Pelargonie: kiedy sadzić i jakie gatunki uprawiać?

Pelargonie kiedy sadzić i jakie gatunki uprawiać, fot. Elodie Godde - Unsplash

Pytanie czytelnika: Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie pelargonii, jakie gatunki są najlepsze do hodowli w Polsce?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
86
Spis treści
Kiedy sadzić pelargonie? Które pelargonie wybrać? Jakie gatunki można uprawiać w gruncie? FILM: Jak sadzić pelargonie, żeby długo rosły? Galeria inspiracji: 50 + pomysłów na pelargonie

Kiedy sadzić pelargonie?

Pelargonie to bez wątpienia królowe balkonów – to jedne z najczęściej kupowanych i sadzonych roślin doniczkowych. Sezon na te piękne kwiaty rozpoczyna się już od drugiej połowy kwietnia – centra ogrodnicze co roku oferują nowe odmiany. Niestety wiele osób kupuje i sadzi pelargonie za wcześnie.

Należy jednak pamiętać, że pelargonie zamierają już przy niewielkim spadku temperatury poniżej zera. Z uwagi na ich ciepłolubność najlepiej sadzić je (na balkonie lub w ogrodzie) dopiero po 15 maja – kiedy minie ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków. W przypadku wcześniejszego posadzenia kwiatów do doniczek można chować je na noc do domu, a na dzień ponownie wystawiać na zewnątrz.

Pelargonie do uprawy w Polsce

Pelargonie to doskonałe kwiaty do uprawy w doniczkach, ale można je także sadzić w gruncie, w ogrodzie – najlepiej sprawdzą się pelargonie rabatowe (Pelargoniom zonale, syn P. hortorum) znane są także jako pelargonie ogrodowe. Można je także sadzić w doniczkach – mają zwarty pokrój, grube pędy i dorastają do 50 cm wysokości.

W wiszących doniczkach i skrzynkach balkonowych lepiej posadzić pelargonie bluszczolistne (Pelargonium hederaefolium, syn. P. peltatum), znane jako pelargonie zwisające. Ich pędy pięknie zwisają z doniczki i mogą dorastać do 120 cm długości.

Polecam także pelargonie o ozdobnych i pachnących liściach (to mieszańce różnych gatunków). Niektóre mają barwne wzory na liściach, inne pachną cytryną lub miętą. Można je posadzić obok kwitnących pelargonii lub stworzyć kompozycję z srebrnymi liśćmi starca srebrzystego (Senecio cineraria) lub komarzycy (Plectranthus forsteri).

W Polsce można jeszcze uprawiać pelargonie wielkokwiatowe (Pelargonium grandiflorum), znane są także jako pelargonie angielskie. Niestety są najbardziej bardziej wrażliwe na niekorzystne warunki pogody, dlatego uprawiamy je jako rośliny doniczkowe w mieszkaniu.

FILM: Jak sadzić pelargonie, żeby długo rosły? 

ogród na co dzień / Youtube

50+ pomysłów na pelargonie | Kwiatowe inspiracje!
Zobacz galerię (53 zdjęć)
53 zdjęć
Zobacz galerię

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Elodie Godde/Unsplash, LoggaWiggler/Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Pelargonia pasiasta Pelargonium × hortorum

Pelargonia rabatowa Pelargonium × hortorum

Pelargonia bluszczolistna Pelargonium × hederifolium

Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Co będzie królować w ogrodach w sezonie 2025? Poznaj nowe trendy roślinne
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści