Logo
Logo
169
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Naturalne nawożenie gleby | Co, jak i kiedy stosować?

Nawożenie jest niezbędne, by rośliny rodziły zdrowe i dorodne plony. Wielu sięga po pomoc odpowiednio wyprodukowanych nawozów sztucznych ale pamiętajmy, że równie dobrze możemy sobie poradzić bez nich! Poznaj nasze metody na naturalne nawożenie gleby i zastosuj je jesienią, wiosną, lub w trakcie sezonu.

 

Większość gleb ogrodowych jest wystarczająco zasobnych w składniki mineralne, ale ubogich w materię organiczną, dlatego pierwszeństwo powinno mieć zawsze nawożenie organiczne. 

Nawóz naturalny (organiczny) jest produkowany przez samą naturę, człowiek tylko może pomóc stworzyć odpowiednie warunki do jego powstania. Doskonale nadaje się do zasilania gleby.

Nawozy mineralne (sztuczne) uzupełniają tylko nawożenie organiczne, a nie odwrotnie! Nie są wcale potrzebne, gdy gleba jest racjonalnie wykorzystywana i wzbogacana w materię organiczną i składniki mineralne pochodzące z nawozów naturalnych.

Po co i czym nawozić naturalnie? | 5 najlepszych nawozów!

Nawożenie organiczne powinno być stosowane regularnie i uzupełniane ściółkowaniem. Nawozy sztuczne stosuje się tylko jako uzupełnienie niedoborów, gdyż służą przede wszystkim szybkiemu zaopatrzeniu roślin w potrzebne im mikro i makroelementy – pierwiastki niezbędne do wzrostu.

Składniki mineralne będą jednak dostępne dla roślin tylko wtedy, gdy gleba będzie zasobna w próchnicę, która nie tylko odżywia, ale zmienia jej strukturę – poprawia przepuszczalność (gleb ciężkich) i zdolność do magazynowania wody (gleb lekkich). Działa też jak magnes na dżdżownice, które użyźniają ziemię swoimi odchodami. Nawozy organiczne dostarczają do gleby także miliony pożytecznych mikroorganizmów, które rozkładają resztki roślinne i przeprowadzają skomplikowane procesy chemiczne umożliwiające roślinom pobieranie składników mineralnych z nawozów sztucznych.

Nawozów organicznych wprawdzie nie przedawkujesz, jednak stosuj je z umiarem. Nie wszystkie rośliny lubią świeży obornik i zbyt żyzną glebę bogatą w próchnicę. Nim zastosujesz nawożenie, sprawdź w katalogu roślin jakie wymagania mają Twoje rośliny. 

Obornik

Świeży jest trudno dostępny, jednak bez problemu można kupić jego suszoną wersję – obornik granulowany. Posiada wszystkie właściwości świeżego, a jest wygodny w stosowaniu i bezzapachowy!

  • Świeży obornik stosuj jesienią i przekop dokładnie z ziemią, by dobrze się rozłożył (nierozłożony może "spalić" rośliny).
  • Suszony obornik możesz stosować przez cały sezon, rozsypując go na rabatach lub między grządkami i lekko przekopując z wierzchnią warstwą gleby. Nawóz ten szybko się rozłoży, wprowadzi do gleby cenną próchnicę i zwabi pożyteczne dżdżownice, które rozprowadzą go do głębszych warstw gleby.

Nawóz organiczny - obornik, fot. Kondor83 - Fotolia
Fot. kondor83/Fotolia

Świeży obornik rozkłada się w wolno, równomiernie zaopatrując glebę w składniki pokarmowe (pełne ich wykorzystanie następuje stopniowo w ciągu 3-4 lat).

Kompost

To najprawdziwsze "czarne złoto ogrodników" – najlepsze podłoże, nawóz i polepszacz glebowy w jednym! Zrobisz go samodzielnie, łatwo i szybko, a co najważniejsze – bezkosztowo!

Wykorzystaj liście, skoszoną trawę, obierki z warzyw i owoców, skorupki jajek, a nawet cienkie patyki i tekturę. Ułóż warstwami w cieniu, na skraju ogrodu, podlej i poczekaj, aż się rozłoży. To co zbierzesz i wyrzucisz na kompost, wróci niebawem do gleby w postaci czarnej ziemi, wzbogacając ją i poprawiając jej strukturę. W małej kupce kompostu ukryte są miliony pożytecznych mikroorganizmów, które zainicjują w glebie pozytywne procesy.

Stosuj go do podsypywania wszystkich roślin w ogrodzie – warzyw, roślin owocowych i ozdobnych!

Nawóz organiczny - kompost, fot. coco - Fotolia
Fot. coco/Fotolia

Kompost to doskonała alternatywa dla obornika. Z resztek roślin i niepotrzebnych odpadów organicznych uzyskasz doskonałe podłoże pod wszystkie uprawy roślin ogrodowych. Pamiętaj, by na kompostownik trafiały tylko wartościowe składniki, a nie śmieci z ogrodu.

