Logo
Logo

Kompost z trawy | Jak zrobić? Jak wykorzystać?

W trakcie sezonu ogrodniczego koszenie trawników to jedna z podstawowych prac w ogrodach. Ścięta trawa w większości przypadków staje się tzw. odpadem zielonym, a może być jeszcze pożytecznie wykorzystana np. do ściółkowania rabat lub do uzyskania kompostu – cennego, naturalnego nawozu. Jak zrobić kompost z trawy i do czego go wykorzystać?

Spis treści
Dlaczego warto wykorzystać skoszoną trawę i zrobić z niej kompost? Jak prawidłowo przekopostować trawę, by szybko się rozłożyła? Do czego wykorzystać kompost z trawy? Jak go zastosować w ogrodzie?

Wykorzystaj skoszoną trawę!

Aby wykorzystać ściętą trawę do stworzenie naturalnego nawozu, czyli kompostu potrzebny jest kompostownik. Można zbudować go samodzielnie (np. z desek lub wykorzystując drewniane skrzynie lub palety) albo kupić gotowy w sklepie lub centrum ogrodniczym. Optymalny kompostownik powinien mieć powierzchnię nie większą niż 1m sześcienny, stać w lekko zacienionym, osłoniętym od wiatru miejscu i na przepuszczalnym podłożu (aby nadmiar wilgoci mógł być swobodnie odprowadzany). Warto także tak skonstruować kompostownik (albo wybrać taki model gotowy), aby łatwo było pobierać gotowy kompost do nawożenia roślin.

Jak kompostować trawę?

Warto pamiętać, że kompost złożony tylko z warstw ściętej trawy nie będzie miał dużej wartości – powstanie wtedy z czasem gnijąca, mazista materia, nie przepuszczająca powietrza i wydzielająca nieprzyjemny zapach. Z tego względu przemieszanie ściętej trawy w kompostowniku z innymi materiałami organicznymi i ich rozdrobnienie jest konieczne dla uzyskania dobrego kompostu.

Mogą to być wszystkie odpady organiczne z ogrodu i gospodarstwa domowego: liście (bez oznak chorób), fragmenty zielonych warzyw i kwiatów po ścięciu, pokrzywy, obierki z warzyw i owoców, fusy z kawy i herbaty, skorupki jaj, popiół drzewny. Należy unikać wrzucania do kompostu mięsa, kości i tłuszczy, papieru zadrukowanego kolorowym drukiem oraz liści orzecha włoskiego i dębu (długo i trudno się rozkładają).

W sprzedaży znajdziemy także różne preparaty przyspieszające kompostowanie, wzbogacające świeżą masę kompostową w naturalne mikroorganizmy. Dodawanie ich do kompostu nie jest konieczne, ale z pewnością przyczyni się do ograniczenia rozwoju niepożądanych związków i przyspieszy proces rozkładu materii organicznej. Ważna jest także odpowiednia wilgotność i jeśli kompost jest wyraźnie bardzo suchy, po prostu wystarczyć trochę polać go wodą.

Należy pamiętać, że właściwy proces kompostowania wymaga przede wszystkim dostępu tlenu, czyli cyrkulacji powietrza. Dlatego, przed wrzuceniem do kompostownika pierwszej warstwy skoszonej trawy, na jego dnie najlepiej ułożyć gałęzie lub słomę i przykryć je siatką

Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Aktywator – przyspiesza kompostowanie
Active Komposter dostarcza mikroorganizmom niezbędnego azotu. Dzięki temu samodzielnie uzyskujemy najwyższej jakości, naturalny nawóz, który jest odpowiedni dla wszystkich roślin. Dodatkowo kompostowanie pozwala na zagospodarowanie odpadów organicznych pochodzących z domu i ogrodu, co obniża koszty utylizacji.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Zachowanie właściwego obiegu powietrza bardzo ważne jest także w czasie kompostowania, dlatego poszczególne warstwy dodawane do kompostownika muszą być układane na przemian, czyli materię organiczną świeżą (np. skoszona trawa, resztki roślin) przekładamy warstwą suchą (np. suche gałęzie lub słoma). Sucha warstwa rozdziela i rozluźnia kompostowany materiał, dzięki czemu zapobiega gniciu.

Gotowy kompost z trawy (po około roku) wybieramy i wykorzystujemy, a pozostałą część, która jeszcze nie jest gotowa, warto przemieszać za pomocą grabi dla lepszego napowietrzenia i pozostawić dalej w kompostowniku.

Ważne! Nie należy przeznaczać na kompost trawy, opryskiwanej wcześniej herbicydami! Przed wrzuceniem ściętej trawy do kompostownika warto przez 2-3 dni lekko ją podsuszyć, np. rozrzucić na ziemi przy kompostowniku. Dzięki temu, pozbędziemy się nadmiaru wilgoci z trawy i jednocześnie zmniejszy ona swoją objętość.

 

Jak stosować kompost z trawy?

Wiosną, gdy tylko ziemia rozmarznie można ją zasilić gotowym kompostem – kilkucentymetrową warstwę rozrzucamy na całej powierzchni i zagrabiamy, lekko mieszając z glebą. Podobnie można zasilić i zagrabić także trawniki lub zastosować uzyskany kompost jako ściółkę pod rośliny, np. drzewa i krzewy owocowe i ozdobne (z wyjątkiem kwasolubnych). Kompost z trawy można zastosować też jesienią, aby przygotować glebę na przyszły sezon. Wystarczy rozłożyć jego warstwę i przekopać glebę, aby dobrze przemieszać materię organiczną z podłożem. Takim kompostem można także obsypać (kopczykować) przed zimą, rośliny wrażliwe na mróz.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Paweł Romanowski

Autor
Kompost z trawy | Jak zrobić? Jak wykorzystać?
Kompost z trawy | Jak zrobić? Jak wykorzystać?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl