Klon palmowy 'Dissectum'

klon palmowy Acer palmatum Dissectum Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP

Klony palmowe mają wyjątkowe walory dekoracyjne. Te niewielkie drzewa lub krzewy do Europy trafiły dopiero w XIX wieku. Zostały przywiezione z dalekiej Azji, gdzie już od stuleci były uprawiane jako rośliny ozdobne. Wśród oferowanych przez szkółki i centra ogrodnicze odmian klonu palmowego warto zwrócić uwagę na przepiękną odmianę 'Dissectum', notowaną w uprawie w Japonii już w 1784 r.

Odmiana 'Dissectum' tworzy parasolowate drzewka. Wyróżnia się powcinanymi liśćmi, które niezwykle atrakcyjnie przebarwiają się jesienią.

Posłuchaj
00:00
18
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie sadzić?

Klon palmowy (Acer palmatum) 'Dissectum' może być szczepiony na podkładce tworzącej pień miniaturowego drzewa albo uprawiany w formie niskiego krzewu, który po wielu latach wypiętrza się i osiąga zaledwie 1-2 m wysokości. Roślina tworzy cienkie, miotlaste gałązki rozkładające się parasolowato nad ziemią.

Cechą charakterystyczną odmiany ’Dissectum’ są koronkowe, klapowane, ciemnozielone liście. Blaszki liściowe są wachlarzowate, z 7 klapami, głęboko powcinane do samej nasady. Poszczególne klapy są pierzasto postrzępione.

Barwa liści klonu wiosną jest soczyście jasnozielona, a później staje się ciemna. Jesienią liście tej odmiany przebarwiają się na intensywnie żółty lub pomarańczowy kolor. W maju rośliny tworzą niewielkie, pozbawione okwiatu, czerwonawe kwiaty, zebrane w dekoracyjne baldachogrona. Owocami klonu palmowego są różowe skrzydlaki.

klon palmowy 'Dissectum'
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Klony palmowe wymagają gleb żyznych, próchniczych, o kwaśnym odczynie (stąd dobrze się komponują z różanecznikami). Potrzebują stale umiarkowanie wilgotnego i przepuszczalnego podłoża.

Młode rośliny są wrażliwe na suszę. Na glebach zbyt ciężkich i mokrych bywają porażane przez chorobę grzybową fytoftorozę, co objawia się dosyć nagłym więdnięciem i zamieraniem roślin w pełni sezonu wegetacyjnego.

Klon palmowy ‘Dissectum’ jest wrażliwy na mróz, stąd najlepiej sprawdza się sadzony w cieplejszych, zachodnich rejonach kraju, na stanowiskach półcienistych, osłoniętych zimą od wiatru np. przez zimozielone drzewa i krzewy iglaste.

W centrum Polski rośliny zaleca się zabezpieczać przed przemarzaniem. Najlepiej do tego celu nadaje się słoma, z której można wykonać stożkowate chochoły o szerokich podstawach, związane od góry, ale równie dobrze krzewy można okrywać stroiszem. Tam, gdzie klimat nie sprzyja klonom palmowym, można je uprawiać w pojemnikach i chować rośliny na zimę do chłodnych pomieszczeń.

Gdzie posadzić?

Klony palmowe to rośliny o wyjątkowej urodzie, eleganckie, dlatego warto przeznaczyć dla nich miejsca wyeksponowane. Odmiana ‘Dissectum’ doskonale zaprezentuje się w ogrodzie japońskim, skalnym oraz pośród niewysokich drzew i krzewów iglastych. Przepięknie wygląda sadzona nad wodą.

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na: e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Klon palmowy Acer palmatum

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści