Logo
Logo

10 domowych nawozów do roślin doniczkowych | Zrób je sam!

Podwyżki cen są nieuniknione i jak wiemy, nie omijają też nawozów dla naszych roślin doniczkowych. To sprawia, że coraz częściej szukamy alternatywnych, domowych i tanich rozwiązań, by nawozić nasze kwiaty. Całe szczęście jest ich całkiem sporo. Sprawdźcie 10 tanich "przepisów" na domowe nawozy dla roślin!

Spis treści
Nawóz ze skórek od bananów Nawóz z fusów herbaty i kawy Nawóz ze skorupek jaj Nawóz z drożdży Nawóz z popiołu drzewnego Nawóz z wody po gotowaniu Nawóz z mleka Nawóz z piwa Woda z akwarium jako nawóz Nawóz z cukru

Te domowe nawozy łatwo i tanio zrobisz sam!

Nawóz ze skórek od bananów

W Internecie już od jakiegoś czasu można znaleźć przepisy na robienie nawozu płynnego ze skórek od bananów – nic w tym dziwnego, ponieważ jest to naprawdę wspaniały i bardzo cenny nawóz! Wszystkie części banana mają w sobie dużo składników odżywczych, w tym przede wszystkim, potrzebny do prawidłowego rozwoju i kwitnienia potas.
Dowiedz się więcej o nawożeniu skórami od bananów

Nawóz z fusów herbaty i kawy

Fusy po herbacie i zużyte ziarna kawy zbierają się w dość pokaźnych ilościach w niemal każdym domu. Warto dać im drugie życie i użyć je jako nawozu do roślin doniczkowych. Trzeba jednak pamiętać, że wśród różnych składników odżywczych mają one substancje zakwaszające ziemię. Najlepiej unikać nawożenia kawą i fusami herbacianymi roślin, które lubią gleby zasadowe.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu kawą jak i herbatą

Nawóz ze skorupek jaj

Jak wiadomo, skorupki jaj są w większości zrobione z wapnia – pod postacią węglanu wapnia mają go w sobie aż 93%. Jest to niezwykle ważny pierwiastek w świecie roślin, który m.in. obniża kwasowość podłoża umożliwiając pobieranie z niego niektórych związków, a jednocześnie jest jednym z ważniejszych substancji budulcowych dla roślin (i dla ludzi!). Nie wyrzucaj więc skorupek jajek, a wykorzystuj je w ogrodzie (jak i kuchni!).
 Dowiedz się więcej o nawożeniu skorupkami jaj

Nawóz z drożdży

Drożdże to wyjątkowe jednokomórkowe mikroorganizmy zaliczane do grzybów. Stosując je w formie płynnego nawozu do podlewania kwiatów sprawimy, że korzenie roślin z większą wydajnością będą przyswajać wodę oraz substancje odżywcze. Drożdże dodatkowo są źródłem cennych węglowodanów, witamin (z grupy B), żelaza, aminokwasów i różnych pierwiastków śladowych.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu drożdżami

Nawóz z popiołu drzewnego

Popiół drzewny to bardzo użyteczna rzecz, którą możemy wykorzystywać na wiele sposobów. Jako nawóz będzie on dostarczał do gleby potasu, fosforu, wapnia i inne cenne mikroelementy. Jego zasadowy odczyn sprawi, że będziemy mogli go stosować do odkwaszania, a na koniec popiół poprawi też właściwości fizyczne gleby.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu popiołem

Nawóz z wody po gotowaniu

Woda po gotowaniu ryżu, ziemniaków, marchewek i wielu innych warzyw jest wprost naładowana wieloma składnikami odżywczymi, które są niezwykle cenne dla roślin. Postarajmy się pamiętać o tym, że jest to doskonały nawóz i niech wejdzie nam w nawyk, by nie wylewać od razu wody po gotowaniu!
 Dowiedz się więcej o nawożeniu wodą po gotowaniu ryżu i ziemniaków

Nawóz z mleka

Pomysł na nawożenie mlekiem brzmi dość prowokacyjnie do momentu, gdy dowiemy się, że nie chodzi tu po prostu o podlewanie roślin mlekiem, a bardzo słabym roztworem wodnym mleka. Nie szkodzi on roślinom, a wspomaga pożyteczne organizmy glebowe jak i w pewnym stopniu może dostarczyć kwiatom doniczkowym łatwo przyswajalnego wapnia.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu mlekiem

Nawóz z piwa

Odpowiednio rozcieńczone piwo to bezpieczny nawóz, który dostarczy roślinom wielu składników odżywczych, w tym m.in. azotu. Należy pamiętać, aby przed podlaniem roślin roztworem piwnym odstawić go na dłuższy czas, aby pozbawić płyn gazu.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu roślin piwem

Woda z akwarium jako nawóz

Akwarium wymaga czyszczenia raz na jakiś czas i aby to zrobić wymienia się w nim wodę na świeżą. Ta, której się pozbywamy może się okazać idealnym nawozem na naszych roślin doniczkowych!  
 Dowiedz się więcej o nawożeniu wodą z akwarium

Nawóz z cukru

Nawóz z cukru nie brzmi oszczędnie, ale jest to znany i używany od lat sposób na poprawę kondycji roślin. Warto wiedzieć, jak naprawdę działa i jak prawidłowo nim nawozić.
 Dowiedz się więcej o nawożeniu cukrem


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Daniela Paola Alchapar/Unsplash

Autor
10 domowych nawozów do roślin doniczkowych | Zrób je sam!
10 domowych nawozów do roślin doniczkowych | Zrób je sam!
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl