Czym jest fytoftoroza?
Nazwa tej trudnej do zwalczenia choroby grzybowej pochodzi od grupy organizmów grzybopodobnych z gatunku Phytophthora cinnamomi, czyli patogen atakujący najwięcej roślin w obrębie rodzaju Phytophtora.
Fytoftoroza jest dość szeroko rozpowszechnioną chorobą, infekującą tkanki różnych roślin, zarówno drzew, krzewów i innych gatunków ozdobnych, jak i roślin użytkowych, w tym np. warzyw. Grzybnia Phytophtora znajduje się i rozwija głównie w glebie, a także na różnego rodzaju martwych resztkach porażonych roślin.
Choć atakuje bardzo wiele gatunków rośli, w ogrodach najczęściej objawia się na popularnych i atrakcyjnych krzewach z rodziny wrzosowatych, np. różanecznikach, azaliach, wrzosach, pierisach, golteriach, a także na iglakach, w tym między innymi na cyprysikach, sosnach, jodłach i wielu innych.
W pierwszej kolejności może zostać zaatakowany przez patogen z gleby system korzeniowy roślin, ale jednocześnie także pędy i liście. Jeśli więc roślinom nie zapewnimy optymalnych warunków uprawy, a także nie podejmiemy szybko działań ochronnych, zainfekowane rośliny mogą bardzo szybko zamierać i pozostaje już tylko usunąć je z ogrodu i wymienić na nowe.
Jak objawia się fytoftoroza na roślinach?
Najbardziej charakterystyczne i widoczne objawy choroby to najpierw brązowienie i zamieranie pojedynczych pędów, czy gałęzi, a z czasem stopniowo kolejnych fragmentów i ostatecznie całej rośliny. Znamienne jest także brązowienie zdrowej tkanki na szyjce korzeniowej krzewów lub drzew, co można zauważyć np. po zdrapaniu fragmentu kory w tym miejscu.
Tak dzieje się np. w przypadku popularnych odmian cyprysika Lawsona o niebieskawych lub złocistych igłach i łuskach - początkowo brązowieją pojedyncze pędy, gałązki a później cała roślina. Brązowieje także zainfekowana tkanka na szyjce korzeniowej, co widoczne jest, gdy zdrapiemy korę. Z kolei w przypadku różaneczników lub azalii dodatkowo występuje też charakterystyczne brązowienie i zamieranie całych gałęzi oraz podwijanie się blaszek liściowych i ich zwisanie.
Profilaktyka i zwalczanie fytoftorozy
Jest to choroba, którą bardzo ciężko zwalczyć, kiedy już silnie się rozwinie i obejmie większą część rośliny, dlatego lepiej jej unikać niż ją leczyć. Profilaktyka fytoftorozy, to przede wszystkim zapewnienie wrażliwym gatunkom odpowiednich, optymalnych warunków uprawy, w tym umiarkowanego podlewania i zachowania odstępów między roślinami. Ponadto, w ramach profilaktyki należy unikać sadzenia nowych roślin w miejscach, gdzie wcześniej wystąpiła fytoftoroza, ponieważ grzybnia Phytophthora cinnamomi i inne formy przetrwalnikowe mogą w wilgotnej glebie przetrwać nawet do 6 lat. Należy więc odkazić glebę poprzez podlanie środkami grzybobójczymi lub całkowicie ją wymienić, zanim cokolwiek znów w takim miejscu posadzimy.
Jednocześnie trzeba liczyć się jednak z tym, że bardzo ciężko jest całkowicie wyleczyć rośliny, które wykazują silne objawy porażenia. W takim przypadku lepiej usunąć je (i wszelkie ich resztki) z ogrodu i zabezpieczyć pozostałe, jeszcze zdrowe rośliny w pobliżu, aby infekcja się nie przeniosła.
Jakimi preparatami zwalczać fytoftorozę?
Do sporządzania roztworów wodnych używa się środków (fungicydów) przeznaczonych specjalnie do zwalczania tej choroby. W sprzedaży dostępnych jest kilka popularnych preparatów do amatorskiego ograniczania rozwoju i zwalczania fytoftorozy, zarówno na krzewach i drzewach ozdobnych, jak i na warzywach (sałata, ogórek, pomidor), np.: Proplant 722 SL, Previcur Energy 840 SL, czy Scorpion 325 SC.
Ważne! Przed doborem środka do zwalczania fytoftorozy należy dokładnie zapoznać się z zakresem jego działania, zalecanym sposobem stosowania oraz gatunkami roślin, do leczenia których jest przeznaczony w pierwszej kolejności (np. do iglaków, do warzyw). Ponadto, zawsze zachowujemy środki ostrożności i stosujemy środek w dawkach zaleconych przez producenta na opakowaniu lub etykiecie danego preparatu.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: aRTI01 / AdobeStock