Biohumus

Zwany jest wermikompostem lub wormhumusem, bo pochodzi z odchodów dżdżownic kalifornijskich, żerujących na pryzmach z obornikiem, torfem lub kompostem.

Trawią one materię organiczną wzbogacając ją w miliony pożytecznych mikroorganizmów, żerujących w ich przewodzie pokarmowym i przekształcają składniki mineralne w formy dostępne dla roślin.

Wodne roztwory biohumusu (w rozcieńczeniu z wodą 1:10) stosuj bez obaw do podlewania gleby wszystkich roślin ogrodowych i domowych. Nawozu nie da się przedawkować, a jego pozytywne działanie szybko zauważysz, gdyż rośliny będą silniejsze i odporniejsze na choroby.

Nawóz organiczny  - biohumus, fot. kaliantye - Fotolia
Fot. kaliantye/Fotolia

Biohumus (zmieszany z wodą) wykorzystaj do podlewania i nawożenia wszystkich roślin ogrodowych i doniczkowych, Dżdżownice kalifornijskie potrafią przerobić materię organiczną w doskonały nawóz. Nie dość, że odżywiasz glebę, to jeszcze wzmocnisz swoje uprawy i uodpornisz je na choroby i szkodniki.

Gnojówka z pokrzywy

Z tych (nie)zwykłych, parzących chwastów można bardzo łatwo stworzyć cenny nawóz i wyjątkowo skuteczny naturalny preparat ochrony roślin.

Wystarczy ściąć 1 kg świeżego ziela (liści i łodyg), włożyć do beczki i zalać 10 l wody. Po dwóch tygodniach w ciepłym i zacienionym miejscu gnojówka zacznie wydawać przykry zapach – to znak, że jest gotowa! Roztworem po rozcieńczeniu możesz nawozić – podlewać rośliny (1 część gnojówki na 10 części wody) lub opryskiwać przeciwko chorobom i szkodnikom (1:20). Warto dodać do pokrzyw trochę żywokostu, który znacznie wzbogaci nawóz lub czosnku, który wzmocni właściwości biobójcze.

Nawozy zielone

To odpowiednie, szybkorosnące rośliny, które po kilku tygodniach wzrostu w gruncie przekopuje się z glebą, by rozłożyły się, wzbogacając ją w cenną próchnicę i składniki mineralne. Wysiewa się je w wakacje, by przekopać jesienią, po to, by miały czas się rozłożyć przed kolejnym sezonem. Najczęściej wykorzystuje się łubin, seradelę i facelię – czyli głównie rośliny bobowate (motylkowate), które dzięki temu, że ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami nitryfikacyjnymi, mają zdolność do wiązania i wykorzystywania azotu z powietrza. Po przekopaniu ich z glebą, ten cenny pierwiastek pozostanie w podłożu.

Nawóz organiczny - zielony nawoz, fot. LianeM - Fotolia
Fot. LianeM/Fotolia

Nawozy zielone to najlepszy sposób na naturalne nawożenie gleby.

logo BudujemyDom.pl
Źródło: Jesienne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 9/2017,
tekst: Paweł Romanowski,
zdjęcie tytułowe: maxlkt/Pixabay.
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (41)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Tydzień 2, Sentencja nr:7
Dla wielu ptaków przysmakiem jest tłuszcz zwierzęcy (słonina lub łój), a także zalane roztopionym tłuszczem nasiona i orzechy – tzw. zimowe kule. Powieśmy je i uzupełniajmy karmniki w okresie, gdy ptaki mają problem ze znalezieniem pokarmu przez warstwę śniegu.
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Tydzień 2, Sentencja nr:5
Możemy zająć się świerkiem lub jodłą w donicy, które służyły jako choinka – drzewko umieszcza się w jasnym, chłodnym pomieszczeniu – nie wolno wystawiać go na dwór, gdyż może zmarznąć! Należy je regularnie podlewać, aż do wiosny (koniec marca, kwiecień), kiedy wysadza się je do ogrodu.
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Tydzień 2, Sentencja nr:4
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Tydzień 2, Sentencja nr:3
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste. Podczas cięcia drzew owocowych usuwajmy z nich też "mumie", czyli owoce pozostałe na gałęziach. UWAGA – nie formujemy gatunków takich jak klon, grab czy brzoza, które cięte wiosną wydzielają duże ilości soków, tzw. płaczą. Te rośliny formuje się je od czerwca do września.
Tydzień 2, Sentencja nr:1
Tydzień 2, Sentencja nr:1
W okresie styczniowych odwilży podlewajmy krzewy zimozielone. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie. Sprawdźmy też, czy nasze rośliny doniczkowe na balkonach i tarasach są dobrze osłonięte przed mrozami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu