Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
113
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawóz z drożdży. Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?

Drożdże piekarskie to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które mogą być świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zobacz, jak przygotować z nich nawóz i na co działają?

 

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, warto pamiętać, że drożdże można wykorzystać do naturalnego wspomagania roślin. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych. Nawóz drożdżowy stosuje się przede wszystkim do zasilania (podlewania) warzyw, np. pomidorów, ogórków, a także krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych.

Najważniejsze działanie naturalnego nawozu z drożdży piekarskich:

  • pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie
  • wzmacnianie systemu korzeniowego
  • ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby
  • ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby (np. systemu korzeniowego).

Jak przygotować i stosować nawóz z drożdży?

Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie roztwór nawozu drożdżowego nie wymaga rozcieńczenia i nadaje się do użycia (podlewania roślin).

Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon (nie częściej niż co 2 tygodnie), a najlepsze efekty przynosi stosowany głównie wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu drożdżowego najlepiej używać miękkiej wody, np. zebranej deszczówki – nie zawiera związków chloru, dzięki czemu roztwór jest lepiej przyswajalny dla roślin.

Drożdże w profilaktyce chorób i szkodników

Drożdże możemy także wykorzystać do przygotowania naturalnego roztworu do opryskiwania roślin. W tym celu do 100 g świeżych drożdży, należy dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody.

Aby poprawić przyczepność roztworu, można dodać do niego kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego (w płynie). Tak przygotowanym roztworem, dokładnie spryskujemy rośliny, za pomocą opryskiwacza (np. profilaktycznie raz w tygodniu).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe HandmadePicture/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (19)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość ogrodnik

28-06-2021 12:34

moze podacie zródlo takich rewelacji na temat drożdzy piekarniczych? One mówia cos innego

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT