Logo
Logo
45
Do góry

Naturalne nawożenie gleby

Nawożenie jest niezbędne, by gleba rodziła zdrowe i dorodne plony, jednak wbrew powszechnej opinii można to robić bez chemii. Poznaj nasze metody na naturalne zasilanie gleby. Zastosuj je jesienią, wiosną, lub w trakcie sezonu, by przygotować wzmocnić swoje rośliny.

Nawóz naturalny (organiczny) nie jest produkowany przez człowieka, ale przez samą naturę (człowiek tylko może pomóc stworzyć odpowiednie warunki do jego powstania), dlatego tak doskonale nadaje się do zasilania gleby!

Większość gleb ogrodowych jest wystarczająco zasobnych w składniki mineralne, ale ubogich w materię organiczną! Dlatego pierwszeństwo powinno mieć zawsze nawożenie organiczne. Nawozy mineralne (sztuczne) uzupełniają tylko nawożenie organiczne, a nie odwrotnie! Nie są wcale potrzebne, gdy gleba jest racjonalnie wykorzystywana i wzbogacana w materię organiczną i składniki mineralne pochodzące z nawozów naturalnych.

Po co i czym nawozić organicznie?

Nawożenie organiczne powinno być stosowane regularnie i uzupełniane ściółkowaniem. Nawozy sztuczne stosuje się tylko jako uzupełnienie niedoborów, gdyż służą przede wszystkim szybkiemu zaopatrzeniu roślin w potrzebne im mikro i makroelementy - pierwiastki niezbędne do wzrostu.

Jednak będą one dostępne dla roślin tylko wtedy, gdy gleba będzie zasobna w próchnicę, która nie tylko odżywia, ale zmienia jej strukturę – poprawia przepuszczalność (gleb ciężkich) i zdolność do magazynowania wody (gleb lekkich), ale także działa jak magnes na dżdżownice, które użyźniają ją swoimi odchodami.

Nawozy organiczne dostarczają do gleby także miliony pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne i przeprowadzają skomplikowane procesy chemiczne umożliwiające roślinom pobieranie składników mineralnych z nawozów sztucznych.

Nawozów organicznych wprawdzie nie przedawkujesz, jednak stosuj je z umiarem. Nie wszystkie rośliny lubią świeży obornik i zbyt żyzną glebę bogatą w próchnicę. Nim zastosujesz nawożenie, sprawdź w katalogu roślin jakie wymagania mają Twoje rośliny.

Zdrowa gleba to zdrowe plony.
Zasilaj ją regularnie i najlepiej - naturalnie!

 

Obornik

Świeży jest trudno dostępny, jednak bez problemu można kupić jego suszoną wersję – obornik granulowany. Posiada wszystkie właściwości świeżego, a jest wygodny w stosowaniu i bezzapachowy! Świeży obornik stosuj jesienią i przekop dokładnie z ziemią, by dobrze się rozłożył (nierozłożony może „spalić” rośliny). Suszony możesz stosować przez cały sezon, rozsypując go na rabatach lub między grządkami i lekko przekopując z wierzchnią warstwą gleby. Nawóz szybko się rozłoży, wprowadzi do gleby cenną próchnicę i zwabi pożyteczne dżdżownice, które rozprowadzą go do głębszych warstw gleby.

nawóz organiczny - obornik fot. kondor83 - fotolia.com
fot. kondor83 - fotolia.com
Obornik rozkłada się w wolno, równomiernie zaopatrując glebę w składniki pokarmowe (pełne ich wykorzystanie następuje stopniowo w ciągu 3-4 lat). Świeży obornik możesz z powodzeniem zastąpić suszonym granulowanym, który nie posiada nieprzyjemnego zapachu.

