Jak wykorzystać kompost w ogrodzie?

kopost kompostownik fot. charlie vinz CC BY 2.0 Flickr

Samodzielne przygotowanie kompostu jest przyjaznym dla środowiska sposobem na poprawienie stanu gleby. Zamiast pozbywać się ogrodniczych odpadków, a później kupować paczkowane podłoże w najbliższym centrum ogrodniczym, tańszą i bardziej ekologiczną metodą jest przetworzenie liści, ścinków trawy, a nawet gałęzi, których w bród na naszych działkach.

Posłuchaj
00:00
110
Spis treści
Kompost jako naturalny nawóz i idealne podłoże Inne sposoby na wykorzystanie kompostu w ogrodzie

2w1: Kompost jako nawóz i podłoże

Materia organiczna, z której składa się kompost, jest naturalnym odpowiednikiem nawozu o spowolnionym uwalnianiu składników. Zatrzymuje niezbędne składniki odżywcze i nie pozwala, by zostały wymyte z podłoża, jednak umożliwia roślinom pobranie ich wtedy, gdy są potrzebne. Jest bogaty w azot (do ok. 1,5%) i związki potasu (do ok. 1%) i fosforu (do ok. 0,5%).

Często nie docenia się funkcji, jaką kompost spełnia w poprawianiu struktury gleby. Próchnica zawarta w materii organicznej działa jak klej, łącząc małe cząstki, jednocześnie zapobiegając ich nadmiernemu zbiciu się w zwartą masę. Największą korzyść przyniesie to na ciężkich, gliniastych glebach, ponieważ rozluźnia je, zwiększając przepuszczalność i napowietrzenie – dostęp powietrza jest niezbędny dla zdrowego wzrostu korzeni.

Stosowanie kompostu jako nawozu i podłoża jest niezwykle proste – wystarczy wymieszać go z ziemią dookoła roślin, albo w dołu przyszykowanym do posadzenia rośliny.

Gotowy kompost granulowany w worku
Gotowy kompost w worku
Florovit pro natura kompost granulowany to wygodna alternatywa dla wszystkich, którzy nie mają własnego kompostu a potrzebują wzbogacić i użyźnić glebę pod swoimi uprawami. Zawiera azot, fosfor, potas, wapń i magnez oraz HUMUS i substancje organiczne (min. 30%).
Kup online

Inne sposoby na wykorzystanie kompostu w ogrodzie

  • Kompost używa się często jako ściółki rozłożonej na powierzchni, z której składniki odżywcze przejdą w głąb podłoża dzięki dżdżownicom oraz innym organizmom glebowym. To naturalne przetwarzanie i obieg materii organicznej tworzy coś, co często nazywa się "żywą ziemią", zapewniającą zdrowe warunki dla wzrostu korzeni.

  • Z kompostu możemy również uzyskać płynny nawóz do podlewania roślin (na rynku istnieją specjalne pojemniki do jego produkcji). W takiej formie działa szybciej i możemy nim podlewać zarówno rośliny ogrodowe jak i niektóre rośliny doniczkowe.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: charlie vinz / CC BY 2.0 / Flickr

 

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści