Ciekawe zastosowanie piwa
Nawóz do roślin
Wśród nietypowych zastosowań piwa można wymienić wiele rzeczy. Może to być kosmetyk do kąpieli, składnik marynat, środek czyszczący, pułapka na ślimaki, mrówki i osy, repelent przeciw szkodnikom oraz – na czym skupimy się w poniższym artykule – nawóz do roślin!
A dokładnie co cennego dla roślin ma w sobie piwo? Piwo w swoim składzie ma dużo drożdży, cukrów, białek oraz składników mineralnych (potas, wapń, magnez, fosfor). Sprawiają one, że piwo stanie się bardzo dobrym i wszechstronnym nawozem naturalnym, który możemy stosować zarówno w ogrodzie jak i u roślin doniczkowych.
Jak stosować piwo jako nawóz?
Krok po kroku
Przed podlewaniem piwem naszych roślin musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: świeże, gazowane piwo nie nadaje się do podlewania roślin! Musimy je rozgazować – doprowadzić do zwietrzenia. W tym celu otwieramy je i odstawiamy na dłuży czas (zwykle jest to ok. pół godziny do godziny) albo gotujemy.
- Aby nawozić rośliny piwem należy je najpierw rozcieńczyć z wodą w proporcji ok. 1:4.
- Roztworem podlewamy rośliny nie częściej niż raz w miesiącu.
- Jeśli nadmiar roztworu zbierze się w podstawce wylewamy go z niej – nie doprowadzamy, by rośliny w nim stały.
- Roztworem piwnym można nawozić dolistnie – wystarczy przecierać nim liście roślin za pomocy wacika lub miękkiej szmatki.
Czy piwem można nawozić storczyki?
Nawóz z piwa do orchidei
Wiele osób zadaje pytanie: Czy można nawozić piwem storczyki i czy substancje zawarte w trunku nie uszkodzą ich korzeni? Tak, można to robić. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych elementach. Przede wszystkim nie wolno przesadzić z używaniem tego rozwiązania, ponieważ alkohol obecny w piwie może mieć negatywne skutki dla korzeni powietrznych tych roślin.
By bezpiecznie dokarmić storczyki nawozem z piwa, należy przygotować jego roztwór i nawozić je nim nie częściej niż raz w miesiącu.
Tekst i zdjęcie tytułowe: Katarzyna Jeziorska
Wyświetl ten post na Instagramie