Logo
Logo

Jak zrobić naturalny nawóz do roślin doniczkowych? 6 łatwych sposobów!

Rośliny uprawiane w domu, czy też na balkonie lub tarasie w donicach wymagają zwykle większej uwagi niż rośliny ogrodowe. Kluczowe jest ich odpowiednie nawadnianie, a także dokarmianie, aby mogły dobrze się rozwijać. Najtańszym, a jednocześnie ekologicznym i najbezpieczniejszym sposobem zasilania roślin jest stosowanie naturalnych nawozów przygotowanych domowymi sposobami.

Spis treści
Nawóz z fusów po kawie Nawóz z herbaty Nawóz ze skorupek jaj Nawóz po gotowanych warzywach Nawóz ze skórki banana Nawóz z drożdży

Jakim naturalnym nawozem zasilać rośliny doniczkowe?

Oczywiście w sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju gotowe nawozy mineralne, a także preparaty przeznaczone do łatwego i szybkiego zastosowania. Są one skuteczne, ale jednocześnie, przy częstym stosowaniu łatwo nimi przenawozić rośliny i im zaszkodzić. Zawsze najkorzystniej jest zasilać rośliny nawozami organicznymi, przygotowanymi na bazie naturalnych surowców. W ogrodach najlepszym z takich nawozów jest kompost uzyskany z własnego kompostownika lub inne naturalne nawozy, np. obornik lub gnojówki.

Do nawożenia roślin doniczkowych warto rozważyć zakupienie biohumusu, który jest naturalnym nawozem, powstałym z odchodów dżdżownic kalifornijskiej.

Naturalny nawóz do roślin doniczkowych
Naturalny nawóz do roślin doniczkowych
Biohumus Max (Humvit-Eco) - to naturalny, organiczny środek poprawiający właściwości podłoży. Powstał na bazie biohumusu, przeznaczony do zasilania roślin ozdobnych, domowych, trawnika i warzyw. Biohumus to nawóz powstający w wyniku przetrawienia substancji organicznej przez dżdżownice kalifornijskie. Pobudza życie biologiczne gleby i podłoży. Nie istnieje niebezpieczeństwo przenawożenia. Produkt zarejestrowany w wykazie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Te nawozy do roślin doniczkowych możesz zrobić samodzielnie!

Nawet jeśli nie mamy ogrodu albo uprawiamy rośliny w doniczkach, w dość łatwy sposób naturalne nawozy możemy zrobić sami w domu, wykorzystując produkty (czasem uważane za odpady), które każdy z nas ma pod ręką w kuchni. Oto 6 prostych i sprawdzonych przepisów na domowe i naturalne nawozy do roślin doniczkowych:

Naturalny nawóz z fusów po kawie

Po prostu żal wyrzucać fusy po wypitej kawie, ponieważ można je pożytecznie wykorzystać do nawożenia roślin uprawianych zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach. Szczególnie przydatne będą one do nawożenia roślin kwasolubnych i zakwaszania gleby. Aby przygotować nawóz z fusów po kawie, wystarczy je nieco przesuszyć. Następnie można podsypać nimi rośliny, najlepiej mieszając je z wierzchnią warstwą gleby w donicy. W taki sposób można zasilać rośliny raz w miesiącu, ale można także mieszać fusy z wodą i po odstaniu podlewać takim roztworem rośliny.
Dowiedz się więcej

 
 

Nawóz z herbaty

Bardzo pożytecznie można wykorzystać także zużyte torebki od herbaty. Podobnie jak fusy po kawie, są źródłem azotu, a dodatkowo rozkładając się użyźniają glebę. Ponadto, takie zużyte torebki z herbatą świetnie sprawdzą się jako naturalny filtr i pochłaniacz wilgoci, dlatego najkorzystniej umieścić je w podłożu, a najlepiej na dnie doniczki, w strefie korzeniowej roślin.
Dowiedz się więcej

Odżywka do roślin doniczkowych ze skorupek jaj

Od lat wykorzystuje się do zasilania roślin (i gleby) skorupek jaj, które są przede wszystkim naturalnym źródłem sporych ilości wapnia. Umyte i dokładnie pokruszone skorupki mogą posłużyć do zasilania gleby w czasie przesadzania roślin, a także do przygotowania płynnej odżywki (nawozu) do roślin doniczkowych. Aby ją przygotować, umyte i pokruszone skorupki wystarczy zalać wodą i pozostawić na około 7-10 dni. Takim roztworem można śmiało podlewać rośliny (szczególnie potrzebujące zwiększonej ilości wapnia). W analogiczny sposób można wykorzystać przestudzoną wodę po gotowaniu jajek.
Dowiedz się więcej

 
 

Woda po gotowaniu warzyw – naturalne zasilenie roślin

Warto pamiętać, ze podobnie jak woda po ugotowaniu jajek, tak samo pożyteczna będzie woda po gotowanych warzywach, np. marchwi, burakach oraz ziemniakach, która zawiera wiele cennych dla roślin mikroelementów. Należy jedynie pamiętać, że taka woda nie powinna być posolona. Po ostudzeniu, taką odżywką można śmiało podlewać kwiaty doniczkowe.
Dowiedz się więcej

Nawóz do roślin domowych ze skórki banana

Łatwym do przygotowania nawozem do roślin jest wyciąg ze skórek banana. Wystarczy pokroić skórkę na drobne kawałki, umieścić np. w litrowym słoiku i zalać wodą. Aby powstała odżywka, należy odstawić słoik na co najmniej kilka dni. Powstałym roztworem można podlewać rośliny, aby zasilić je np. w azot, potas oraz wiele innych składników odżywczych. Można także rozcieńczać roztwór z wodą i stosować go przy podlewaniu roślin.
Dowiedz się więcej

Domowy nawóz do roślin z drożdży

Łatwo dostępne w każdym sklepie drożdże piekarskie, to tani i skuteczny surowiec do przygotowania odżywki dla roślin. Zawierają wiele odżywczych składników, a jednocześnie neutralizują działanie chorobotwórczych grzybów. Kostkę drożdży (ok. 100 g) wystarczy rozpuścić np. w 10 l ciepłej wody, dokładnie wymieszać i pozostawić na kilka godzin do ostygnięcia. Po tym czasie można już używać odżywki do podlewania roślin (bez rozcieńczania). Taką odżywką można zasilać rośliny co dwa tygodnie.
Dowiedz się więcej

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Valerii_Honcharuk / Depositphotos

Autor
Jak zrobić naturalny nawóz do roślin doniczkowych? 6 łatwych sposobów!
Jak zrobić naturalny nawóz do roślin doniczkowych? 6 łatwych sposobów!
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-dom_i_balkon_rosliny_w_mieszkaniu
NAJNOWSZE TREŚCI