Kompost

To najprawdziwsze „czarne złoto ogrodników” – najlepsze podłoże, nawóz i polepszacz glebowy w jednym! Zrobisz go samodzielnie, łatwo i szybko, a co najważniejsze – bezkosztowo! Wykorzystaj liście, skoszoną trawę, obierki z warzyw i owoców, a nawet cienkie patyki i tekturę. Ułóż warstwami w cieniu, na skraju ogrodu, podlej i poczekaj, aż się rozłoży. To co zbierzesz i wyrzucisz na kompost, wróci niebawem do gleby w postaci czarnej ziemi, wzbogacając ją i poprawiając jej strukturę. W małej kupce kompostu ukryte są miliony pożytecznych mikroorganizmów, które zainicjują w glebie pozytywne procesy. Stosuj go do podsypywania wszystkich roślin w ogrodzie – warzyw, roślin owocowych i ozdobnych!

nawóz organiczny - kompost fot. coco Fotolia.com
fot. coco - Fotolia.com
Kompost to doskonała alternatywa dla obornika. Z resztek roślin i niepotrzebnych odpadów organicznych uzyskasz doskonałe podłoże pod wszystkie uprawy roślin ogrodowych. Pamiętaj, by na kompostownik trafiały tylko wartościowe składniki, a nie śmieci z ogrodu. Zdrowa gleba to zdrowe rośliny!

Biohumus

Zwany jest wermikompostem lub wormhumusem, bo pochodzi z odchodów dżdżownic kalifornijskich, żerujących na pryzmach z obornikiem, torfem lub kompostem. Trawią one materię organiczną wzbogacając ją w miliony pożytecznych mikroorganizmów, żerujących w ich przewodzie pokarmowym i przekształcają składniki mineralne w formy dostępne dla roślin. Wodne roztwory biohumusu (w rozcieńczeniu z wodą 1:10) stosuj bez obaw do podlewania gleby wszystkich roślin ogrodowych i domowych. Nawozu nie da się przedawkować, a jego pozytywne działanie szybko zauważysz, gdyż rośliny będą silniejsze i odporniejsze na choroby.

nawóz naturalny - biohumus fot. kaliantye Fotolia.com
fot. kaliantye - Fotolia.com
Biohumus (zmieszany z wodą) wykorzystaj do podlewania i nawożenia wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych, Dżdżownice kalifornijskie potrafią przerobić materię organiczną w doskonały nawóz. Nie dość, że odżywiasz glebę, to jeszcze wzmocnisz swoje uprawy i uodpornisz je na choroby i szkodniki.

Gnojówka z pokrzywy

Z tych (nie)zwykłych, parzących chwastów można bardzo łatwo stworzyć cenny nawóz i wyjątkowo skuteczny naturalny preparat ochrony roślin. Wystarczy ściąć 1 kg świeżego ziela (liści i łodyg), włożyć do beczki i zalać 10 l wody. Po dwóch tygodniach w ciepłym i zacienionym miejscu gnojówka zacznie wydawać przykry zapach – to znak, że jest gotowa! Roztworem po rozcieńczeniu możesz nawozić – podlewać rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskiwać przeciwko chorobom i szkodnikom (1:20). Warto dodać do pokrzyw trochę żywokostu, który znacznie wzbogaci nawóz lub czosnku, który wzmocni właściwości biobójcze.

nawóz naturalny - gnojówka fot. fotoliaanjak Fotolia.com
fot. fotoliaanjak Fotolia.com
Pokrzywa jest jedną z najbardziej niedocenianych roślin. Niesłusznie uważana za chwast, powinna na stałe zagościć w każdym ogrodzie. Zrobienie z niej nawozu jest niezwykle proste, a efekty jego działania mogą zadziwić niejednego doświadczonego ogrodnika.

Nawozy zielone

To odpowiednie, szybkorosnące rośliny, które po kilku tygodniach wzrostu w gruncie przekopuje się z glebą, by rozłożyły się, wzbogacając ją w cenną próchnicę i składniki mineralne. Wysiewa się je w wakacje, by przekopać jesienią, po to, by miały czas się rozłożyć przed kolejnym sezonem. Najczęściej wykorzystuje się łubin, seradelę i facelię – rośliny bobowate (motylkowate), które dzięki temu, że ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami nitryfikacyjnymi, mają zdolność do wiązania i wykorzystywania azotu z powietrza. Po przekopaniu ich z glebą, ten cenny pierwiastek pozostanie w podłożu.

zielony nawóz fot. LianeM Fotolia.com
fot. LianeM Fotolia.com
Nawozy zielone to najlepszy sposób na naturalne nawożenie gleby. Doskonale poprawiają jej strukturę i dostarczają cennej próchnicy. Korzenie roślin transportują cenne związki mineralne z głębszych warstw, które po zaoraniu, przekopaniu i rozłożeniu się roślin wracają do gleby.
 
   
  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: maxlkt - Pixabay.com

Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (23)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu