Logo
Logo
142
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawóz z drożdży. Jak działa, po co stosować, na jakie rośliny?

Drożdże piekarskie to pożyteczne grzyby jednokomórkowe, które mogą być świetną alternatywą dla chemicznych środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Zobacz, jak przygotować z nich nawóz i na co działają?

 

W dobie coraz większej świadomości ekologicznej, warto pamiętać, że drożdże można wykorzystać do naturalnego wspomagania roślin. Drożdże można stosować jako nawóz, a także jako profilaktyczny środek ochrony roślin ogrodowych. Nawóz drożdżowy stosuje się przede wszystkim do zasilania (podlewania) warzyw, np. pomidorów, ogórków, a także krzewów i drzew owocowych, roślin ozdobnych, a także domowych roślin doniczkowych.

Najważniejsze działanie naturalnego nawozu z drożdży piekarskich:

  • pobudzanie wzrostu roślin oraz bujniejsze kwitnienie
  • wzmacnianie systemu korzeniowego
  • ułatwianie pobieranie wody i składników mineralnych z gleby
  • ograniczanie występowania drobnoustrojów, powodujących choroby (np. systemu korzeniowego).

Jak przygotować i stosować nawóz z drożdży?

Najszybszy do przygotowania jest nawóz drożdżowy niesfermentowany. Aby go uzyskać, należy rozpuścić 100 g świeżych drożdży w 10 litrach ciepłej wody, a następnie pozostawić roztwór na około godzinę. Po tym czasie roztwór nawozu drożdżowego nie wymaga rozcieńczenia i nadaje się do użycia (podlewania roślin).

Nawóz z drożdży można stosować przez cały sezon (nie częściej niż co 2 tygodnie), a najlepsze efekty przynosi stosowany głównie wiosną i pod koniec lata. Do przygotowania nawozu drożdżowego najlepiej używać miękkiej wody, np. zebranej deszczówki – nie zawiera związków chloru, dzięki czemu roztwór jest lepiej przyswajalny dla roślin.

Drożdże w profilaktyce chorób i szkodników

Drożdże możemy także wykorzystać do przygotowania naturalnego roztworu do opryskiwania roślin. W tym celu do 100 g świeżych drożdży, należy dodać pół litra tłustego mleka i całość wymieszać w 10 l wody.

Aby poprawić przyczepność roztworu, można dodać do niego kilkanaście kropel mydła ogrodniczego lub innego (w płynie). Tak przygotowanym roztworem, dokładnie spryskujemy rośliny, za pomocą opryskiwacza (np. profilaktycznie raz w tygodniu).

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe HandmadePicture/Depositphotos

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (18)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Anna

14-05-2022 04:53

Tak w zeszłym roku stosowałam jako nawóz i oprysk do warzyw efekt widoczny po kilku dniach polecam

Gość ogrodnik

28-06-2021 12:34

moze podacie zródlo takich rewelacji na temat drożdzy piekarniczych? One mówia cos innego

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu