Logo
Logo

Termometr do kompostu | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Kompostownik znacząco przyspiesza naturalne procesy rozkładu. To doskonały sposób na wykorzystanie resztek roślin do uzyskania wartościowego nawozu. Nawożenie kompostem jest wydajne, bezpieczne i łatwe, gdyż ciężko go przedawkować. Dodatkowo założenie kompostownika jest niezwykle proste, ale niezbędne do tego są odpowiednie akcesoria, jak np. termometr do kompostu. Po co i jak stosować termometr do kompostu?

Spis treści
Dlaczego powinniśmy znać temperaturę kompostu? Jak prawidłowo używać termometr do kompostu? Jak wygląda i gdzie kupić termometr do kompostu?

Dlaczego warto kupić termometr do kompostu?

Utrzymanie prawidłowej temperatury pryzmy jest niezwykle ważne dla optymalnego rozkładu. Dodatkowo pomiar temperatury daje informacje, które umożliwiają wybranie najlepszego momentu do obrócenia pryzmy lub jej zwilżenia, co znacząco przyspiesza kompostowanie, a jednocześnie zapobiega rozwojowi chorób i niepożądanych mikroorganizmów. Warto bowiem pamiętać, że do prawidłowego kompostowania niezbędna jest odpowiednia temperatura, wilgotność i dostęp do powietrza. Zapewnia to nie tylko szybkie kompostowanie, ale przede wszystkim zapobiega procesom gnilnym, które mogą sprawić, że kompost stanie się niebezpieczny dla zdrowia. Co więcej, termometr do kompostu, dzięki jego budowie można również wykorzystać do pomiarów temperatury w glebie np. w szklarniach, czy podczas rozsadzania i nasadzania młodych roślin.

Jak używać termometru do kompostu?

Używanie termometru do kompostu jest niezwykle proste. Wystarczy wbić końcówkę termometru do połowy pryzmy i odczekać około 1 minutę. Po tym czasie można odczytać wynik pomiaru, pamiętając, że idealna temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza, jednak zakres temperatur od 25 do 40 stopni również będzie wystarczający, chociaż rozkład będzie przebiegał wolniej.

Niezwykle ważne jest również, aby pomiar przeprowadzić w różnych miejscach kompostownika i na różnej głębokości, co pozwoli lepiej ocenić panujące warunki. Pomiary przy prawidłowym zakresie temperatur powinno się powtarzać co 3-4 dni. Przy zbyt wysokiej temperaturze zaleca się podlanie i obrócenie pryzmy, co zapobiegnie obumieraniu pożytecznych mikroorganizmów.

Jak wygląda termometr do kompostu?

Termometr do kompostu ma długi i ostry szpikulec, dzięki czemu można z łatwością wbić go nawet w zbity materiał. Dodatkowo długi szpikulec umożliwia mierzenie temperatury w środku pryzmy, aby zapewnić optymalne warunki dla uzyskania wartościowego nawozu. Na szpikulcu znajduje się okrągła i czytelna tarcza, na której można wygodnie odczytać wynik przeprowadzonego pomiaru. Co więcej, na tarczy poza skalą temperatury zaznaczone są również kolorami zakresy: zbyt niski, optymalny i zbyt wysoki. To znacząco ułatwia prawidłowe odczytanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury kompostu.

Wybierz termometr do kompostu

Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Bardzo przydatny, specjalny termometr, za pomocą którego będziemy mogli dokładnie kontrolować proces kompostowania.
Przejdź do sklepu

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: meineresterampe / Pixabay ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Termometr do kompostu | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Termometr do kompostu | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)