych roślin. Posyp ziemię nawozem o spowolnionym uwalnianiu i wymieszaj go z górną warstwą podłoża. Alternatywnie, można zastosować specjalną mieszankę doniczkową do pelargonii zawierającą nawóz o spowolnionym uwalnianiu. Zawiera ona wystarczającą ilość składników odżywczych na okres sześciu miesięcy, która sprawi, że pielęgnacja tej rośliny będzie jeszcze łatwiejsza. Potem dokładnie namocz bryłę korzeniową pelargonii w wiadrze z wodą, a następnie posadź rośliny w skrzynce.
Idealny odstęp między roślinami to 20 cm. Górna warstwa bryły korzeniowej powinna zrównać się z górną warstwą ziemi.
Jeśli będzie wystawać zbyt mocno, rośliny będą wymagać więcej podlewania, a jeśli zostanie umieszczona zbyt głęboko, to rośliny nie będą rosły. W razie potrzeby dodaj trochę więcej ziemi, po czym delikatnie dociśnij roślinę, pozostawiając na podlewanie około dwóch centymetrów wokół każdej pelargonii.
Pelargonie wymagają regularnego nawożenia. Z roślin trzeba też usuwać przekwitłe kwiaty. Wówczas zawiążą nowe pąki kwiatowe.
Pielęgnacja pelargonii po posadzeniu
Nawożenie pelargonii
Nawożąc pelargonie zapewnimy im długie i obfite kwitnienie, nawet do pierwszych przymrozków. Płynne nawozy zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których rośliny potrzebują do wzrostu. Stosuje się je raz w tygodniu dolewając odpowiednią ilość preparatu do wody do podlewania (zawsze należy sprawdzać na opakowaniu etykietę z dawkowaniem zalecanym przez producenta). Nawozy o spowolnionym uwalnianiu, np. w postaci koreczków, można stosować w dowolnym momencie wzrostu rośliny. Najlepiej umieścić je w podłożu kilka tygodni po posadzeniu rośliny w pojemniku.
Przycinanie pelargonii
Regularne przycinanie przekwitłych kwiatów stymuluje kwitnienie roślin. Aby przyciąć roślinę, chwyć pęd kwiatu nad węzłem (oczkiem) i energicznie go oderwij. Zamiast odrywać przekwitnięte kwiaty, można je usunąć sekatorem lub nożyczkami, zawsze upewniając się, że ostrza są ostre.
Przechowywanie pelargonii zimą
Zdrowe pelargonie przenosimy do wnętrza przed nadejściem pierwszych przymrozków (przełom października i listopada). Przycinamy je do 1/3 wysokości. Przechowujemy w jasnym, chłodnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 8-10°C i podlewamy sporadycznie co ok. 2 tygodnie. W lutym można zacząć wybudzać pelargonie ze stanu spoczynku, przenieść je w cieplejsze miejsce, częściej podlewać i zacząć nawozić. W połowie maja, po tzw. Zimnej Zośce, pelargonie można z powrotem wystawić na balkon lub taras.
Źródło: Pelargonium for Europe/kampania unijna Europe in Bloom