Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium x hederifolium) zwana także pelargonią zwisającą, w stanie dzikim występuje przede wszystkim w Afryce Południowej. Jej pierwotny gatunek (Pelargonia peltatum) spotyka się bardzo rzadko – na rynku dominują jego hybrydy, które są od niego silniejsze i bardziej odporne.

Pelargonie bluszczolistne swoją nazwę zawdzięczają pięcioklapowym, szpiczastym liściom, które przypominają bluszcz. Jednak nie tylko one są ich ozdobą. Roślina ma długie zwisające lub płożące pędy. Jeśli zapewni się im miejsce do wzrostu oraz obfite i częste nawożenie, mogą być bardzo długie.

Wybór kolorów kwiatów pelargonii bluszczolistnej jest bardzo duży – mogą być białe, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe, a także wielobarwne. Kwiaty są zebrane w baldachy i w zależności od odmiany, mogą być pojedyncze, półpełne lub pełne. Aby jak najdłużej cieszyły nasze oczy, kwiaty pelargonii powinno się systematycznie usuwać gdy przekwitną!

Uprawa i wymagania

Uprawa pelargonii bluszczolistnej nie jest trudna. Najlepiej kwitnie w ziemi żyznej o odczynie lekko kwaśnym. Lubi stanowiska słoneczne (pamiętajmy o częstym jej podlewaniu, gdy jest w donicy na pełnym słońcu!).

Najlepiej podlewać ją raz dziennie i obficie, ale nie doprowadzać do zalania korzeni. Dobrze znosi lekkie przesuszenie.

Odpowiednio podlewana i nawożona wytwarza dużą masę zieleni i kwiatów. Wymaga częstego nawożenia, co 7-10 dni. Należy też regularnie usuwać zwiędłe kwiaty i skracać zbyt długie końcówki pędów. Woda na liściach może sprawić, że wystąpią na nich plamy, dlatego unikajmy polewania rośliny.

Zastosowanie

W warunkach Polskich najlepiej rośnie i prezentuje się w donicach oraz pojemnikach wiszących. Wielka różnorodność kolorów kwiatów i odmian sprawia, że pelargonia bluszczolistna jest nazywana królową balkonów.

Pędy tej rośliny są kruche, dlatego też zaleca się nie uprawiać pelargonii na balkonach, na wyższych piętrach budynków – silne wiatry mogą powodować łamanie się pędów rośliny. Należy też regularnie skracać ich zbyt długie końcówki.

Zdjęcie tytułowe:  _Alicja_, Hans Braxmeier, Kira Hoffmann/Pixabay, Paweł Romanowski