Nawóz z drożdży | Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?

nawóz z drożdży - jak działa, po co stosować, na jakie rośliny

Nawóz z drożdży to naturalne i ekologiczne rozwiązanie dla Twojego ogrodu. Ta prosta do przygotowania mikstura przyczynia się do poprawy kondycji roślin, a jej regularne stosowanie może przynieść zaskakujące efekty. Dowiedz się, jak działa nawóz z drożdży, dlaczego warto go stosować i na jakie rośliny jest najbardziej efektywny. Przygotuj swój ogród do pełni rozkwitu, korzystając z dobrodziejstw natury.

Posłuchaj
00:00
259
Streszczenie artykułu
Nawóz z drożdży jest naturalnym i skutecznym sposobem na poprawę kondycji roślin. Drożdże, będące źródłem wielu witamin i minerałów, stymulują wzrost i rozwój roślin, a także chronią je przed chorobami. Nawożenie drożdżami jest szczególnie zalecane dla roślin owocowych i warzyw, takich jak pomidory, ogórki czy truskawki. Proces przygotowania nawozu jest prosty - wystarczy rozpuścić drożdże w wodzie i pozostawić na 2-3 dni, a następnie podlać rośliny. Nawożenie drożdżami jest bezpieczne dla środowiska, nie wpływa negatywnie na glebę i nie powoduje jej zakwaszenia. Warto jednak pamiętać, że nie zastąpi ono tradycyjnego nawożenia, ale może stanowić jego uzupełnienie. Ponadto, drożdże mogą być używane jako składnik kompostu, co pozwala na jeszcze lepsze wykorzystanie ich właściwości. Nawóz z drożdży to więc ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie dla każdego ogrodnika, który chce dbać o swoje rośliny w sposób naturalny i bezpieczny dla środowiska.
Spis treści
Jak wykorzystać drożdże w ogrodnictwie? Jak działa nawóz z drożdży i jakie ma zalety? Jak zrobić nawóz z drożdży i jak go stosować? Jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży? Jak wykorzystać drożdże do zwalczania chorób i szkodników?

Jak wykorzystać drożdże w ogrodnictwie?

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, warto pamiętać, że drożdże można wykorzystać do naturalnego wspomagania roślin. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych.

Drożdże piekarskie to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które mogą być świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zobacz, jak przygotować z nich nawóz i na co działają

Najważniejsze zalety naturalnego nawozu z drożdży piekarskich:

  • pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie
  • wzmacnianie systemu korzeniowego
  • ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby
  • ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby (np. systemu korzeniowego).

Jak przygotować i kiedy stosować nawóz z drożdży?

Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie roztwór nawozu drożdżowego nie wymaga rozcieńczenia i nadaje się do użycia (podlewania roślin) lub do przeprowadzenia oprysków.

Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon (nie częściej niż co 2 tygodnie), a najlepsze efekty przynosi stosowany głównie wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu drożdżowego najlepiej używać miękkiej wody, np. zebranej deszczówki – nie zawiera związków chloru, dzięki czemu roztwór jest lepiej przyswajalny dla roślin.

Drożdże do stosowania w ogrodnictwie
Drożdże do stosowania w ogrodzie
Stymulator wzrostu roślin firmy AGRECOL dzięki zawartości ekstraktu z drożdży ma pozytywny wpływ na intensywność wzrostu, kwitnienia i plonowania roślin. Preparat stosuje się przez podlewanie bądź oprysk. Regularne stosowanie poprawia wybarwienie liści oraz ilości i wielkość kwiatostanów.
Kup w sklepie online

Jakie rośliny można podlewać nawozem z drożdży?

Nawóz "drożdżowy" stosuje się przede wszystkim do zasilania (podlewania) warzyw, ale także krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych. W sezonie wielu ogrodników na forach internetowych poleca używać nawóz z drożdży do pomidorów, truskawek i róż.

Drożdże w profilaktyce chorób i szkodników

Drożdże możemy także wykorzystać do przygotowania naturalnego roztworu do opryskiwania roślin. W tym celu do 100 g świeżych drożdży, należy dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody.

Aby poprawić przyczepność roztworu, można dodać do niego kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego (w płynie). Tak przygotowanym roztworem, dokładnie spryskujemy rośliny, za pomocą opryskiwacza (np. profilaktycznie raz w tygodniu).

Zdjęcie tytułowe HandmadePicture / Depositphotos

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jak działają drożdże jako nawóz?

    Drożdże stymulują wzrost i rozwój roślin, poprawiając ich kondycję dzięki zawartości witamin i minerałów oraz chronią rośliny przed chorobami.
  • Jak przygotować nawóz z drożdży?

    Rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody i pozostawić na około godzinę. Roztwór jest gotowy do użycia po tym czasie.
  • Do jakich roślin stosuje się nawóz z drożdży?

    Nawóz z drożdży jest odpowiedni dla warzyw (np. pomidory, ogórki), krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych oraz roślin doniczkowych.
  • Jak często stosować nawóz z drożdży?

    Nawóz można stosować przez cały sezon, najlepiej co 2 tygodnie, z naciskiem na wiosnę i koniec lata.
  • Jakie inne zastosowania mają drożdże w ogrodnictwie?

    Drożdże mogą być używane do oprysków ochronnych przeciwko chorobom i szkodnikom, po wymieszaniu z tłustym mlekiem i wodą oraz kilkoma kroplami mydła ogrodniczego.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
16-07-2023 11:59
Komentarz dodany przez bogusia: popryskałam roztworem z drożdży około 1m2 trawnika żeby sprawdzić działanie no i rosną mi grzybki co dzień to więcej miejsce oprysku jest nasłonecznione, ale grzybkom to nie przeszkadza i co z tym fantem zrobić
Gość Msliniski
17-07-2022 15:29
Liście kwiatów w doniczkach zaczynają chorować żółte plamy odbarwianie koloru zieleni roślina ginie
Gość Mary
02-07-2022 10:46
Nawóz z drożdży to jedno, ja osiągnęłam super rezultaty jak połączyłam nawóz z drożdży razem z worm castings https://fabricastudiozieleni.pl/product/worm-castings-humus-od-dzdzownic-organiczny-nawoz/, podsypywałam nim rośliny dodatkowo, zwłaszcza te kwitnące super zareagowały.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści