Logo
Logo

Marzec w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia

Patronat
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami Makita
najbardziej rozpoznawalnej w Polsce marki narzędzi.

Marzec w ogrodzie to pracowity i radosny czas!. Z coraz mocniej ogrzanej słońcem ziemi wychylają się kiełkujące rośliny cebulowe. Pora więc sięgnąć po sekatory, szpadle i grabie. Dowiedz się, co jeszcze zrobić w ogrodzie w marcu!

Streszczenie artykułu
Marzec to miesiąc, kiedy ogrodnicy zaczynają intensywne prace w ogrodzie. W tym okresie zaleca się przycinanie drzew owocowych, takich jak jabłonie, grusze, śliwy czy wiśnie, aby pobudzić je do wzrostu i zapewnić obfite plony. W przypadku krzewów owocowych, takich jak porzeczki czy agrest, należy usunąć suche i chore pędy, a także te, które rosną do środka krzewu. Marzec to także dobry czas na przesadzanie drzew i krzewów, które nie przepadają za zimą, a także na zabezpieczenie roślin przed szkodnikami. W tym celu można stosować specjalne preparaty, które tworzą na roślinach ochronną powłokę. W marcu warto także pomyśleć o roślinach jednorocznych i zacząć przygotowywać do nich grządki. W tym celu należy usunąć z nich resztki roślin i ściółkę, a następnie spulchnić glebę. Na koniec, marzec to idealny moment na rozpoczęcie siewu warzyw, takich jak sałata, rzodkiewka czy szpinak. Jednak zanim to zrobimy, warto sprawdzić, czy gleba jest już wystarczająco ciepła.
Spis treści
Jak dbać o rośliny ozdobne w marcu? Co robić w sadzie i warzywniku w marcu? Jak zadbać o trawnik w marcu? Co robić w oczku wodnym w marcu? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w marcu? Co robić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w marcu?

Rośliny ozdobne

  • Na rabatach i trawnikach kwitną już ranniki, przebiśniegi, krokusy, irysy żyłkowane i ciemierniki, a także pierwiosnki, śnieżniki oraz cebulice. Kwiaty rozwijają się również na krzewach – oczarach, wawrzynku wilczełyko, dereniach, wrzoścach i forsycjach. Na pędach wierzb rozwijają się również puchate bazie.
  • Jeśli minęły już mrozy, należy rozchylić zimowe okrycia roślin. Marcowe słońce mocno przygrzewa. Osłonięte rośliny mogą więc zbyt wcześnie podjąć wegetację. Trzeba pamiętać, że przymrozków możemy się spodziewać do połowy maja. Dlatego o całkowitym zdjęciu osłon decydować będzie długoterminowa prognoza pogody. Okrycia po zdjęciu należy oczyścić, wysuszyć na słońcu i po złożeniu przenieść do suchego, przewiewnego pomieszczenia. Z powodzeniem będzie można je wykorzystać w kolejnym roku.
  • Zgrabiamy resztki jesiennych liści, wycinamy pędy bylin oraz przycinamy trawy ozdobne na rabatach, uważając przy tym na kiełkujące rośliny cebulowe.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w lutym, przycinamy pędy krzewów kwitnących latem (krzewuszek, hortensji bukietowych, letnich tawuł, róż, powojników).
  • Gdy tylko ziemia rozmarznie, sadzimy krzewy i drzewa z tzw. gołym korzeniem oraz w pojemnikach. Zakładamy żywopłoty z roślin liściastych i dzielimy byliny. Przy sadzeniu zawsze pamiętajmy o dobraniu gatunku do panujących w ogrodzie warunków glebowych i stanowiska. Kupując sadzonki pamiętajmy nie tylko o tym, jaką roślina osiągnie po latach wysokości, ale również jak szeroko się rozrośnie. Zbyt gęsto posadzone drzewa, krzewy i byliny konkurują ze sobą o wodę i składniki pokarmowe, a także częściej chorują. Dołki zaprawiamy odpowiednim podłożem, a rośliny po posadzeniu zawsze obficie podlewamy.
  • Wysiewamy nasiona kwitnących roślin sezonowych (m.in. aksamitek, nagietków, groszku pachnącego). Rośliny wysiane w lutym pikujemy do pojedynczych doniczek.
  • Drzewa, krzewy i byliny nawozimy kompostem.
  • Jeśli gleba jest sucha, pamiętamy o podlewaniu zimozielonych roślin uprawianych w gruncie i w pojemnikach.
  • Sprawdzamy stan przechowywanych cebul i bulw gatunków niezimujących w gruncie (m.in. mieczyków, dalii, pacioreczników, montbrecji). Chore i wysuszone wyrzucamy.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych

