Jak wykorzystać drożdże w ogrodnictwie?
W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, warto pamiętać, że drożdże można wykorzystać do naturalnego wspomagania roślin. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych.
Drożdże piekarskie to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które mogą być świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zobacz, jak przygotować z nich nawóz i na co działają
Najważniejsze zalety naturalnego nawozu z drożdży piekarskich:
- pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie
- wzmacnianie systemu korzeniowego
- ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby
- ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby (np. systemu korzeniowego).
Jak przygotować i kiedy stosować nawóz z drożdży?
Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie roztwór nawozu drożdżowego nie wymaga rozcieńczenia i nadaje się do użycia (podlewania roślin) lub do przeprowadzenia oprysków.
Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon (nie częściej niż co 2 tygodnie), a najlepsze efekty przynosi stosowany głównie wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu drożdżowego najlepiej używać miękkiej wody, np. zebranej deszczówki – nie zawiera związków chloru, dzięki czemu roztwór jest lepiej przyswajalny dla roślin.
Jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży?
Nawóz "drożdżowy" stosuje się przede wszystkim do zasilania (podlewania) warzyw, ale także krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych. W sezonie wielu ogrodników na forach internetowych poleca używać nawóz z drożdży do pomidorów, truskawek i róż.
Drożdże w profilaktyce chorób i szkodników
Drożdże możemy także wykorzystać do przygotowania naturalnego roztworu do opryskiwania roślin. W tym celu do 100 g świeżych drożdży, należy dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody.
Aby poprawić przyczepność roztworu, można dodać do niego kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego (w płynie). Tak przygotowanym roztworem, dokładnie spryskujemy rośliny, za pomocą opryskiwacza (np. profilaktycznie raz w tygodniu).
Zdjęcie tytułowe HandmadePicture / Depositphotos