Spis treści
Opis rośliny
Wymagania i uprawa
Zastosowanie
Wybrane odmiany

Klon palmowy (Acer palmatum) to krzew lub drzewo z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae). Pochodzi z Japonii i Korei Południowej.

Gatunek rośnie bardzo powoli i dorasta do 2-5 m (bardzo rzadko do 8). Klon palmowy tworzy koronę o parasolowatym pokroju. Jest ozdobny z średniej wielkości liści (do 10 cm średnicy), które mają kształt wachlarzowaty, są klapowane (5-7 klap), bardzo głęboko wcięte i mają piłkowany brzeg. Są niezwykle atrakcyjne jesienią, kiedy malowniczo i jaskrawo przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono.

Klon palmowy kwitnie wiosną (VI-V). Wytwarza kwiatostany wierzchotkowe (pęczki) złożone z małych, pojedynczych, pięciopłatkowych kwiatów koloru czerwonego. Są one miododajne. Późnym latem i jesienią (XIII-X) zastępują je owoce – skrzydlaki, czyli orzeszki brązowego koloru, posiadające charakterystyczne dla klonów skrzydełka lotne.

Wymagania i uprawa

Klon palmowy to wymagająca roślina. Potrzebuje stanowisk częściowo zacienionych lub słonecznych i osłoniętych. Ma niewielkie wymagania w stosunku do podłoża, ale najlepiej posadzić go w glebie wilgotnej, przepuszczalnej i lekko kwaśnej.

Nie lubi suchego i mroźnego klimatu. Jest bardzo mało mrozoodporny, ale posadzony w odpowiednich miejscach może wytrzymać spadki temp. do -20°C, choć i wtedy warto go zabezpieczać przed mrozem.

Roślinę warto raz do roku nawozić długodziałającym nawozem uniwersalnym lub nawet kilka razy nawozami naturalnymi.

Klony palmowe są często porażane przez werticiliozę – chorobę wirusową powodującą zamieranie pojedynczych gałęzi, a później całych roślin!

Zastosowanie

Klon palmowy powinien być sadzony jedynie w ciepłych regionach kraju. Najlepiej wygląda sadzony w małych ogrodach, w przydomowych nasadzeniach i w tzw. alpinariach. Jest jedną z podstawowych roślin do ogrodów japońskich.

Z powodzeniem można go uprawiać w dużych donicach na tarasach (rzadziej dużych balkonach). W odpowiednich warunkach klon palmowy warto eksponować i traktować jako soliter.

Polecane odmiany

  • 'Atropurpureum' – liście intensywnie ciemnoczerwone
  • 'Aureum' – liście jasnożółte, jesienią złote
  • 'Butterfly' – liście bladokremowe z różowymi i białymi prążkami
  • 'Dissectum' – liście zielone, głęboko powcinane


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Neil Morrell, Ennelise Napoleoni-Bianco, Anemone123/Pixabay