Co robić latem w ogrodzie? | Lista prac do zrobienia

Lato w ogrodzie - co robić fot. Alexas_Fotos - Pixabay

Lato to czas kiedy możemy w pełni rozkoszować się urokiem naszego ogrodu. Piękna pogoda sprzyja spędzaniu wolnego czasu wśród zieleni i kolorowych kwiatów. Nie możemy jednak zupełnie zapominać o pracach ogrodowych. Jednak czy jest coś przyjemniejszego niż praca w kwitnącym i pachnącym ogrodzie?

Posłuchaj
00:00
47
Spis treści
Podlewaj rośliny Usuń chwasty Podziwiaj kwiaty Koś regularnie Przytnij rośliny Rozmnażaj krzewy Pielęgnuj oczko wodne Dbaj o warzywnik Wykop rośliny cebulowe

LATO W OGRODZIE
CO ROBIĆ?

Podlewaj rośliny

Rośliny w okresie wzmożonych upałów potrzebują większej ilości wody. Głównym problemem pory letniej są niewielkie opady. Regularne podlewanie roślin jest więc konieczne, aby utrzymać je w dobrej kondycji. Najbardziej trzeba zadbać o rośliny młode i świeżo posadzone - zarówno w gruncie jak i w doniczkach.

Należy pamiętać, aby nie podlewać roślin w dzień, wtedy gdy nasłonecznienie jest największe. Grozi to bowiem poparzeniami liści i kwiatów, gdyż krople wody działają jak soczewka skupiając promienie słoneczne. Zapotrzebowanie traw na wodę jest największe w lecie, dlatego nie można także zapominać o systematycznym podlewaniu trawnika. Murawę najlepiej podlewać rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem - wtedy parowanie wody jest mniejsze. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm.

Usuń chwasty

Ważne jest również systematyczne usuwanie chwastów, które zabierają roślinom ogrodowym wodę i składniki pokarmowe. Są one wszechobecne - na trawniku, w warzywniku i na kwiatowych rabatach. W przypadku uciążliwych chwastów (perz, mniszek), jeżeli nie pomaga pielenie - ręczne usuwanie, można zastosować chemiczne środki chwastobójcze – herbicydy. Oprysku herbicydem nie można przeprowadzać przy silnym nasłonecznieniu i wietrze. Metodą walki z mchem na trawniku jest wapnowanie lub zastosowanie preparatów zawierających siarczan wapnia.

Co robić w ogrodzie latem

Fot. kaboompics, Couleur, congerdesign, Monsterkoi, Skitterphoto, Catkin, _Alicja_/Pixabay

Podziwiaj kwiaty

W lecie zakwita wiele kwiatów oraz krzewów. Na początek lata przypada kwitnienie róż, w czerwcu irysów, w lipcu wilców, ostóżek, a pod koniec lipca i w sierpniu hortensji. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny oraz inne rośliny balkonowe.

Pamiętajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów bylin. Zabieg ten przyczyni się do zagęszczenia roślin,a nawet powtórnego kwitnienia. Rośliny jednoroczne (kocanka, suchlin czy suchokwiat) możemy zasuszyć. Będą doskonałym materiałem na suche bukiety.

Koś regularnie

Przy regularnym koszeniu trawnika minimalna wysokość źdźbeł powinna wynosić 4-5 cm. Ściętą trawę należy zbierać, aby nie utworzyła na trawniku warstwy, która może ograniczać dostęp tlenu i światła do trawnika. Należy też pamiętać, że po zakończeniu strzyżenia, murawę trzeba podlać.

Przytnij rośliny

W drugiej połowie czerwca należy przystąpić do strzyżenia żywopłotów liściastych i iglastych. Cięcie powinno skrócić tegoroczny przyrost o około 2/3 długości pędów (rys.). Siła odrostowa roślin w okresie wegetacji jest bardzo duża, dlatego konieczne jest systematyczne przycinanie żywopłotów przeznaczonych do formowania. Aby linia cięcia była równa, dobrze jest posiłkować się rozpiętym na odpowiedniej wysokości sznurkiem.

Latem przeprowadza się kolejne cięcie drzew owocowych – usuwa się wtedy wilki, czyli silne jednoroczne pędy rosnące pionowo na konarach.

Rozmnażaj krzewy

Na początku lata (w czerwcu) możemy rozmnażać wiele gatunków krzewów ozdobnych poprzez ukorzenienie ich pędów wierzchołków. Warto dodatkowo zanurzyć pędy w ukorzeniaczu. W tym czasie można również rozmnażać byliny i wysiewać nasiona kwiatów dwuletnich – t.j. bratki, stokrotki i malwy.

Pielęgnuj oczko wodne

Podczas upalnego lata pamiętajmy o uzupełnianiu wody w oczku wodnym. Zabieg ten przyczyni się do zwiększenia ilości tlenu w wodzie. Dla zachowania równowagi biologicznej w sztucznym zbiorniku trzeba kontrolować rozrastanie się roślin wodnych i glonów, a w razie potrzeby usuwać ich nadmiar. Pamiętajmy, że rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.

Dbaj o warzywnik

Jeśli na naszych drzewach owocowych zawiąże się zbyt dużo owoców, wskazane jest przerzedzanie związków. Możemy zrobić po tzw. Nocy świętojańskiej. Dzięki temu zabiegowi unikniemy plonu zbyt drobnych i niesmacznych owoców.

Warzywnik należy systematycznie odchwaszczać i podlewać. Trzeba również regularnie spulchnić ziemię w grządkach warzywnych. Zapobiegnie to rozwojowi chwastów i przyczyni się do zatrzymywania większej ilości wody w glebie. Jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych siejemy rośliny na zielony nawóz.

Wykop rośliny cebulowe

Pod koniec czerwca należy wykopać cebule tulipanów, puszkinii, śnieżyczek, szachownic itp. Pozostawienie ich w gruncie spowoduje zawiązywanie się dużej ilości cebul, co w przyszłości doprowadzi do zaniknięcia kwitnienia (cebule ponownie będzie trzeba zasadzić pod koniec września lub w październiku).

W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych takich jak tulipany, przebiśniegi, krokusy czy narcyzy. Można także posadzić lilie, irysy i byliny wcześniej kwitnące. Jest to też dobra pora na sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek,.pl. zdjęcie tytułowe: Alexas_Fotos, Oldiefan / Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści