Logo
Logo

Nawóz z drożdży | Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?

Drożdże piekarskie to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które mogą być świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zobacz, jak przygotować z nich nawóz i na co działają?

Spis treści
Jak wykorzystać drożdże w ogrodnictwie? Jak działa nawóz z drożdży i jakie ma zalety? Jak zrobić nawóz z drożdży i jak go stosować? Jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży? Jak wykorzystać drożdże do zwalczania chorób i szkodników?

Jak wykorzystać drożdże w ogrodnictwie?

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, warto pamiętać, że drożdże można wykorzystać do naturalnego wspomagania roślin. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych.

Najważniejsze działanie naturalnego nawozu z drożdży piekarskich

  • pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie
  • wzmacnianie systemu korzeniowego
  • ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby
  • ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby (np. systemu korzeniowego).

Jak przygotować i stosować nawóz z drożdży?

Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie roztwór nawozu drożdżowego nie wymaga rozcieńczenia i nadaje się do użycia (podlewania roślin).

Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon (nie częściej niż co 2 tygodnie), a najlepsze efekty przynosi stosowany głównie wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu drożdżowego najlepiej używać miękkiej wody, np. zebranej deszczówki – nie zawiera związków chloru, dzięki czemu roztwór jest lepiej przyswajalny dla roślin.

Drożdże do stosowania w ogrodnictwie
Drożdże do stosowania w ogrodzie
Stymulator wzrostu roślin firmy AGRECOL dzięki zawartości ekstraktu z drożdży ma pozytywny wpływ na intensywność wzrostu, kwitnienia i plonowania roślin. Preparat stosuje się przez podlewanie bądź oprysk. Regularne stosowanie poprawia wybarwienie liści oraz ilości i wielkość kwiatostanów.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży?

Nawóz drożdżowy stosuje się przede wszystkim do zasilania (podlewania) warzyw, np. pomidorów, ogórków, a także krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych.

Drożdże w profilaktyce chorób i szkodników

Drożdże możemy także wykorzystać do przygotowania naturalnego roztworu do opryskiwania roślin. W tym celu do 100 g świeżych drożdży, należy dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody.

Aby poprawić przyczepność roztworu, można dodać do niego kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego (w płynie). Tak przygotowanym roztworem, dokładnie spryskujemy rośliny, za pomocą opryskiwacza (np. profilaktycznie raz w tygodniu).

 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe HandmadePicture/Depositphotos

Autor
Nawóz z drożdży | Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?
Nawóz z drożdży | Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Msliniski

17-07-2022 13:29

Liście kwiatów w doniczkach zaczynają chorować żółte plamy odbarwianie koloru zieleni roślina ginie

Gość Mary

02-07-2022 08:46

Nawóz z drożdży to jedno, ja osiągnęłam super rezultaty jak połączyłam nawóz z drożdży razem z worm castings https://fabricastudiozieleni.pl/product/worm-castings-humus-od-dzdzownic-organiczny-nawoz/, podsypywałam nim rośliny dodatkowo, zwłaszcza te kwitnące super zareagowały.

Gość Anna

14-05-2022 04:53

Tak w zeszłym roku stosowałam jako nawóz i oprysk do warzyw efekt widoczny po kilku dniach polecam

Gość ogrodnik

28-06-2021 12:34

moze podacie zródlo takich rewelacji na temat drożdzy piekarniczych? One mówia cos innego

Pokaż wszystkie komentarze

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (20)
Twoja strona ogrodu