Logo
Logo

Co siać i sadzić w marcu? | Lista roślin

Marzec to czas, kiedy gleba nie jest już zmarznięta, a temperatura powietrza jest coraz wyższa. Jeśli nie będzie przymrozków, można sadzić już do gruntu pierwsze rośliny ogrodowe oraz wysiewać niektóre warzywa i kwiaty. Jakie rośliny można sadzić i wysiewać w ogrodzie w marcu?

Spis treści
Jakie warzywa wysiewać w marcu? Jakie kwiaty siejemy w marcu? Jakie drzewa i krzewy sadzić w marcu? Sadzenie i dzielenie bylin w marcu Jakie rośliny dwuletnie przesadzamy w marcu? Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach

Jakie warzywa wysiewać w marcu?

W drugiej połowie marca, gdy jest już cieplej, można wysiewać do gruntu nasiona warzyw odpornych na niskie temperatury, np.

W marcu można także kontynuować produkcję rozsad warzyw wysianych wcześniej pod osłonami (w inspektach, szklarniach lub tunelach foliowych). Z rozsady uprawiamy zwykle warzywa, o długim okresie wegetacji. Wymagają one do wzrostu wysokich temperatur lub bardzo wolno kiełkują.

W marcu możemy wysiać nasiona do produkcji (lub kontynuować wysiewy rozpoczęte w lutym) rozsady między innymi takich warzyw jak:

Marcowe wysiewy warzyw na rozsady

Do produkcji rozsady wybieramy miejsce jasne, ciepłe i przewiewne. Przez cały czas utrzymujemy stałą wilgotność podłoża. Po wysiewie doniczki nakrywamy folią, aby zwiększyć temperaturę i wilgotność powietrza.

Rozsady warzyw są gotowe do wysadzenia do gruntu po 15 maja.

Jakie kwiaty siejemy w marcu?

Marzec to także czas kontynuowania lub rozpoczęcia przygotowywania rozsad niektórych kwiatów ogrodowych. Od początku miesiąca, do skrzynek lub tzw. multiplatów ustawionych po osłonami lub na ciepłym parapecie można wysiewać nasiona między innymi:

Nieco później (od połowy marca), pod osłonami (np. w tunelach foliowych) można wysiewać także

W przypadku zapowiadanych przymrozków w tym okresie, warto okrywać wysiane nasiona, np. białą agrowłókniną.

Jakie drzewa i krzewy sadzić w marcu?

Na początku lub w połowie miesiąca można zacząć sadzenie drzewek owocowych z gołym korzeniem – szczególnie gatunki wrażliwe na mróz, których nie sadzimy przed zimą, np.

Warto pamiętać, że wszystkie drzewka sadzone z gołym korzeniem lub bryłą ziemi należy posadzić zanim zaczną rozwijać się ich pąki.

Przełom marca i kwietnia to również czas sadzenia wielu ogrodowych krzewów ozdobnych, w tym między innymi sadzenie doniczkowych róż (róże z gołym korzeniem sadzimy raczej na jesień).

W tym czasie można sadzić także popularne doniczkowe lub balotowane krzewy iglaste (choć lepszym terminem na ich sadzenie jest przełom lata i jesieni) i niemal wszystkie popularne liściaste krzewy ogrodowe (np. berberysy, forsycje, tawuły, krzewuszki, jaśminowce).

Bardziej wrażliwe na mróz gatunki (np. magnolie, azalie, hortensje) sadzimy później – najwcześniej w połowie kwietnia lub na początku maja.

Zasady sadzenia krzewów i drzew w marcu

  • Sadzonki krzewów doniczkowanych dobrze podlewamy (lub zanurzamy doniczki na około 15-20 minut w wiadrze z wodą).
  • Wyjmujemy bryłę z doniczki i umieszczamy ją w dołku, który powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa.
  • Dołek zasypujemy uniwersalnym podłożem dla roślin ogrodowych (lub dla konkretnej grupy roślin, np. ziemią dla róż, dla iglaków, dla roślin kwasolubnych itp.).
  • Podłoże lekko ugniatamy, podlewamy a następnie ściółkujemy.

Sadzenie i dzielenie bylin w marcu

Marzec, to również odpowiedni czas na sadzenie większości gatunków traw ozdobnych. Posadzone w tym terminie rośliny mogą lepiej przystosować się do nowych warunków oraz dobrze zregenerować system korzeniowy.

W marcu można także z powodzeniem rozsadzać i rozmnażać byliny poprzez podział. Wczesną wiosną dobrze jest podzielić kępy zbytnio zagęszczonych i rozrośniętych bylin, które z tego względu wymagają odmłodzenia.

  • Aby podzielić byliny, wystarczy spulchnić glebę wokół rośliny, podważyć i wyjąć delikatnie sadzonkę wraz z korzeniami – najlepiej za pomocą wideł.
  • Po oczyszczeniu korzeni z resztek podłoża, przepłukujemy je wodą i oczyszczamy karp z martwych lub chorych fragmentów.
  • Następnie dzielimy bryłę za pomocą rąk, noża, szpadla lub sekatorów (nożyc), tak aby nie uszkodzić pąków lub innych organów roślin.
  • Po podzieleniu danej rośliny, na każdej nowej sadzonce powinny znajdować się przynajmniej dwa tzw. oczka (pąki).
  • Na końcu można jeszcze odkazić miejsca cięć środkiem grzybobójczym i spokojnie posadzić i podlać rozmnożone byliny.

Jakie rośliny dwuletnie przesadzamy w marcu?

Rośliny dwuletnie w pierwszym roku wytwarzają korzenie, pędy i liście, a dopiero w następnym sezonie kwiaty oraz nasiona. Jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu, rośliny te można przesadzać w marcu, kiedy pogoda już na to pozwala. Zaliczamy do tej grupy popularne gatunki o dekoracyjnych kwiatach, np.:

Warto pamiętać, że przy marcowym przesadzaniu, rośliny dwuletnie warto zabezpieczyć przed mroźnym wiatrem (np. poprzez owinięcie ich agrowłókniną lub kartonem, albo obsypanie ich korą lub liśćmi), albo poczekać na ich przesadzanie do drugiej połowy maja.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Bluehillies/Pixabay ed.

Sprawdź również, co siać i sadzić w miesiącach:

Autor
Co siać i sadzić w marcu? | Lista roślin
Co siać i sadzić w marcu? | Lista roślin
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl