Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie

Golteria rozesłana (Gaultheria procumbens) nazywana golterią pełzającą, to niewielka krzewinka należąca do rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W środowisku naturalnym możemy ją spotkać w Ameryce Północnej.

Golteria rozesłana osiąga wysokość 15-20 cm. Roślina ma płożący pokrój i tworzy drobne, błyszczące, ciemnozielone liście. Przebarwiają się one na jesieni na atrakcyjny, ciemno-czerwonawy kolor. Młode przyrosty i listki są natomiast ciemno-czerwono-brązowe.

Golteria kwitnie od lipca do sierpnia, wykształcając różowe, drobne kwiaty. Najbardziej dekoracyjna jest jednak od października, gdy obficie wytwarza kuliste, czerwone owoce, które utrzymują się na roślinie do wiosny. Z tego powodu golteria rozesłana uchodzi za dekorację bożonarodzeniową wnętrz, w niektórych krajach na równi z gwiazdą betlejemską.

Wymagania i uprawa

Najlepiej rośnie na stanowiskach półcienistych i w stosunkowo chłodnych temperaturach. Latem warto przenosić ją do ogrodu. Jak wszystkie rośliny wrzosowate, lubi lekko kwaśne, przepuszczalne, torfowe podłoża.

Podlewanie umiarkowane, nawożenie od wiosny do jesieni co 2 tygodnie mieszanką nawozową nie zawierającą wapnia. Co pewien czas glebę można zakwasić podlewając wodą z dodatkiem kilku kropel cytryny.

Roślinę najlepiej przesadzać wiosną do nieco większych pojemników. Rozmnaża się ją z sadzonek wierzchołkowych, ale w amatorskiej uprawie pokojowej jest to trudne.

Zastosowanie

Golteria rozesłana coraz częściej uprawiana jest w mieszkaniach i na balkonie. W ogrodzie możemy ją spotkać wśród roślin wrzosowatych i na skalniakach.

Roślina wydziela olejek eteryczny, który używany jest przy produkcji leków i kosmetyków. Roślina była niegdyś nazywana "herbatką górską" – napar z jej liści był spożywany przez Indian.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Pressebereich Dehner Garten-Center, iVerde