Jak wygląda dżdżownica?
Ciało dżdżownicy składa się z jednorodnych segmentów (pierścieni), jest wydłużone i wąskie, koloru różowo-czerwonawego, osiąga długość od 2 do kilkudziesięciu cm (w zależności od gatunku). Pokryte jest śluzem, który ułatwia poruszanie się w podziemnych korytarzach.
Dżdżownice w ogrodzie
W Polsce występują 32 gatunki dżdżownic, ale najczęściej spotykanych jest zaledwie 10. Dla ogrodników najważniejsze są dwa gatunki – dżdżownica ziemna znana także jako dżdżownica zwyczajna lub rosówka oraz kompostowiec różowy bardziej znany pod nazwą dżdżownica kalifornijska lub dżdżownica kompostowa.
- Dżdżownica ziemna (łac. Lumbricus terrestris) jest większa, potrafi bardzo głęboko penetrować glebę (nawet do 1 metra głębokości), żywi się cząstkami gleby, opadłymi liśćmi, obumarłymi korzeniami i innymi resztkami organicznymi. To rodzimy gatunek i radzi sobie doskonale z naszymi mroźnymi zimami.
- Dżdżownica kalifornijska (łąc. Eisenia fetida) ma 6-8 cm długości, żywi się świeżymi resztkami organicznymi. Wymaga bardzo wilgotnego środowiska oraz ciepła – dlatego też w kompostowniku czuje się doskonale. Aby przeżyła zimowe mrozy - pryzmę kompostowa musimy ocieplić słomą.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Pożyteczna rola dżdżownic
- Odżywiają się związkami mineralnymi i organicznymi zawartymi glebie oraz w rozkładających się resztkach roślin i zwierząt. Powodują rozkład materii organicznej i równomierne jej rozmieszczenie w glebie, a w efekcie zwiększają przyswajanie przez rośliny wielu składników mineralnych (np. azotu, potasu, fosforu, magnezu i wapnia).
- Niestrawione resztki wydalane są jako tzw. koprolity – t.j. grudki żyznej próchnicy.
- Tworzą korzystną strukturę gruzełkowatą gleby.
- Przez drążenie korytarzy w glebie powodują jej spulchnianie, napowietrzenie i lepsze nawodnienie, a także rozrastanie się korzeni roślin.
- Są ważnym źródłem pokarmu dla różnych zwierząt ogrodowych. Mogą się nimi żywić np. żaby, ptaki i krety.
- Mają znaczący wpływ na szybkość rozkładu materii organicznej w pryzmie kompostowej.
Koprolity to gruzełkowate odchody dżdżownic, które sprawiają, że ziemia ma lepszą strukturę i w efekcie staje się żyźniejsza. |
Dżdżownice w pryzmie kompotowej produkują wermikompost, z którego powstaje cenny nawóz nazywany biohumusem. |
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Natfot Pixabay, zdjęcia w tekście: Muhammad Mahdi Karim www.micro2macro.net Wikimedia Commons CC BY-SA 2.5, Yun Huang Yong Flickr CC BY 2.0