Logo
Logo

Pożyteczne dżdżownice | Jak wyglądają? Jaka jest ich rola w ogrodzie?

Jeżeli przekopując ziemię w ogrodzie znajdziesz dżdżownice ogrodowe to powinieneś mieć powody do zadowolenia. Są one doskonałym wskaźnikiem żyzności gleby, a poza tym spełniają wiele pożytecznych funkcji. Są niewidocznymi pomocnikami każdego ogrodnika.

Spis treści
Jak wygląda dżdżownica? Jakie dżdżownice występują w ogrodach? Dlaczego dżdżownice są pożyteczne?

Jak wygląda dżdżownica?

Ciało dżdżownicy składa się z jednorodnych segmentów (pierścieni), jest wydłużone i wąskie, koloru różowo-czerwonawego, osiąga długość od 2 do kilkudziesięciu cm (w zależności od gatunku). Pokryte jest śluzem, który ułatwia poruszanie się w podziemnych korytarzach.

Nazwa dżdżownica związana jest z jej pojawianiem się podczas i po deszczu (po staropolsku – dżdżu). Gdy pada deszcz, korytarze wypełniają się wodą, dżdżownice muszą szybko wydostać się na powierzchnię ziemi, aby mieć czym oddychać.

Dżdżownice w ogrodzie

W Polsce występują 32 gatunki dżdżownic, ale najczęściej spotykanych jest zaledwie 10. Dla ogrodników najważniejsze są dwa gatunkidżdżownica ziemna znana także jako dżdżownica zwyczajna lub rosówka oraz kompostowiec różowy bardziej znany pod nazwą dżdżownica kalifornijska lub dżdżownica kompostowa.

  • Dżdżownica ziemna (łac. Lumbricus terrestris) jest większa, potrafi bardzo głęboko penetrować glebę (nawet do 1 metra głębokości), żywi się cząstkami gleby, opadłymi liśćmi, obumarłymi korzeniami i innymi resztkami organicznymi. To rodzimy gatunek i radzi sobie doskonale z naszymi mroźnymi zimami.

  • Dżdżownica kalifornijska (łąc. Eisenia fetida) ma 6-8 cm długości, żywi się świeżymi resztkami organicznymi. Wymaga bardzo wilgotnego środowiska oraz ciepła – dlatego też w kompostowniku czuje się doskonale. Aby przeżyła zimowe mrozy - pryzmę kompostowa musimy ocieplić słomą.

 

Pożyteczna rola dżdżownic

  • Odżywiają się związkami mineralnymi i organicznymi zawartymi glebie oraz w rozkładających się resztkach roślin i zwierząt. Powodują rozkład materii organicznej i równomierne jej rozmieszczenie w glebie, a w efekcie zwiększają przyswajanie przez rośliny wielu składników mineralnych (np. azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia).

  • Niestrawione resztki wydalane są jako tzw. koprolity – t.j. grudki żyznej próchnicy.

  • Tworzą korzystną strukturę gruzełkowatą gleby.

  • Przez drążenie korytarzy w glebie powodują jej spulchnianie, napowietrzenie i lepsze nawodnienie, a także rozrastanie się korzeni roślin.

  • Są ważnym źródłem pokarmu dla różnych zwierząt ogrodowych. Mogą się nimi żywić np. żaby, ptaki i krety.

  • Mają znaczący wpływ na szybkość rozkładu materii organicznej w pryzmie kompostowej.

Koprolity (fot. Muhammad Mahdi Karim CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 Wikimedia Commons)

Koprolity to gruzełkowate odchody dżdżownic, które sprawiają, że ziemia ma lepszą strukturę i w efekcie staje się żyźniejsza.

Dżdżownice w kompoście (fot. Yun Huang Yong Flickr CC BY 2.0)

Dżdżownice w pryzmie kompotowej produkują wermikompost, z którego powstaje cenny nawóz nazywany biohumusem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Natfot Pixabay, zdjęcia w tekście: Muhammad Mahdi Karim www.micro2macro.net Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5Yun Huang Yong Flickr CC BY 2.0

 

Autor
Pożyteczne dżdżownice | Jak wyglądają? Jaka jest ich rola w ogrodzie?
Pożyteczne dżdżownice | Jak wyglądają? Jaka jest ich rola w ogrodzie?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość ogrodnik124333

26-10-2020 18:19

Znalazłem sklep z dżdżownicami kalifornijskimi za spoko pieniądze https://dzdzownice.eu

Gość Matylda Ogarb

23-09-2020 17:04

Ale to fajne i przydatne

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl