Jakie kwiaty można wysiać do gruntu w kwietniu?
Wysiew nasion roślin bezpośrednio do gruntu jest najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem, kiedy nie mamy czasu i warunków na przygotowywanie rozsad w skrzynkach czy tunelach foliowych. W kwietniu można wysiać więc na ogrodowych rabatach, nasiona kwiatów ogrodowych, które nie boją się niskich temperatur.
W pierwszej połowie kwietnia można wysiać między innymi:
- aksamitkę,
- cynię,
- dziwaczek,
- słonecznik,
- chaber,
- smagliczkę,
- groszek pachnący i fasolę ozdobną,
- nagietek lekarski,
- szarłat.
W drugiej połowie kwietnia, kiedy jest już cieplej zabierzmy się za wysiewy:
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jakie warzywa siejemy w kwietniu?
Od końca marca oraz w kwietniu można wysiewać gatunki, które nie są wrażliwe na ewentualne przymrozki. W pierwszej połowie kwietnia najlepiej wysiewać między innymi:
- bób,
- cebule,
- groch,
- pietruszkę,
- sałatę kruchą, masłową i liściową,
- skorzonerę,
- szpinak,
- marchew (odmiany wczesne i średnio wczesne),
- rzepę.
Przez cały miesiąc można wysiewać też
- rukolę (rokiettę),
- rzodkiew,
- rzodkiewkę,
- szpinak musztardowy,
- sałatę rzymską,
- czy szczaw.
Z kolei po 15 kwietnia zaleca się wysiewać np.
- buraka (i liściowego i ćwikłowego,
- czy koper ogrodowy.
WAŻNE!
Zanim wysiejemy nasiona warto wziąć pod uwagę przede wszystkim terminy wschodów poszczególnych gatunków roślin (zwykle informacje te podane są na opakowaniu). Mimo, że umownie siew może przypadać na kwiecień, to termin siewu uzależniony jest przede wszystkim od pogody, terminu kwitnienia oraz odporności siewek na niskie temperatury. Jeżeli spodziewane są niskie temperatury nocą, ale także dni z mocnym słońcem w ciągu dnia, młode rośliny warto także przykrywać glebę, gdzie wysialiśmy nasiona białą agrowłókniną.
Jakie rośliny ogrodowe sadzimy w kwietniu?
Na początku kwietnia możemy nadal sadzić drzewa i krzewy (głównie owocowe) z tzw. gołym korzeniem, ale najlepiej zakończyć sadzenie do połowy miesiąca (lepsze przyjmowanie się roślin). Podobnie postępujemy także z innymi roślinami (drzewa i krzewy) ogrodowymi, które oferowane są w sprzedaży z odkrytym korzeniem.
Do połowy kwietnia można sadzić popularne krzewy żywopłotowe (np. ligustr, berberys, irga błyszcząca i pomarszczona), czy krzewy iglaste w balocie (wykopane z bryłą ziemi owiniętą chustą jutową). Oczywiście w kwietniu można sadzić także rośliny ogrodowe sprzedawane w pojemnikach (ukorzenione), ponieważ ich sadzenie możliwe jest przez cały sezon (od wiosny do jesieni).
Do połowy kwietnia można posadzić także krzewy róż, które najczęściej pojawiają się w sprzedaży z bryłą korzeniową w tzw. balocie, z gołym korzeniem lub w doniczkach. Choć zwykle krzewy róż z gołym korzeniem sadzi się jesienią, to można zrobić to także wczesną wiosną.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
W połowie kwietnia można także sadzić krzewy magnolii, które zazwyczaj sprzedawane są w doniczkach, już ukorzenione. Zdarza się, że starsze krzewy magnolii oferowane są też z bryłą korzeniową w balocie. W takim przypadku wczesna wiosna jest również najlepszym terminem ich sadzenia.
Jakie cebulki i byliny sadzimy w kwietniu?
Koniec kwietnia to również dobry czas na rozpoczęcie sadzenia roślin cebulowych lub bulwiastych, które nie zimują w gruncie. Możemy więc posadzić kwitnące latem i jesienią gatunki, np.
- mieczyki,
- dalie,
- lilie,
- krokosmię,
- frezję ogrodową,
- galtonię,
- czy tygrysówkę.
Warto pamiętać o odpowiedniej głębokość sadzenia cebul i najbezpieczniej stosować ogólną zasadę, iż cebulkę sadzimy w dołku o głębokości równej jej trzykrotnej wysokości. Najkorzystniej jest sadzić cebulki, kiedy grunt jest już nieco nagrzany i temperatura gleby osiągnie około 10 °C. Sadzenie cebulek można ułatwić sobie, stosując specjalne narzędzia przeznaczone do tego celu, np. dołowniki lub sadzarki. Ponadto, aby ułatwić sobie wykopywanie cebulek jesienią (lub po przekwitnięciu kwiatów), warto sadzić je w specjalnych koszyczkach.
Wczesna wiosna, czyli właśnie kwiecień to również właściwa pora na dzielenie i rozsadzanie w ogrodzie ogrodowych bylin, kwitnących latem, do jesieni. W kwietniu (najlepiej od połowy miesiąca) można więc sadzić ukorzenione - z doniczek lub podzielić i rozsadzić między innymi takie byliny jak:
- astry,
- dzwonki,
- floksy,
- goździki,
- języczki,
- liliowce,
- liatrę,
- kosaćce (irysy),
- funkie,
- piwonie,
- rozchodniki (także rojniki),
- skalnice,
- tawułki,
- czy żurawki.
Przy dzieleniu bylin (np. liliowców lub funkii), najlepiej najpierw delikatnie podkopać je i wyjąc (przy pomocy wideł), a następnie podzielić karpy (rękami, ostrym nożem lub szpadlem), tak by nie uszkodzić kłączy lub pąków.
Co posadzić w kwietniu na balkonie?
W kwietniu na balkonach można posadzić w doniczkach odporne na przymrozki rośliny kwitnące – bratki, pierwiosnki (np. pierwiosnek wyniosły), a także stokrotki i jaskry. Poza tym w doniczkach i skrzynkach balkonowych możemy ustawić kwitnące w tym czasie, efektowne rośliny cebulowe, jak np. szafirki, hiacynty czy cebulice.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske/Unsplash ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić we wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?