Logo
Logo

Nawóz z hodowli owadów? Do czego wykorzystać hermikompost?

Przemysłowa hodowla owadów na białko generuje przy okazji nawóz, który można wykorzystać w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych. Praktyczne aspekty takiego podejścia w duchu "zero waste" ocenia prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Zuzanna Sawinska wraz z zespołem. O badaniach poinformowała rzeczniczka poznańskiej uczelni.

Spis treści
Na czym polega hermikompostowanie? Jakie owady mogą produkować kompost? Jak wykorzystać nawóz z odchodów owadów w uprawie roślin?

Hermikompostowanie – wykorzystanie larw hermetii do kompostowania odpadków organicznych

Eksperci oceniają, że do 2050 r. rolnictwo będzie musiało zaspokoić potrzeby żywieniowe niemal 10 mld ludzi. Biorąc pod uwagę dewastację gruntów rolnych i światowe niedobory wody, jednym z rozwiązań mogą być takie trendy, jak zero waste czy alternatywne źródła białka, które pozwolą zaspokoić rosnące zapotrzebowanie - bez niszczenia środowiska naturalnego. 

"Wbrew powszechnym twierdzeniom rolnictwo w bardzo wielu zakresach jest zero waste" - zauważa prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr hab. Zuzanna Sawinska.

Od zarania dziejów w produkcji z dużym powodzeniem wykorzystuje się np. obornik, czyli odpad z produkcji zwierzęcej. W kolejnych latach do zastosowania w uprawach wprowadzane były komposty, nawozy zielone, pofermenty z biogazowni czy w ostatnim czasie osady ściekowe jako nawóz” – wymienia badaczka z Katedry Agronomii na Wydziale Rolnictwa, Ogrodnictwa i Bioinżynierii.

Jej zdaniem to nie koniec możliwości wykorzystania „odpadów” w produkcji roślinnej. Coraz częściej słyszy się bowiem o owadach jako dobrym źródle białka w żywieniu zwierząt czy ludzi. A co będzie się działo z tym, co owady zjedzą i wydalą? Otóż powstaje z tego naturalny nawóz, który może znaleźć zastosowanie w rolnictwie, ogrodnictwie czy w uprawach hobbystycznych.

Słyszeliście kiedyś takie hasła jak BSF lub Black Soldier Fly czyli "czarna mucha żołnierka"? Oba terminy dotyczą gatunku muchówki, której larwy mogą już wkrótce całkowicie zrewolucjonizować biotechnologię przetwarzania odpadów organicznych.

 

Do czego stosować nawóz z odchodów Hermetia illucens?

W jaki sposób, w jakich dawkach, w przypadku jakich roślin - i czy w ogóle taki nawóz będzie mógł znaleźć zastosowanie? Prof. Sawinska ocenia to wraz z zespołem współpracowników z Katedry Agronomii w ramach prowadzonego dla HiProMine projektu badawczego „Opracowanie technologii wytwarzania nawozu organicznego (w postaci peletu/granulatu) na bazie odchodów Hermetia illucens i zbadanie jego oddziaływania na wybrane rośliny".

„Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące; wskazują, że istnieje możliwość zastosowania nawozu z odchodów Hermetia illucens zarówno w uprawie jęczmienia ozimego, życicy trwałej, jak sałaty czy bazylii” – wyjaśnia prof. Sawinska.

"Aktualnie testujemy różne dawki tego nawozu, sposoby stosowania. Będziemy także sprawdzać, jak radzą sobie oceniane w badaniach rośliny w warunkach stresu suszy w przypadku zastosowania tego nawozu - oczywiście w porównaniu z kombinacjami, w których nawóz na bazie odchodów Hermetia illucens nie był stosowany. Jeszcze wiele ciekawych obserwacji przed nami".

Źródło: Nauka w Polsce - PAP, zdjęcie tytułowe: TaraPatta / Depositphotos

Autor
 Nawóz z hodowli owadów? Do czego wykorzystać hermikompost?
 Nawóz z hodowli owadów? Do czego wykorzystać hermikompost?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)