Dlaczego rododendron ma brązowe liście?
Brązowe liście różaneczników mogą być objawem występowania co najmniej kilku różnych patogenów. Przy dokładniejszej obserwacji krzewu można stwierdzić, czy cierpi on na dość częstą i bardzo groźną chorobę wrzosowatych – czyli fytoftorozę.
Grzyb Phytophtora citricola powoduje brunatnienie i zamieranie wierzchołków pędów, w tym liści i łodyg. Atakuje także podziemne części rośliny tworząc z początku jasnobrązowe, a następnie szybko ciemniejące plamy na korzeniach.
Co robić, gdy różanecznik zaatakuje grzyb?
Reakcja na patogena powinna być z naszej strony natychmiastowa – odcinać porażone pędy w fazie początkowej, natomiast później jedynym ratunkiem jest palenie mocno porażonych krzewów różanecznika.
Inne rosnące w pobliżu różaneczniki należy podlewać preparatem grzybobójczym (np. Sadofan, Aliette lub Previcur 607 SL). W puste miejsca po usuniętych, chorych krzewach nie wolno sadzić: cisów, cyprysików, sosen oraz azalii i różaneczników.
Grzyby z rodzaju Phytophtora lubią podłoże bogate w substancje organiczne i torf. Dlatego pomocne w ograniczeniu rozwoju tych grzybów może być dodanie do podłoża kompostowanej kory.
Zdjęcie tytułowe: Karel Černý / CC BY-SA 4.0 / Link