Akumulatorowa pilarka do gałęzi LXT ®DUC150, Makita
Akumulatorowa pilarka do gałęzi 18V LXT® z silnikiem bezszczotkowym, długość 15 cm
Prosta w obsłudze, lekka i małogabarytowa pilarka akumulatorowa, doskonale nadaje się do cięcia drzew w sadach i ogrodach. Dzięki technologii XPT charakteryzuje się zwiększoną odpornością na wilgoć i pył. Wyposażona w system automatycznego smarowania oraz możliwość "beznarzędziowej" wymiany i regulacji napięcia łańcucha. Posiada łatwo dostępną z każdej strony dźwignię blokady włącznika oraz zabezpieczenie tylnej części dłoni użytkownika.
Kup teraz

Rośliny użytkowe

  • Przeglądamy drzewa owocowe i usuwamy martwe owoce z poprzedniego sezonu, tzw. mumie. Zbieramy także owoce leżące na ziemi. Wycinamy suche i połamane gałęzie.
  • Wycinamy tzw. wilki, przycinamy maliny owocujące na pędach jednorocznych, winorośl, jabłonie, grusze, śliwy, a także porzeczki, agrest, jeżyny bezkolcowe i aktinidie. Rany po cięciu zabezpieczamy maścią ogrodniczą z preparatem przeciwgrzybiczym.
  • Przycinamy także młode drzewka posadzone jesienią.
  • Wyrównujemy grządki w warzywniku, które jesienią przekopaliśmy i pozostawiliśmy w tzw. ostrej skibie. Przeprowadzamy pierwsze nawożenie (kompostem lub nawozem wieloskładnikowym). Nawozy dokładnie mieszamy z podłożem.
  • Wysiewamy nasiona wczesnych odmian kapusty głowiastej, kalafiorów, kalarepy, cebuli, porów i szpinaku.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Trawnik

  • Jeśli ziemia jest już sucha, a temperatura utrzymuje się powyżej 0°C grabimy trawnik usuwając z niego resztki jesiennych liści, a także wygrabiając filc i mech.
  • W tym samym terminie, gdy kwitną forsycje możemy zabrać się za regenerację trawnika. Jeśli gleba jest zbita i ciężka przeprowadzamy aerację (napowietrzanie) aeratorem, widłami lub nakładkami na buty z kolcami lub przeprowadzamy wertykulację (nacinanie gleby). Po areacji dobrze jest wykonać piaskowanie murawy.
  • Tam, gdzie jest goła ziemia trzeba dosiać nasiona trawy. Pamiętajmy, by wybrać tę samą mieszankę nasion, która została wybrana wcześniej.
  • Pod koniec miesiąca, jeśli jest już ciepło, przeprowadzamy pierwsze koszenie trawnika.

Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Oczko wodne

  • Usuwamy z dna, powierzchni wody i brzegów śmiecie i suche resztki roślin.
  • Sprawdzamy, czy zimą nie doszło do uszkodzeń folii lub laminatu. To najlepszy moment na wszelkie naprawy.
  • Pod koniec miesiąca montujemy i uruchamiamy pompę i filtry.

√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Prace ogrodowe na marzec Fot. iBulb, Peggy und Marco Lachmann-Anke, konceptkasprzak, Devanath, Hipjointsam/Pixabay

Rośliny doniczkowe

  • Przycinamy, przesadzamy i przygotowujemy sadzonki zielne roślin balkonowych zimujących w domu.
  • Przenosimy do ciepłych pomieszczeń kaktusy. Zaczynamy je też częściej podlewać.
  • Rozpoczynamy nawożenie roślin doniczkowych. Zbyt mocno rozrośnięte okazy przesadzamy do większych doniczek, zapewniając im odpowiednie podłoże.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie 


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: Annie Spratt/Unsplash ed., iBulb

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 

Autor
Marzec w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Marzec w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)