Godecja wielkokwiatowa (Godetia grandiflora) to jednoroczna roślina z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae). Jej systematyka jest dyskusyjna, gdyż do niedawna klarkie i godecje były uznawane za dwa różne rodzaje, obecnie jednak obie należą do rodzaju klarkia. W naturalnym środowisku godecję można spotkać na terenie Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w innych krajach świata jako roślina ozdobna.
Godecja wielkokwiatowa dorasta do ok. 20-60 cm wys. i tworzy wzniesione, rozgałęzione, sztywne pędy, gęsto pokryte zielonymi, szerokolancetowatymi liśćmi z wyraźnie zaznaczonym nerwem głównym.
Latem (VII-IX) na szczytach pędów roślina rozwija duże, czteropłatkowe, pojedyncze kwiaty, początkowo dzwonkowe, w miarę rozwoju szeroko rozwarte, zebrane po kilka w dość duże, wierzchołkowe kwiatostany. Płatki kwiatów są delikatne, aksamitne, szerokie i lekko pofalowane na brzegach. W zależności od odmiany, mogą być białe, różowe, czerwone, pomarańczowe, fioletowe lub dwukolorowe, pasiaste czy ozdobione plamami w kontrastowym kolorze. Zdarzają się też rośliny o kwiatach półpełnych lub pełnych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Godecja wielkokwiatowa jest łatwa w uprawie i pielęgnacji. Oczekuje ciepłego, słonecznego stanowiska i umiarkowanie żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby. Jeśli podłoże jest zbyt żyzne, roślina wyda więcej liści, a mniej kwiatów. Godecja nie lubi dużych upałów i silnych opadów, gdyż wtedy szybciej przekwita i traci walory ozdobne.
Nasiona rośliny wysiewa się wprost do gruntu wczesną wiosną (IV-V). Zbyt gęste wschody wymagają przerywki (w rzędzie rośliny co 15-20 cm).
Zastosowanie
Godecja wielkokwiatowa najpiękniej prezentuje się na rabacie w jednogatunkowej grupie, gdyż w porze kwitnienia przypomina kwitnące azalie. Dobrze komponuje się też z innymi roślinami ozdobnymi jak np. liliowcami, różami, rudbekiami czy ostróżkami. Z niskich odmian można też tworzyć obwódki rabat i trawników.
Roślina nadaje się także do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Wybrane odmiany
Godecja wielkokwiatowa dostępna jest zwykle w postaci wieloodmianowej mieszanki nasion, ale można też czasem znaleźć nasiona poszczególnych odmian np.:
- 'Orange Glory' – kwiaty jasnopomarańczowe z białym cieniowaniem
- 'Brillant' – kwiaty szkarłatnoczerwone
- 'Sybil Sherwood' – kwiaty jasnoróżowe lub łososiowe
Ciekawostki
Godecja wielkokwiatowa ma kilka różnych nazw i znana jest też jako klarkia wdzięczna, klarkia wielkokwiatowa, azalia letnia, marszawa lub dzierotka.
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: aquarelle_li, Ruvo233, Zooly/Depositphotos