Logo
Logo

Nawożenie piwem – jak zrobić nawóz z piwa i jak go stosować?

Zdarza się, że po spotkaniu towarzyskim lub obiedzie zostaje nieco niewypitych trunków, w tym piwa. Czasem też, ten słodowo-chmielowy napój może się po prostu przeterminować. Od teraz nie wylewaj go, a wykorzystuj! Wśród wielu zastosowań, do których nadaje się piwo znajdziemy m.in. nawożenie roślin.

Sprawdź nasz przepis na nawóz z piwa oraz dowiedz się, jak go stosować.

Spis treści
Czy piwo może być nawozem dla roślin?
Jak stosować piwo jako nawóz?
Czy piwem można nawozić storczyki?

Ciekawe zastosowanie piwa
Nawóz do roślin

Wśród nietypowych zastosowań piwa można wymienić wiele rzeczy. Może to być kosmetyk do kąpieli, składnik marynat, środek czyszczący, pułapka na ślimaki, mrówki i osy, repelent przeciw szkodnikom oraz – na czym skupimy się w poniższym artykule – nawóz do roślin!

A dokładnie co cennego dla roślin ma w sobie piwo? Piwo w swoim składzie ma dużo drożdży, cukrów, białek oraz składników mineralnych (potas, wapń, magnez, fosfor). Sprawiają one, że piwo stanie się bardzo dobrym i wszechstronnym nawozem naturalnym, który możemy stosować zarówno w ogrodzie jak i u roślin doniczkowych.

Jak stosować piwo jako nawóz?
Krok po kroku

Przed podlewaniem piwem naszych roślin musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: świeże, gazowane piwo nie nadaje się do podlewania roślin! Musimy je rozgazować – doprowadzić do zwietrzenia. W tym celu otwieramy je i odstawiamy na dłuży czas (zwykle jest to ok. pół godziny do godziny) albo gotujemy.

  1. Aby nawozić rośliny piwem należy je najpierw rozcieńczyć z wodą w proporcji ok. 1:4.
  2. Roztworem podlewamy rośliny nie częściej niż raz w miesiącu.
  3. Jeśli nadmiar roztworu zbierze się w podstawce wylewamy go z niej – nie doprowadzamy, by rośliny w nim stały.
  4. Roztworem piwnym można nawozić dolistnie – wystarczy przecierać nim liście roślin za pomocy wacika lub miękkiej szmatki.

Czy piwem można nawozić storczyki?
Nawóz z piwa do orchidei

Wiele osób zadaje pytanie: Czy można nawozić piwem storczyki i czy substancje zawarte w trunku nie uszkodzą ich korzeni? Tak, można to robić. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim nie wolno przesadzić z używaniem tego rozwiązania, ponieważ alkohol obecny w piwie może mieć negatywne skutki dla korzeni powietrznych tych roślin.

By bezpiecznie dokarmić storczyki nawozem z piwa, należy przygotować jego roztwór i nawozić je nim nie częściej niż raz w miesiącu.


Tekst i zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska

Autor
Nawożenie piwem – jak zrobić nawóz z piwa i jak go stosować?
Nawożenie piwem – jak zrobić nawóz z piwa i jak go stosować?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Twoja strona ogrodu