Logo
Logo

Klon palmowy (Acer palmatum)

Klon palmowy (Acer palmatum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie, pędy
 • Gleba: żyzna, próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: czerwone
 • Kwiatostan: wiechowaty
 • Kwiaty: pachnące, pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Owoce: owalne
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 5-8 m
 • Okres kwitnienia: IV, V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: nieregularna, kopulasta, parasolowata
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: roślina dekoracyjna, tarasy, brzegi zbiorników wodnych, miejsca eksponowane, pojedynczo, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Klon palmowy (Acer palmatum) to krzew lub drzewo z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Japonii i Korei Południowej, skąd rozprzestrzenił się po świecie, jako wyjątkowa roślina ozdobna do ogrodów i nie tylko.

  Wygląd klona palmowego

  Gatunek rośnie bardzo powoli i dorasta do 3-5 m (maksymalnie do 8). Roślina tworzy koronę o parasolowatym pokroju. Posiada średniej wielkości liście, które osiągają średnicę do 10 cm i mają charakterystyczny wachlarzowaty kształt. Są one wyraźnie klapowane (5-7 klap), bardzo głęboko wcięte i mają piłkowany brzeg. Liście klonów palmowych są niezwykle atrakcyjne, ponieważ mogą przyjmować różne kolory w zależności od odmiany i pory roku, a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

  Klon palmowy kwitnie wiosną (VI-V). Wytwarza kwiatostany wierzchotkowe (pęczki) złożone z małych, pojedynczych, pięciopłatkowych kwiatów koloru czerwonego. Są one miododajne. Późnym latem i jesienią (XIII-X) zastępują je owoce – skrzydlaki, czyli orzeszki brązowego koloru, posiadające charakterystyczne dla klonów skrzydełka lotne.

  Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!
  Przeczytaj także
  Drewno w ogrodzie – jak je ochronić przed słońcem i deszczem? Wystarczy 1 preparat!

  Wymagania i uprawa

  Klon palmowy to dość ciężka w uprawie i wymagająca roślina. Potrzebuje stanowisk częściowo zacienionych lub słonecznych i osłoniętych. Ma niewielkie wymagania w stosunku do podłoża, ale najlepiej posadzić go w glebie wilgotnej, próchniczej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Nie lubi suchego i mroźnego klimatu – jest bardzo wrażliwy na mróz.

  Pielęgnacja klona palmowego

  Posadzony w odpowiednich miejscach może wytrzymać spadki temp. do -20°C, choć i wtedy warto go zabezpieczać przed mrozem.

  Roślinę warto raz do roku nawozić długodziałającym nawozem uniwersalnym lub nawet kilka razy nawozami naturalnymi. Bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie korą wokół pnia.

  Klon palmowy można przycinać w razie potrzeby – nie jest to zabieg konieczny.

  Szkodniki i choroby klona palmowego

  Klon palmowy może być narażony na różnorodne choroby i szkodniki. Jeśli chodzi o szkodniki, klon palmowy może być atakowany przez mszyce, naliściaki drzewoszki oraz opuchlaki truskawkowce.

  Wśród chorób, które mogą go dotknąć, znajduje się zgorzel pędów wywołana przez grzyby, mączniak prawdziwy manifestujący się białym nalotem na liściach, papierowa plamistość powodująca żółtobrązowe plamy oraz antraknoza, która sprawia, że liście żółkną i brązowieją. Najgroźniejszą jednak chorobą jest werticilioza – choroba wirusowa powodująca do zamierania pojedynczych gałęzi, a później całych roślin.

  W obliczu pojawienia się objawów chorób lub szkodników, zaleca się podjęcie odpowiednich środków ochrony.

  Zastosowanie

  Z racji tego, że klon palmowy ma cechy roślin karłowych (niską wysokość i powolny wzrost) jest on wyjątkowo chętnie sadzony w małych ogrodach. Najlepiej wygląda w ogrodach przydomowych, średniej wielkości nasadzeniach i w tzw. alpinariach. Warto wiedzieć, że jest jednym z podstawowych gatunków do ogrodów japońskich.

  Z powodzeniem można go też uprawiać w dużych donicach na tarasach (rzadziej dużych balkonach). W odpowiednich warunkach klon palmowy warto eksponować i traktować jako soliter.

  Wybrane odmiany

  Istnieje ponad 300 ozdobnych odmian, które różnią się kształtem, kolorem liści oraz wysokością. Wśród nich znajdziemy też odmiany karłowe klonów palmowych, które osiągają 1-1,2 m wysokości (są chętnie uprawiane w pojemnikach oraz jako drzewka bonsai).

  • 'Seiryu' – (zdjęcie 1) liście jasnozielone, mocno powcinane i delikatne, mniejsze niż u innych odmian
  • 'Atropurpureum' – liście intensywnie ciemnoczerwone
  • 'Aureum' – liście jasnożółte, jesienią złote
  • 'Butterfly' – liście bladokremowe z różowymi i białymi prążkami
  • 'Dissectum' – odmiana karłowa, liście zielone, głęboko powcinane
  • 'Mikawa-yatsubusa' – odmiana karłowa, liście jasnozielone, 7-klapowe, w zarysie okrągłe, do 6 cm średnicy, bardzo gęsto wyrastające
  • 'Ornatum' – odmiana karłowa, liście brązowoczerwone później brązowozielone

  Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
  Przeczytaj także
  Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia

  Gdzie kupić klony palmowe?

  Klony palmowe to bardzo efektowne rośliny, które można kupić głównie w szkółkach roślin ozdobnych ale też w większych centrach ogrodniczych. Sadzonki klonów palmowych można również zamówić w sklepach internetowych takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: David Jalda, James, czamfir / AdobeStock, Neil Morrell, Ennelise Napoleoni-Bianco, Anemone123/Pixabay

  Autor
  Klon palmowy
  Klon palmowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (5)