Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie rudbekii?
Rudbekie (Rudbekia), należące do rodziny astrowatych, to powszechnie uprawiane w ogrodach rośliny ozdobne (głównie byliny). Są dość łatwe w uprawie. Lubią słoneczne lub tylko lekko zacienione stanowiska. Najlepiej rosną na podłożu gliniastym, ale tolerują też lżejsze gleby. W naszym klimacie najczęściej uprawia się rudbekię błyskotliwą (R. fulgida), nagą (R. laciniata), lśniącą (R. nitida), okazałą (R. speciosa) i owłosioną (R. hirta) oraz ich ciekawe odmiany.
Fot. rudolfgeiger/Depositphotos, iVerde |
Rudbekie wśród kolorowych roślin
Rudbekie najczęściej goszczą na rabatach bylinowych. Ze względu na osiąganą wysokość, od 50-150 cm najczęściej sadzi się je w środkowej części rabaty. Tylko wyższe gatunki wykorzystuj się jako towarzystwo dla strzelistych ostróżek, malw, okazałych pacioreczników i słoneczników oraz zwiewnych kosmosów.
Kępy żółtych rudbekii doskonale sprawdzają się najlepiej w kolorowych kompozycjach. Na mieszanych rabatach można je zestawiać z kwitnącymi w tym samym czasie jeżówkami (Echinacea), które mają mają zbliżony wygląd do rudbekii, ale znacznie różnią się kolorem płatków. Rudbekie ciekawie wyglądają też obok kolorowych liliowców o szablastych liściach.
Mocne zestawienie barw na rabacie można też stworzyć sadząc rudbekie obok gatunków o fioletowych i niebieskich kwiatach, np. liatry kłosowej, intensywnie pachnących floksów wiechowatych, a także przetaczników, kocimiętki, szałwii, mikołajków i przegorzanów. Na lekkim, piaszczystym podłożu rudbekie mogą towarzyszyć kępom lawendy wąskolistnej czy perowskii łobodolistnej.
Fot. coboflupi/Depositphotos, iVerde |
Stonowane kompozycje
Spokojne zestawienia roślin z rudbekiami, na przykład żółto-beżowe, można stworzyć sadząc te piękne byliny obok traw ozdobnych, np. miskantów, trawy pampasowej, trzcinników lub rozplenicy japońskiej. Rudbekie ciekawie też wyglądają pomieszane z żółtymi lub białymi kwiatami krwawników, albo delikatnymi bylicami.
Fot. Małgorzata Wójcik |
Jesienią żółte rudbekie doskonale wzbogacają kompozycje z fioletowymi, różowymi i białymi astrami. Pod ich jaskrawymi kępami świetnie prezentują się też żurawki i dąbrówki rozłogowe o bordowych liściach oraz kwitnące do późnej jesieni rozchodniki okazałe. Ciekawym akcentem, który doda żółtym kępom urody będą cynie i dalie.
Fot. jamiehooper/Depositphotos |
Pomiędzy krzewami
Kępy wesołych rudbekii mogą ożywić kompozycje z krzewów liściastych i iglastych. Warto je sadzić między hortensjami bukietowymi, tawułami japońskimi i odmianami krzewów o bordowych liściach, takich jak pęcherznica, perukowiec podolski czy klon palmowy. Można dzięki nim także stworzyć wyraziste akcenty na rabatach wrzosowych oraz pomiędzy krzewami kosodrzewiny czy jałowców.
Fot. kathleenru/Depositphotos, iVerde |
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews/Pixabay